Handel, który jest fair

„Fair trade” (czyli sprawiedliwy handel) to ruch wspierający małych producentów z krajów rozwijających się. Ich zasadą jest działanie w myśl uczciwej konkurencji, poszanowania praw pracowników i ochrony środowiska naturalnego.

Produkty „fair” jeszcze nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością, choć według badań Stowarzyszenia Konsumentów Polskich coraz więcej Polaków (65%) jest w stanie zapłacić więcej za produkt „fair”.

Chcesz być fair? Podczas zakupów szukaj poniższych certyfikatów:

1. Fair TradeCertyfikat Fair Trade mogą otrzymać produkty, których skład zawiera co najmniej 50% składników pochodzenia z upraw fair. Oznacza to m.in. zakaz pracy dzieci, dbałość o ochronę środowiska, godziwe wynagrodzenie za pracę, premię socjalną dla całej społeczności.

Certyfikat można znaleźć m.in. na kawie, herbacie, cukrze, rękodziele, ubraniach wytworzonych ze sprawiedliwych upraw bawełny.


2. Rainforest Alliance
– Certyfikat organizacji zajmującej się ochroną lasów tropikalnych, które są wyniszczane podczas upraw bananów, kawy, kakao. Produkty ze znaczkiem żaby mają minimum 30% składu z certyfikowanych upraw. Certyfikat jest przyznawany rolnikom, którzy dbają o właściwą gospodarkę odpadami i których plony są wolne od nawozów sztucznych.

3. UTZ Certified Good Inside – Zasady przyznawania certyfikatu są podobne, co przy Fair Trade, choć UTZ jest mniej wymagający. Jednak UTZ dba o każdy etap produkcji, od farmera po sprzedaż produktu.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...