Runic Tarot, Tarot Runiczny

Runic Tarot/Tarot Runiczny to nazwa talii wydanej przez włoskie wydawnictwo Lo Scarabeo. Obrazy na 78 kartach tej talii łączą tradycyjną symbolikę Tarota z runami. Obie dziedziny są mi bardzo bliskie, z wielką ciekawością sięgnęłam więc po te karty (konkretnie po wydanie: Runic Tarot, Zestaw z książką

Pierwszy rzut oka na obrazy na kartach: nie mają ramek, więc przedstawiony obraz wydaje się większy. Nazwy kart w języku angielskim zapisane zostały czcionką przypominającą runy. Napisy są tak „runopodobne”, że sprawiają wrażenie, że są skryptem runicznym (swoją drogą można to tak potraktować i samemu sprawdzić, jaką energię przekazują w taki sposób dobrane runy).

Runic Tarot, karty Wielkie Arkana

Obrazy na kartach są realistyczne, kolory mają przytłumione (ale kiedy trzeba pokazać energię, jak w dworze Buław, potrafią być pełne ognia), przy większych rozkładach w każdym razie kolorystyka nie rozprasza uwagi. Karty są z obu stron błyszczące, w dotyku – solidne, łatwo się tasują. Koszulka nie pozwala na rozpoznanie pozycji kart w rozkładzie. Podsumowując, to porządnie wydana talia i nie mam co do tego uwag.

Runic Tarot i jego struktura

Talia Runic Tarot/Tarot Runiczny zawiera 78 kart. 22 karty Arkan Wielkich i 56 kart Arkan Małych. Arkana Małe dzielą się na cztery kolory powiązane z czterema żywiołami i w tej talii są to: Rogi (Kielichy), Tarcze (Monety), Buławy i Miecze, po 10 kart w każdym. Każdy kolor Arkan Mniejszych posiada też cztery karty dworskie, są to: Giermkowie, Rycerze, Królowe i Króle.Runic Tarot, karty przykładowe

Runic Tarot/Tarot Runiczny używa na swoich kartach trzech sposobów przedstawienia run. Na kartach Wielkich Arkanów pojawiają się pojedyncze runy nordyckie (poza kilkoma wyjątkami, np. przy Kochankach są 2, Wieży Boga jest znak runiczny, czy Księżycu są 2). Na Małych Arkanach znajdują się skrypty runiczne z runami zaczerpniętymi z różnych alfabetów runicznych, na przykład: Monety opierają się na Futharku młodszym, a Miecze pokazują runy z Futharku anglosaskiego. Na kartach dworskich znajdują się sigile (runy połączone w jeden znak tworzące jedno zaklęcie o określonym celu). W książce z Zestawu Runic Tarot opisane zostało znaczenie symboli na kartach oraz wymienione zostały nazwy pojawiających się na nich run i ich kluczowe znaczenie.

Runic Tarot, Małe Arkana i koszulka

Spójrzmy uważniej na kartę Asa Mieczy i jej opis proponowany przez Jaymi Elford, autorki książki towarzyszącej zestawowi „Runic Tarot” . Na rękojeści miecza wisi naszyjnik z Młotem Thora. W powietrzu unosi się pojedynczy, zielony liść (według opisu jest to liść dębu, chociaż z wyglądu go nie przypomina).  Jak wspomniałam wcześniej, runy widoczne na kartach koloru Mieczy są zaczerpnięte z Futharku anglosaksonskiego. Na mieczu widocznym na karcie Asa Mieczy wyryte zostało 5 run:

  • dorn jest wrodzoną formą samoobrony.
  • haegil to niekontrolowana kontuzja z zewnątrz.
  • ing to energia potencjalna, która Cię motywuje.
  • os jest ochroną Boskości.
  • cen to nagły impuls do zrobienia czegoś.

Znaczenie ogólne symbolu runicznego tej karty to: pomoże w ochronie i doda Ci siły, gdy się uczysz.

Powiązanie run z kartami Tarota daje ciekawe efekty, które widać na talii „Runic Tarot”. Poszczególne karty mogą stać się nie tylko wskazówkami, ale tym bardziej talizmanami, których energia może przejawić się w naszym życiu. Talia jest bardzo ciekawa i zaprasza do odkrywania kolejnych tajemnic ukrytych na obrazach poszczególnych kart.

Ciekawe linki znajdziesz tutaj:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...