W poprzednim wpisie pisałam o powstaniu Świętych zwierciadeł – serii 21 obrazów Alexa Greya przedstawiających ze wszystkimi szczegółami fizyczną, energetyczną i duchową anatomię człowieka. Obrazy w oryginale mają wielkość człowieka i są eksponowane tak, jakby były lustrami odbijającymi ciało widza.
Źródło: alexgrey.com
Album Święte zwierciadła wydany został w pełnym kolorze na papierze kredowym, w twardej oprawie. Zawiera ponad 50 medytacyjnych obrazów Alexa Greya. Album rozpoczyna wstęp Allyson i Alexa Grey oraz trzy artykuły, dzięki którym poznajemy sztukę, samego artystę i historię jego obrazów:
- OKIEM ARTYSTY: Sztuka a filozofia wieczysta – Ken Wilber
- POPRZEZ CIEMNOŚĆ KU ŚWIATŁU: Artystyczna ścieżka Alexa Greya – Carlo McCormick
- ŚWIĘTE ZWIERCIADŁA – Alex Grey
Można, oczywiście, pominąć lekturę artykułów, lecz zawierają one wiele informacji, które pogłębiają zrozumienie samych obrazów. Po artykułach rozpoczyna się część główna albumu – obrazy.
Pierwszy obraz Świętych zwierciadeł nosi nazwę Świat materialny. Przedstawia on zarys ciała ludzkiego, wewnątrz którego wpisane zostały wzory chemiczne różnych substancji. Naokoło sylwetki znajdują się symbole z układu okresowego pierwiastków. Oglądający obraz ma czuć, że jego ciało rozpada się i zostaje sprowadzone to tworzących je związków chemicznych i pierwiastków.
Kolejnych sześć obrazów skupia się na różnych aspektach anatomii człowieka, przedstawiając różne układy naszego organizmu. Są to: Układ kostny, Układ nerwowy, Układ sercowo-naczyniowy, Układ limfatyczny, Wnętrzności i Układ mięśniowy. Po nich następuje ciąg sześciu obrazów z postaciami nagich ludzi różnych ras. Oglądając je mamy doświadczać tego, w jaki sposób postrzegamy inne rasy i własną seksualność.
Kolejne obrazy: System energii psychicznej, System energii duchowej i Sieć uniwersalnego umysłu przedstawiają subtelne energie, które ożywiają nasze ciało i duszę. Oglądający je odbiorca utożsamia się z przepływem energii i – przechodząc do obrazu Pustka/Przejrzyste światło – rozpuszczeniem ciała w nieskończonym świetle.
Następnie oglądający przegląda się w obrazach istot duchowych reprezentujących stan pełnej realizacji. Są to kolejno: Awalokiteśwara, Chrystus i Sofia. Do nas należy decyzja, czy identyfikujemy się z naturą Buddy, świadomością Chrystusa czy mądrością Sofii.
Ostatni obraz z serii Świętych zwierciadeł, nazwany Świat duchowy, odbija w sobie oglądającego jako rozświetloną sieć światła rozchodzącego się z jego serca. Według zamiaru artysty jego celem dla oglądającego jest rozpoznanie Boga w swoim własnym wnętrzu.
W albumie Święte zwierciadła znalazły się również obrazy Alexa Greya, które powstały pomiędzy 1983 a 1985 rokiem, po stworzeniu serii Świętych zwierciadeł: Modlitwa, Pocałunek, Spółkowanie, Ciąża, Karmienie piersią, Gaja, Nowa rodzina, Podróż zranionego uzdrowiciela (Tryptyk), Święty ogień (Tryptyk), Bóstwa i demony pijące z mlecznego basenu. Album kończy obraz Teologa – przedstawiającego zjednoczenie człowieka z boską świadomością, tworzącego tkaninę przestrzeni i czasu, w której osadzona jest jaźń i to, co ją otacza.
Szczegółowa anatomia, przedstawiona wręcz z medyczną dokładnością, w połączeniu z przepływem energii, które dostrzec może jasnowidz, tworzą poruszające i piękne dzieła sztuki.
Zapraszam do obejrzenia dłuższego fragmentu
i przykładowych obrazów z albumu „Święte zwierciadła” >>