Magiczne pisanki

Magiczne pisanki mogą się stać miłym dla oka akcentem zdobiącym ołtarz na czas świętowania równonocy wiosennej. Jajo jest doskonałym symbolem początku, nowego życia, młodości i świeżości. Nasi przodkowie malowali piękne wzory na jajach i obdarowywali nimi, aby zaprosić szczęście, płodność i energię do swojego życia. Wierzono, że pisanki i naniesione na nich rysunki mają moc odpędzania zła, chronią przed złymi duchami, czarami i chorobami, przyciągają szczęście i powodzenie.

MAGICZNE PISANKI

Jak już wspomniałam, również w obchodach sabatu Ostara malowanie jajek jest jednym ze sposobów celebracji tego święta.

Tarcza Słońca

Najstarsze tradycyjne wzory wykonywane woskiem lub wydrapywane to znaki solarne, rozety, rozety wirujące, inne rodzaje słońca z promieniami, swastyki, swastyki splecione z krzyżem, znaki krzyża w formie wiatraka, spirale, drzewo życia oraz symbole falliczne. Na amulecie Tarcza Słońca wszystkie symbole związane są z energią słoneczną, a więc każdego z nich możesz użyć przy tworzeniu magicznych pisanek.

Nie musisz ograniczać swojej wyobraźni! Kiedyś otrzymałam w prezencie wydmuszkę jaja indyczego – wydawała się ogromna w porównaniu do jaj kurzych – i postanowiłam ozdobić ją mazakami (najzwyklejszymi flamastrami) i symbolem potrójnej bogini. Byłam bardzo zadowolona ze swego działa, chociaż wykonanie może pozostawiało wiele do życzenia :) „Pisanka” pęknie jednak wyglądała na ołtarzu w czasie Ostary, a potem – na stroiku wielkanocnym.

Użyj tych symboli, które chcesz, aby promieniowały i działały w tym magicznym czasie.

KOLORY MAGICZNYCH PISANEK

Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby, której której życzymy nowych możliwości i powodzenia.

Zieloną pisankę podaruj komuś, kto potrzebuje wzmocnienia stanu swojego zdrowia.

Kolor żółty symbolizuje światło i słońce, radość i siłę. Pisanka w żółtym kolorze niesie ze sobą życzenia siły i optymizmu, wyraża chęć dzielenia się radością. Podkreśla również, że zależy nam na kontakcie z tą właśnie osobą.

Kolor pomarańczowy jest również pełnym energii, radosnym kolorem. Wręczając komuś pisankę w tym kolorze życzysz mu jednocześnie więcej siły, by poradziła sobie ze wszystkim wyzwaniami, które na nią czekają.

Pisanka w kolorze brązowym jest dobrym podarunkiem dla osoby, której potrzebny jest spokój i wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Jajka wielkanocne mają też zastosowanie w magii miłosnej. Jeśli chcesz zapewnić sobie wzajemną miłość, podaruj ukochanej lub ukochanemu jajko w czerwonym kolorze – kolorze miłości, ale koniecznie pomalowane własnoręcznie.

NATURALNE KOLORY PISANEK

Na koniec szybkie przypomnienie o tym, jak barwić pisanki używając tylko naturalnych składników. Barwa, którą uzyskamy zależy od koloru skorupki (najlepsze są jajka o bardzo jasnej skorupce), od rodzaju i ilości substancji barwiącej, bo zawsze im więcej barwnika, tym ciemniejszy kolor uzyskujemy oraz od czasu barwienia –  im dłużej jajka zanurzone są w barwniku, tym kolor będzie bardziej intensywny.

Różowy kolor: Wystarczy, że ugotujemy jajka na twardo w soku z buraków (2 buraki kroimy w plastry i zalewamy litrem wody) z dodatkiem 3 łyżek soli i 3 łyżek octu spirytusowego. Intensywność koloru zależy od czasu trzymania jajek w soku.

Zielony kolor: Szpinak zabarwi jajka na zielono. Ze świeżego, posiekanego szpinaku gotujemy wywar – dodajemy też 2 łyżki octu. Później wkładamy do niego ugotowane już jajka (leżakują w wywarze aż nabiorą odpowiedniego koloru). Na zielono zabarwi także młoda trawa, pietruszka oraz pokrzywa.

Brązowy kolor: Uzyskamy go przez gotowanie jaj w łupinach cebuli. Łupiny cebuli dość gęsto układamy w garnku i zalewamy wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez ok. 15 minut. Do zabarwionej wody z łupinami dodajemy 3 łyżki soli i 3 łyżki octu spirytusowego. W tak przygotowanym roztworze gotujemy wcześniej umyte jaja przez ok. 15-25 minut, aż do uzyskania oczekiwanego odcienia brązu.

Żółty kolor: Kurkuma i curry zabarwią jajka na żółty kolor. Na litr wody wsypujemy 3 łyżeczki kurkumy, 2 łyżki soli i 2 łyżki octu spirytusowego. Wcześniej ugotowane jajka wkładamy do wywaru i pozostawiamy tak na około 3 godziny.

Pomarańczowy kolor: Marchew i dynia zabarwiają jajka ma pomarańczowo. Aby uzyskać tę barwę, jajka należy ugotować w wywarze z któregoś z tych warzyw (z dodatkiem łyżki octu) – ścieramy je na tarce, gotujemy razem z jajkami.

Niebieski kolor: Czerwona kapusta zabarwi jajka na kolor niebieski lub fioletowy. 1 małą główkę kapusty kroimy i zalewamy wodą, gotujemy około 30 minut. Wywar odcedzamy, dodajemy 3 łyżki octu i 1 łyżkę soli, wkładamy do niego ugotowane jajka. W zależności od tego, jak długo będą w nim leżakować, to kolor będzie bardziej intensywny.

Zabarwione i osuszone jajka można natrzeć odrobiną oliwy z oliwek, będą wówczas pięknie błyszczały.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...