Ugruntowanie – czym jest i jak je wykonać

Ugruntowanie podczas praktykowania technik duchowego rozwoju jest bardzo ważne. Okazuje się, że jest konieczne nie tylko po medytacji, czy po pracy z energią, ogromnie przydaje się też w codziennym życiu. Czym jest urguntowanie, po co i jak je wykonywać?

Ugruntowanie – co to jest?

Ugruntować, czy też ugruntowywać według definicji słownika PWN to: „uczynić coś mocnym, trwałym, niepodatnym na zmiany i wpływy”. Dobrze oddaje to sens tego, czym jest technika, o której piszę. Lata wcześniej, kiedy rozpoczynałam pracę z energią Reiki, określane to było słowem „uziemienie”. „Pamiętaj, aby po tej medytacji uziemić się” – mówił nauczyciel. Słowo „uziemić” również dobrze pasuje do tego, gdyż jest to „połączenie ciała z ziemią”.  Skoro jednak ugruntowanie zaczyna powoli wypierać słowo uziemienie, będę używać tego pierwszego – pamiętaj jednak, że tych słów można używać zamiennie.

Czym jest ugruntowanie i po co to robić, najprościej jest mi opisać właśnie na podstawie doświadczeń z początków pracy z Reiki. Podczas medytacji ciało fizyczne i aura wypełnia się energią, a jej nadmiar musi gdzieś znaleźć ujście, inaczej nasze ciało energetyczne zacznie mieć z tym kłopot. Kiedy na spotkaniu reikowców (osób używających Reiki) przekazywaliśmy sobie nawzajem dużo energii, pojawiała się niemal euforia, a w takim stanie łatwo zapomnieć o uziemieniu – część osób zwyczajnie rozbolały głowy :). Ugruntowanie przekazuje nadmiar energii do ziemi i pozwala ustrzec się przed fizycznymi dolegliwościami z powodu jej nadwyżki.

Codzienne wyzwania również wymagają od nas ugruntowania. Nadmiar emocji dzięki temu rozładowuje się. Słabość i rozchwianie zmieniają się na wewnętrzną siłę i spokój. Szczególnie ważne jest to dla osób wysoko wrażliwych, które jak gąbka zbierają ze swego otoczenia odczucia, emocje innych, nawet suche informacje z internetu czy TV powodują w nich uruchomienie głębokiego współczucia. Przez to osoby te mogą być nadwrażliwe, skłonne do płaczu. Ugruntowanie pomoże tej wyzwolonej energii znaleźć właściwe ujście. Ugruntowanie pomaga w radzeniu sobie z emocjami.

Po medytacji warto ugruntować się, aby doświadczenie duchowe miało możliwość „wpisania się w nas”, zostało zapamiętane, wpisane w naszą rzeczywistość. Tu pasuje idealnie definicja tego słowa, według mnie: ugruntowanie utrwala nasze duchowe doświadczenia.

Ćwiczenia na ugruntowanie się

Kiedy jesteśmy ugruntowani, to jesteśmy w pełni obecni w swoich ciałach, nasze myśli dotyczą dokładnie chwili obecnej i mamy energetyczne połączenie z ziemią.

Nawet jeśli powyższa definicja Lisy Campion, autorki książki Duchowe Reiki, wygląda na proste zadanie, niemal każdy musi nad tym popracować. Poniżej znajdziesz bardzo proste sposoby na szybkie ugruntowanie się. Skorzystaj z nich, jeśli jesteś zdenerwowany, miałeś kiepski dzień lub znajdowałeś się w miejscu, w którym panował chaos energetyczny.

 • Zdejmij buty i pocieraj stopami o podłoże.
 • Potrzyj dłonie o siebie, jednocześnie pocierając o siebie podeszwy stóp.
 • Tak często, jak to możliwe, przebywaj wśród natury i bądź w kontakcie z ziemią. Idź na spacer do lasu usiądź pod drzewem . Usiądź na skale lub na trawie. Możesz przytulać się do drzew, jeśli czujesz taką chęć.
 • Kiedy to tylko możliwe, wychodź na zewnątrz z bosymi stopami.
 • Połóż się na plecach na ziemi i oddychaj głęboko. Poczuj te miejsca, w których Twój kręgosłup dotyka ziemi. Oddychaj kierując oddech do kręgosłupa i podczas oddechu koncentrując się na kości ogonowej.
 • Zjedz coś świeżego lub napij się źródlanej wody.
 • Zrób coś zwyczajnego: posprzątaj podwórko, zamieć podłogę itp.
 • Idź na szybki spacer, rozciągaj się lub poćwicz jogę. Ćwiczenia zawsze powodują, że lepiej czujemy ciało.

Ugruntowanie

Technika medytacyjna na ugruntowanie

 1. Usiądź wyprostowany na krześle z oparciem. Jeśli to możliwe, zdejmij buty.
 2. Przyciśnij stopy do podłoża, w kręgosłup wciśnij w oparcie krzesła. Poczuj długie kości nóg i kręgosłup.
 3. Przez czubek głowy wdychaj światło, cały wypełniając się światłem.
 4. Niech to światło wpłynie do Twojego serca i brzucha, a potem wydychaj je tak, by spłynęło po nogach i stopach, wnikając w ziemię i ugruntowując Cię.
 5. Kontynuuj oddychanie. Wdychaj światło i ponownie kieruj je do ziemi. Nie zamykaj oczu, bo zamykając je możesz spowodować, że poczujesz się mniej ugruntowany. Przeznacz na tę medytację od 5 do 10 minut.

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie, zwłaszcza jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego ugruntowania.

Oto tytuły, w których znajdziesz dodatkowe informacje związane z tym tematem:

– A. M. Clifford, Kąpiele leśne, Wydawnictwo Kobiece, 2018.
– C. Ober, M. Zucker, dr S.T. Sinatra, Uziemienie. Jak czerpać zdrową energię z Ziemi, Wydawnictwo Vital, 2021.
– K. Simonienko, Lasoterapia, Wydawnictwo Dragon, 2021.
– U. Felber, Leśne kąpiele. Mały poradnik z leśnymi ćwiczeniami, Wydawnictwo KOS, 2020.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...