Czerwony księżyc – kiedy występuje i jakie ma znaczenie?

Podziwianie czerwonej barwy księżyca to wyjątkowe doświadczenie dla zmysłu wzroku. Ten niecodzienny widok napawa zachwytem, ale również niepokojem. Przed laty uważano, że czerwony księżyc był zwiastunem gniewu bogów, wojny lub śmierci. Nietrudno się dziwić, że zjawisko to otrzymało nazwę ‘krwawego księżyca” i ma ważne znaczenie w magii i astrologii.

Czerwony księżyc - kiedy występuje i jakie ma znaczenie

Dlaczego księżyc jest czerwony?

Jednakże to wydarzenie ma bardzo proste naukowe wyjaśnienie. Dziś wiemy, że czerwony blask jest efektem całkowitego zaćmienia księżyca. Ziemia ustawia się dokładnie między księżycem a słońcem, a więc rzuca na niego cień. NASA tłumaczy, że podczas takiego zaćmienia jedyne światło, które dociera do księżyca, pochodzi z krawędzi ziemskiej atmosfery, a cząsteczki gazu w niej zawarte rozpraszają niebieskie fale światła. Księżyc tylko wydaje się czerwony, ponieważ pozostałe światło odbija się od niego z poświatą właśnie w tym kolorze.

Co oznacza czerwony księżyc? Magiczne moce czerwonego księżyca

Nie od dziś wiadomo, że księżyc wpływa na samopoczucie oraz organizm człowieka. Znaczenie czerwonego księżyca różni się w zależności od społeczności, w której jest interpretowany. Dla kaznodziejów zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych oznacza nadchodzącą apokalipsę. Takie znaczenie było często wyczytywane z nietypowej barwy księżyca w przeszłości, jednak dziś zjawisko to jest traktowane znacznie pozytywniej. Obecność czerwonego księżyca na niebie to dobry moment na refleksję i zastanowienie się nad dotychczasowym życiem. Czy jesteś szczęśliwy? Co chciałbyś zmienić? Jakie są Twoje aspiracje? To chwila skupienia się na sobie, swoich potrzebach i marzeniach. Sama symbolika koloru czerwonego jest dość wymowna. Czerwień w magii to życie, energia, zdrowie, siła i witalność. Może wiązać się z przypływem nowej energii do działania oraz motywacją do transformacji życia. Może masz ochotę uwolnić się od nawyków lub zmienić swoje życie o 180 stopni spełniając swoje najskrytsze marzenia? Czerwony księżyc to idealny moment na takie decyzje. Według współczesnej astrologii, jego oddziaływanie będzie się różniło w zależności od znaku zodiaku, w którym akurat się znajduje. Przykładowo poprzedni czerwony księżyc, który ukazał się 26 maja 2021 roku, był w znaku Strzelca, zatem zwiastował idealny czas na nową przygodę oraz podążanie za marzeniami.

Kiedy występuje czerwony księżyc i kiedy będzie następny?

Czerwony księżyc to zjawisko rzadko spotykane. Zazwyczaj występuje od dwóch do trzech razy w roku. Szanse na podziwianie tego zaćmienia są dosyć małe. Zazwyczaj w ciągu dekady z dowolnego miejsca na Ziemi można zobaczyć jedynie od czterech do pięciu całkowitych zaćmień. Księżyc wygląda na czerwony w zależności od kąta i miejsca, w którym się znajdujemy na kuli ziemskiej. Oznacza to, że każde zaćmienie można podziwiać z innych miejsc na świecie. Następne (częściowe) zaćmienie będzie można obserwować na niebie 19 listopada 2021 roku. Niestety nie wszędzie będzie widoczne. Na północy pokaże się nad Ameryką Północną, Syberią oraz północną częścią Europy. Na południu będą mogli go oglądać mieszkańcy Australii oraz centralnej i wschodniej Azji. Nadchodzący krwawy księżyc ukaże się na niebie 16 maja 2022 i potrwa około 85 minut. Będzie można go obserwować z Ameryki Północnej, Południowej, Europy, Afryki i części Azji.

Rytuał w trakcie czerwonego księżyca

Czerwone zaćmienie księżyca to rzadkie zjawisko, dlatego kiedy występuje, ludzie przygotowują najróżniejsze rytuały, które pomogą oczyścić zarówno przestrzeń zewnętrzną, jak i ciało i umysł człowieka. Oto przykładowe czynności, które możesz wykonać w czasie zaćmienia księżyca, aby zebrać nową i uwolnić starą energię oraz wyciągnąć jak największe korzyści dla ciała i ducha.

Oczyszczająca kąpiel

Przypływ nowej energii spowodowany czerwonym księżycem to doskonały moment na oczyszczenie ciała. Jednak w pierwszej kolejności zadbaj o czystość Twojej przestrzeni. Przed zażyciem kąpieli, dokładnie umyj wannę oraz posprzątaj pomieszczenie. Do oczyszczenia energii w łazience doskonale sprawdzi się szałwia lub Palo Santo. Sama kąpiel powinna odbywać się w ciepłej wodzie z dodatkiem soli oraz olejków eterycznych. Możesz dodać do wody ulubione kryształy np. kwarc czy ametyst oraz suszone kwiaty. Dla zapewnienia sobie spokoju potrzebnego do głębokiego relaksu zgaś światło i zapal świece w pomieszczeniu. Następnie oddaj się chwili i słuchaj swojego ciała.

Medytacja

Zaćmienie księżyca to doskonały moment na wyciszenie oraz spojrzenie w głąb siebie. Pomoże Ci w tym medytacja. Rozpal świece, włącz muzykę relaksacyjną, usiądź wygodnie i zacznij medytację. Skup się na swoim otoczeniu i poczuj się w nim komfortowo. Następnie przenieś uwagę na swoje ciało. Kontroluj oddech, oczyść swój umysł z niepotrzebnej energii. Przez całą medytację zachowaj pełne skupienie i bądź świadomy swojego ducha i ciała.

Rytuał świecy i intencji

Do tego rytuału potrzebujesz tylko świecy i sprecyzowanych intencji. Napisz listę nowych rzeczy, które chciałbyś wprowadzić do swojego życia razem z odpowiadającą im afirmacją. Następnie zapalając świecę, powtórz trzy razy swoje intencje. Pamiętaj o wizualizacji swoich celów, skup się na szczegółach, pomyśl, jak afirmacja zmieni Twoje życie i jak będziesz się z tym czuć. Rytuał możesz prowadzić jeszcze kilka dni po zaćmieniu w zależności od długości spalania świecy, którą wykorzystasz.


Zobacz także: Niebieski Księżyc na Samhain

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...