Biblia szatana

Biblia szatana… Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz tą nazwę? Opasła czarna księga leżąca na zbezczeszczonym ołtarzu, z której antypapież odczytuje wersety czarnej mszy (bądź książka Antona Szandora LaVey’a o tym samym tytule?). Nic z tych rzeczy. To określenie, którymi kościół nazwał w przeszłości karty tarota. Tak właśnie nazwał Jan Witold Suliga swoją książkę, w której przedstawił historię tych niezwykłych kart.

Dzieje kart tarota są pasjonujące chociażby dlatego, że w przeciągu wieków służyły one do różnych celów: do hazardowej gry, do wróżenia i praktyk czarnoksięskich oraz były „księgą ksiąg” wiedzy tajemnej. Zapewne owa troistość ich natury sprawiła, że już w XVI wieku Kościół doszedł do wniosku, że jedynie Diabeł mógł być twórcą tak przerażającego wynalazku i określił tarota jako „Biblię Szatana” – J.W. Suliga.

Biblia szatana

Biblia szatana

Po raz pierwszy Biblia szatana Suligi wydana została w w 1991 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą KAW. Ponownie pojawiła się w 1996 roku dzięki Wydawnictwu Novum (to też wydanie posiadam). Kolejne wydanie było w 2006 roku dzięki Wydawnictwu Poligraf.

W 2023 roku Wydawnictwo Fosforos postarało się, aby nowe wydanie Biblii szatana było solidne, wyglądało pięknie i wygodnie się czytało. Ma twardą okładkę w czarnym kolorze, z białymi napisami i konturami Wielkiego Arkanu Tarota XV Diabeł. Kilka stron w kolorze umieszczonych zostało na koniec każdego z rozdziałów książki. To różni się do wydania z 1996 roku w miękkiej oprawie, gdzie kolorowa galeria umieszona została zbiorczo na końcu książki.

CzaryMary.pl z dumą objęło patronat nad wydaniem Biblii szatana z Wydawnictwa Fosforos.

Książki Jana Suligi o tarocie w latach 90-tych były jednymi z pierwszych, jakie pojawiły się w języku polskim w tej tematyce. W zasadzie chyba mogę powiedzieć, że mieliśmy szczęście, że to właśnie on podjął się tego wyzwania. Miał wielki udział w kształtowaniu nowych tarocistów (książka „Tarot” jego autorstwa była również moją pierwszą lekturą o tarocie, do dziś pamiętam ogromne wrażenie, jakie wywarł na mnie opis znaczenia karty Gwiazda). Biblia szatana była jedynym wówczas rzetelnym omówieniem historii tarota i do dziś zajmuje ważne miejsce w tej dziedzinie.

Dzieje kart tarota

Biblia szatana przedstawia historię kart tarota – „mówiących kart” – w trzech częściach. Część pierwsza „La carte parlare” pokazuje, jak rozwijały się z czasem z kart do gry, kiedy ok. 1300 roku pojawiły się w Niemczech. Najstarsze talie kart pochodzące z lat 1430-1445 składały się nie z 78 kart, jak obecnie, lecz z 36 lub 44 sztuk podzielonych na cztery kolory. Około 1450 roku nadworny malarz książąt Mediolanu, Bonifacio Bembo (ok.1420-ok.1483), namalował na życzenie Franciszka Sforzy talię triumphi liczącą 78 kart i podzieloną na dwie głownie części: Major i Minor Arkana. Jest to najstarsza, zachowana niemal w całości talia tarota.

Jeśli ciekawi Cię ten temat, oprócz lektury książki mogą zainteresować Cię też reprodukcje historycznych talii Tarota >>

Słowo „tarot” narodziło się później, w XVI wieku. Pochodzi ono od słowa tarocchi albo tarocco, którą określano hazardową grę. Ta część książki podaje wiele informacji, które łącznie składają się na mityczne pochodzenie tarota. Druga część książki o nazwie „Biblia szatana” przedstawia m.in. historię tarota Mantegny, tarota marsylskiego i Księgi Thota Courta de Gebelina. Część trzecia „Rosae Crucis” omawia dalszą historię, w której tarot gra pierwszą rolę. Znalazły się tu m.in. powiązania z rozwijającym się okultyzmem, dziejami Zakonu Złotego Brzasku i jego dalsze losy. Wszystko to zostało podane jest w swobodnym, gawędziarskim stylu autora.

Omówienie historii kart tarota na polskim rynku autor uaktualnił w 1995 roku. Podejmując współpracę z Wydawnictwem Fosforos Jan Suliga planował uaktualnić go ponownie. Niestety, nagła śmierć autora w 2023 roku przekreśliła te plany. Wydawnictwo jednak postanowiło nie rezygnować z planów i dzięki temu książki Jana Witolda Suligi w dalszym ciągu są dla nas dostępne, w pięknym i solidnym wydaniu.

Tarot. Karty, które wróżą

Na początku Biblii szatana znalazły się krótkie, zwięzłe tabele o znaczeniu kart. Nie są już one bardziej szczegółowo opisane w dalszej części książki. Znaczeniu kart poświęcona jest książka Tarot. Karty, które wróżą autorstwa Jana Witolda Suligi, również wydana przez Wydawnictwo Fosforos.

Zobacz książki Jana Witolda Suligi >>

Książki Jana Witolda Suligi

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...