NAMASTE – widzę Cię

Namaste, widzę cię jako piękną Boską Istotę,
której wieczna świadomość przenika twe ciało i umysł
i lśni blaskiem twej prawdziwej jaźni.
Kłaniam się przed tą Transcendentalną Istotą,
która jest prawdziwym tobą.

We wszystkich starożytnych kulturach uważano, że jesteśmy wiecznymi istotami, które tylko odwiedzają nasz Wszechświat. Dlatego też ich członkowie wypowiadali na przywitanie różne formy pozdrowienia „widzę cię”. W sanskrycie używa się na przykład słowa namaste, które można przetłumaczyć jako „widzę cię jako wieczną, Boską Istotę”. Jest to uniwersalne pozdrowienie duchowe oznaczające: „Patrzę przez twoje odzienie, ciało, skó­rę, kulturę, poglądy, osobowość, nawet przez twoje myśli i widzę w środku prawdziwego ciebie, który odwiedza Ziemski Kampus Wielkiego Uniwersytetu”.

Namaste

Według Wed, zamieszkiwany przez nas Wszechświat jest zale­dwie jednym z niezliczonych miliardów podobnych Wszechświa­tów. Każdy z tych Wszechświatów (w tym Ziemia) jest w Wedach opisywany jako uniwersy­tet – kampus, w którym na wydziale materii uczy się nieograni­czona liczba wiecznych istot (czyt. ludzi). Istota Najwyższa manifestuje się przez miliony ciał fizycznych, począwszy od mikrobów, aż do ludzi. Poprzez kolejne inkarnacje w świecie materialnym, zdobywamy doświadczenie tak niezbędne nam na drodze do ostatecznego wyzwolenia.

Wieczna istota, która przybyła na Ziemię, jest nazywana atmanem. Atman jest naszą prawdziwą naturą. Bycie „wieczną istotą” oznacza, że nigdy nie powstaliśmy i nie możemy umrzeć. Ludzie, którym naprawdę udaje się to zrozumieć, w znacznie mniejszym stopniu przejmują się kwe­stiami materialnymi.

W pewnym momencie swej wiecznej wędrówki atman posta­nawia przeniknąć do świata fizycznego i rozpocząć studia na Uni­wersytecie Materii. Kiedy wchodzi w kontakt z materią, od razu zaczyna wierzyć, że sam nią jest. Kiedy przybywamy do tego świata, rozpoczynamy po prostu wędrówkę przez kolejne ciała fizyczne. Na tym polega istota reinkarnacji. Wspinamy się po drabinie ewolucyjnej przez świat materii, przez miliony gatunków, od najprostszych do tych najbardziej złożonych. Na szczycie owej drabiny znajduje się człowiek, ponieważ bycie człowiekiem umożliwia prawdziwą refleksję nad własną osobą i zadanie sobie pytania o to, kim tak naprawdę jestem.
A naprawdę jesteś atmanem.
Atman jest z natury wieczny, świadomy, radosny i przypisa­ny jednostce. Nie jesteśmy istotami ludz­kimi, nie jesteśmy naszymi ciałami, nie jesteśmy nawet naszymi myślami. Jesteśmy wiecznymi istotami, które na jakiś czas zosta­ły obdarzone ciałem fizycznym i błędnie się z nim utożsamiają.

Jesteśmy jednostkowymi atmanami, którym przy­darzyło się doświadczenie bycia człowiekiem, a nie ludźmi, któ­rym przytrafiło się doświadczenie duchowe.

Inspiracja do napisania artykułu była cudowna książka pt. „Duchowe nauki Awatarów”, która można nabyć w naszej CzaroMarowej galerii, kliknij TUTAJ >>

 

9788362476251

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...