Lammas – święto środka lata

Lammas to magiczne święto pełni lata i pierwszych zbiorów. Przeważnie celebruje się je od zachodu słońca 31 lipca do zachodu słońca 1 sierpnia. Można jednak przyjąć, że Lammas obchodzi się wtedy, gdy pierwsze owoce i inne plony zaczynają dojrzewać w naszych ogrodach i sadach.

Osoby, które uprawiają własne ogrody, sady lub pola w naturalny sposób będą czuły energie tego sabatu. Będą dostrzegać kumulację swoich wysiłków, połączenia współpracy ziemi, słońca, nasion i roślin, wszystkich żywiołów. To właśnie jest pełne wyczucie energii Lammas. Czy mieszkańcy miast mogą to również poczuć i celebrować? Oczywiście!

Lammas jako książka z serii Sabaty

Jeśli jeszcze nie znasz książek z serii Sabaty, a interesują Cię rytuały magiczne na sezonowe święta, to właśnie w niej znajdziesz to, czego szukasz. Aktualnie poszczególne tytuły są wznawiane w pięknych, twardych oprawach, które zachęcają do lektury i magicznej praktyki. Książka „Lammas” Melanie Marquis wprowadzi Cię właśnie w sposoby celebrowania zbliżającego się święta środka lata.

Lammas

Według autorki książki „Lammas” popularne wśród pogan z terenów wiejskich w tym czasie to zbiór plonów, zbieranie ziół, jagód i owoców leśnych, a także rozpalanie wieczornych ognisk. Głównym elementem świętowania tego sabatu jest ucztowanie i delektowanie się potrawami przyrządzonymi z aktualnych zbiorów. Magiczne obrzędy i rytuały przeprowadzane są przy ogniskach, nad wodą i często składa się ofiary z zebranych plonów lub przygotowanych z nich potraw. To wszystko ma na celu pokazanie wdzięczności za poświęcenie, które doprowadziło do powstania tylu dóbr i łask. Sierpień jest też bardzo popularnym miesiącem na jarmarki i festyny, które dają dodatkowe okazje do świętowania.

W miastach wielu pogan ucztuje z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami. Głównymi potrawami są owoce, warzywa – nawet, jeśli chwilę wcześniej były przyniesione z warzywniaka – i chleb. W mieście może nie być miejsca na rozpalenie ogniska ani lasu, do którego można pójść na jagody, ale za to obchody mogą być bardziej liczne. To świetny czas do korzystania ze świeżego powietrza, tworzenia rękodzieła i przeprowadzenia rytuałów skoncentrowanych na dziękczynieniu i poświęceniu.

Lammas i przypisane temu świętu kwiaty

Oto podpowiedź, jakimi kwiatami możesz ozdobić swój ołtarz i wzmocnić swoje zaklęcia w czasie święta żniw:

  • Chaber: płodność, dostatek, moce psychiczne, przyjaźń, pokój, szczęście.
  • Aster: miłość, szczęście, nadzieja, przyjaźń, moce psychiczne.
  • Róża: miłość, ochrona, magiczna moc, obrona, tworzenie więzi.
  • Nagietek: energie solarne, siły psychiczne, magiczne moce, szczęście, ochrona, dostatek, płodność, witalność.
  • Mak: postrzeganie pozazmysłowe, magiczna moc, ochrona, magia senna, szczęście, komunikacja z duchami.
  • Słonecznik: energie solarne, radość, przyjaźń, współpraca.

Lammas i przypisane temu świętu kwiaty

Szczęśliwego Lammas!

Ciekawe linki:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...