Archanioł Michał – kim jest? Modlitwy do Archanioła Michała

Św. Michał Archanioł stanowi jedną z centralnych postaci chrześcijaństwa już od najwcześniejszych wieków jego istnienia. Informacje o jednym z najważniejszych sług Boga można znaleźć już w Starym Testamencie. Sylwetka Michała Archanioła odzianego w lśniącą zbroję i miecz przewija się w historii jeszcze wielokrotnie. Ludzie wierzący, nieustannie poddani pokusom grzechu i sił zła, chętnie zanoszą swoje modły do boskiego obrońcy, prosząc o wstawiennictwo w walce z przeciwnościami losu. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej tej szczególnej postaci jaką jest św. Michał Archanioł.

Archanioł Michał - kim jest? Modlitwy do Archanioła Michała

Kim był św. Michał Archanioł?

Imię tego najsławniejszego archanioła pochodzi od hebrajskiego „Mikha’el, co oznacza „któż jak Bóg”?. Według legendy, będącej udziałem tradycji judaistycznej jak i chrześcijańskiej, podczas buntu Szatana przeciwko Bogu, Archanioł Michał miał wykrzyczeć właśnie takie zdanie, jako pierwszy buntując się przeciw występkowi Lucyfera.

Jego wojownicza natura sprawia, że w Nowym Testamencie jest przedstawiany jako dowódca niebiańskich zastępców, dzierżący ognisty miecz, który symbolizuje nieustanną walkę z siłami zła. Jako że kult Archanioła Michała trwa nieprzerwanie od samego początku chrześcijaństwa, jest on także uważany za obrońcę i stróża wszystkich chrześcijan. Swoim wstawiennictwem szczególnie otacza żołnierzy, policjantów i dzieci, patronuje także pielgrzymom i opiekuję się obcymi ludźmi.

Karty anielskie i książki o aniołach

Sprawdź karty anielskie i książki o aniołach »

Bóg powierza Archaniołowi Michałowi zadania szczególnej wagi w historii zbawienia, jednak jest on też odpowiedzialny za ludzi umierających, którym pomaga przeprawić się przed oblicze Wszechmogącego. Kolejnym atrybutem, określającym postać tego anioła, jest waga, z którą często jest przedstawiany w ikonografii. Symbolizuje to sprawiedliwość i prawo boże, którego Michał Archanioł jest odwiecznym stróżem. Waga służy także do odmierzania dobrych uczynków, a tychże symbolem jest złoto, co sprawia że Archanioł Michał stał się także patronem złotników i rytowników.

Rzeczą niezwykle ciekawą i związaną z tym Archaniołem jest legenda o jego mieczu. A mając na myśli miecz, w tym przypadku chodzi o specyficzne ułożenie sanktuariów poświęconych Michałowi Archaniołowi. Jest ich razem siedem, a ciągną się one prawie w idealnie prostej linii od Irlandii aż po Izrael. Szczególnie ważne są trzy z nich, założone w takiej samej odległości od siebie, a są to: Mont Saint Michel we Francji, Sacra di San Michele w Dolinie Susa oraz sanktuarium Monte Sant’Angelo w Gargano.

Według tejże legendy linia na mapie tworzona przez te święte miejsca, jest uderzeniem miecza św. Michała Archanioła jakie pozostawił on po sobie strącając Lucyfera do czeluści piekła.

W czym może pomóc Michał Archanioł?

O wstawiennictwo tego archanioła modlić się powinni w szczególności ludzie wystawieni na jaskrawe przejawy działania złych sił. Chrześcijanie, którzy w swoim życiu doświadczają ucisku, cierpienia i zmagań z przeciwnościami losu, znajdą w tym bożym wysłańcu cierpliwość i męstwo, które poprowadzi ich do zwycięstwa w walce ze złem.

Jak już było wyżej wspomniane, Michał Archanioł jest również stróżem osób umierających. Modlitwa do niego w czasie, gdy ktoś z naszych bliskich odchodzi z tego świata, pomaga duszy zmarłego przejść do zaświatów, a proszącemu o wstawiennictwo daje siłę do przebycia żałoby i zapobiega popadnięciu w otchłań rozpaczy po stracie ukochanych.

Talizmany anielskie, figurki aniołów i inne

Sprawdź talizmany anielskie i figurki aniołów »

Archanioł Michał, jako główny pogromca sił nieczystych, jest wzywany także podczas obrzędu egzorcyzmu, czyli wypędzeniu demona z ciała i duszy człowieka. Dlatego gdy obawiamy się działania złych duchów albo gdy jesteśmy wystawieni na widok zła w postaci ludzkiego okrucieństwa i niegodziwości, modlitwa do Michała Archanioła powinna stać się naszą duchową tarczą. Wizerunki w postaci figurek św. Michała Archanioła czy poświęconych obrazków, mogą stać się w tym przypadku nieocenioną pomocą w przypominaniu o jego nieustannej obronie przed wszelkim złem.

Pokrzepieniem w kryzysowych momentach może być również świadomość dokonanych cudów św. Michała Archanioła. Na wspomnienie zasługuje w szczególności objawienie się papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu w Rzymie, gdzie po procesji na cześć św. Michała Archanioła zaraza, która trawiła ludność tego miasta, ustąpiła.

Cuda św. Michała Archanioła towarzyszyły także innym objawieniom związanym z takimi postaciami jak Joanna D’ Arc, św. Brygida i wielu innych.

Modlitwy do Archanioła Michała

Zdecydowanie najlepiej znaną powszechnie modlitwą do św. Michała Archanioła jest ta, którą napisał papież Leon XIII:

„Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Książę niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

Jest ona obecnie odmawiana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Jednak Kościół, w związku z dużą liczbą opętań i ignorowaniem zła we współczesnym świecie, zamierza na stałe przywrócić ją do liturgii powszechnej.

Istnieją również inne rodzaje modlitw do św. Michała Archanioła, a w ich poszukiwaniu niezwykle pomocny może okazać się internet, bądź modlitewnik, ewentualnie poradzenie się kapłana.

Bez względu na to w jakie słowa ubierzemy naszą modlitwę, klęcząc przed figurą św. Michała Archanioła, możemy być pewni, że boski pogromca wszelkiego zła przyjdzie nam z odsieczą.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...