Gest Namaste jako technika zabezpieczania osobistej energii

Gest Namaste, znany jako indyjskie pozdrowienie, jest prostą techniką zabezpieczania i pielęgnowania osobistej energii, którą możesz włączyć do swojego życia.

Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek praktykowałeś jogę czy nie, prawdopodobnie widziałeś, jak pod koniec zajęć jogini składają ręce w pozycji modlitewnej i mówią Namaste. W jodze kładzie się nacisk zarówno na oczyszczenie, jak i pielęgnowanie energii w ciele. Po włożeniu energii w pozbycie się tego, co niepotrzebne, i przyjęciu tego co pożądane, złożenie rąk w pozycji modlitewnej – dłonie oparte o siebie na płasko na wysokości serca – zamyka symboliczny krąg. Ręka dająca i przyjmująca tworzą obwód zamknięty, więc to, co zostało uwolnione, zostaje na zewnątrz, a to, co pielęgnowane, zostaje zatrzymane wewnątrz.

Gest Namaste

To szybka i prosta technika, którą możesz zastosować po dowolnej praktyce oczyszczającej, ale też w każdym dowolnym momencie.  Gdyby złożenie rąk w pozycji modlitewnej było kłopotliwe, na przykład podczas spotkania, możesz po prostu przycisnąć dłonie do siebie pod stołem. Najważniejsze jest to, aby dłonie stykały się ze sobą.

Ten gest metaforycznie wyraża koncepcję, że nic nie wnika i nic nie wpływa, ponieważ dające i biorące ośrodku dłoni tworzą nieprzerwaną barierę. Tradycyjnie mówi się, że lewa dłoń jest biorąca, a prawa dająca. Jeśli jednak twoją dominującą ręką jest lewa, możesz uznać, ze jest na odwrót. Łącząc dłonie zamykasz obwód, a to sprawia, że twoja energia pozostaje taka, jak sobie życzysz.

Jeśli złączysz dłonie na wysokości serca, wykonasz Anjali Mudrę

Złączenie dłoni na wysokości serca zwane jest Anjali Mudrą i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie. Na poziomie fizycznym energetyzuje oraz wzmacnia wytrzymałość i układ immunologiczny organizmu. Na poziomie mentalnym wycisza, harmonizuje pracę półkul mózgowych, równoważy też emocje, przynosi spokój i relaks.

W Indiach Anjali Mudra jest gestem powitalny zwany jako Namaste. Słowo to wywodzi się z Sanskrytu i oznacza „namach”- pochylać się, kłaniać się, „te”- znaczy „ty”, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pokłon tobie”. Namaste rozumiane jest też jako uznanie, że istnieje w nas pierwiastek boskości, wykonując ten gest w kierunku drugiej osoby sięgamy do głębi istoty swojego jestestwa i w ten sam sam sposób pozdrawiamy boski element w drugim człowieku.

Namaste

NAMASTE

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...