Yule to sabat przypadający na moment zimowego przesilenia. W tym roku będzie to w sobotę 21 grudnia o godzinie 10:20, wówczas Słońce przejdzie do znaku Koziorożca. Najkrótszy dzień i najdłuższa noc roku wyznacza początek astronomicznej zimy. Każdy sabat ma swoje unikalne energie, podczas Yule świętujemy narodziny nowego Słońca. W starożytnym Rzymie w tym czasie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian zaś Święto Godowe, Szczodre Gody czy też Święto Zimowego Staniasłońca, natomiast Kościół Katolicki – narodziny Chrystusa.
Yule Magia Zimowego Przesilenia
Moment przesilenia zimowego to idealny czas na zebranie magicznej wody zimowej. Używana jest ona do różnych celów, jak oczyszczania i energetyzowania amuletów i narzędzi rytualnych, czy namaszczania świec. O tworzeniu magicznej wody przeczytasz tutaj >>
Podczas celebracji zimowego przesilenia palimy świece, przynosimy do domów wiecznie zielone liście na znak, że mimo surowej zimy życie przetrwa, a słońce powróci oraz celebrujemy wspólne spotkania przy świątecznym stole. Wspólne ubieranie choinki może stać się okazją do stworzenia drzewka wdzięczności Yule, zobacz jego opis tutaj >>. Chodzi tu o przypomnienie sobie wszystkich rzeczy w ciągu minionego roku, za które jesteśmy wdzięczni, zapisanie ich na karteczkach i powieszenie na drzewku jako jego ozdoby.
Susan Pesznecker w książce Yule tak opisuje sposób jego współczesnego świętowania w magicznej tradycji: „Wiccański rytuał Yule zazwyczaj obejmuje wyznaczanie okręgu, wzywanie czterech żywiołów, stron świata lub strażnic, zwiększanie energii oraz koncentrowanie się na jednym bóstwie, Często głównym tematem jest świąteczne polano, a sam rytuał podkreśla starania na rzecz pokoju, dobrej woli i pomyślnego Nowego Roku. Bogini-matce składa się prośby i ofiary, a centrum uwagi zajmują idee odrodzenia i nowego światła”.
Palenie świątecznego polana to podpowiedź na idealny na ten czas rytuał dla osób, które mają w domu kominek. Zimowe polano może symbolizować zwykła gruba gałąź, ale solidne drewno na opał również jest odpowiednie. Przed podpaleniem polana można je namaścić olejkiem z sosny, cedru, czy jałowca. Do polana możesz również przywiązać wstążkami lub bawełnianym sznurkiem spisane na kartce modlitwy i prośby. Podpal uroczyście polano, a przy tym pomyśl o modlitwach, prośbach i życzeniach wysyłanych do swoich duchowych opiekunów.
Możesz na ten czas wykonać Napój Koła Yule, opisany w tym artykule >> Pomaga on swoją energią dostroić ciało i umysł do magii tego okresu, dotrzeć do świętych mocy słońca i ziemi obecnych podczas tego magicznego święta.
Święto Dwunastu Nocy
Poganie, którzy kultywują nordyckie tradycje, używają wielu znanych symboli Yule, ale Środek Zimy obchodzą jako dwunastodniowy festiwal – Święto Dwunastu Nocy – rozpoczynający się w czasie lub okolicach Przesilenia Zimowego. Każdej nocy uwaga koncentrowana jest na określonej czynności. Bardzo ciekawy sposób celebracji Dwunastu Świętych Nocy opisuje książka Starożytna moc run, proponując rytuały runiczne z użyciem przedmiotów codziennego użytku.
„Każda noc ma swój własny temat i przyporządkowane są jej w tej książce indywidualne ramy, osobny rytuał lub specjalnie przygotowana medytacja oraz indywidualne kadzidło. Każda noc umożliwia spojrzenie w przyszłość i dostarcza informacji o tym, jaki nastrój, energia i wsparcie będą działały w przyporządkowanym do niej miesiącu następnego roku. Pierwsza Święta Noc pokazuje wpływy na styczeń, druga na luty i tak dalej, aż do dwunastej Świętej Nocy i miesiąca grudnia. Z kolei trzynasta Święta Noc pokazuje podsumowujące lub nadrzędne wpływy na cały rok, na to, co jeszcze chciałoby powstać z tego, co nowe”
Z pewnością znajdziesz tu podpowiedzi, dzięki którym ten czas można przeżyć w bardzo magiczny, duchowy sposób.