Yin yang – podstawy filozofii i opis symbolu

Yin i yang: bardzo wielu ludzi słyszało te dwa słowa, a także widziało symbol yin i yang, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dość rozbudowany sposób postrzegania świata, swoista filozofia pochodząca z Dalekiego Wschodu, z Kraju Środka. Czym jest filozofia yin i yang, jak wygląda jej symbol i co znaczą poszczególne jego elementy, a także sam symbol w całości? Czym jest aspekt męski, a czym aspekt żeński w tej filozofii i jak może ona wspierać człowieka, poprawiać jego nastrój? Odpowiedzią jest poniższy artykuł! Miłej lektury!

Yin yang - podstawy filozofii i opis symbolu

Podstawy i zasady filozofii yin i yang

Filozofia yin i yang przedstawia dalekowschodnią wizję świata, która znacząco różni się od modelu filozoficznego wypracowanego przez świat Zachodu. Filozofia świata zachodniego już od czasów antycznych polegała na zestawianiu zjawisk przeciwnych: zła i dobra, nocy i dnia, choroby i zdrowia.

I to zestawienie respektuje oczywiście filozofia yin i yang, ale w przeciwieństwie do zachodnich filozofii nie uważa, że dwa zjawiska są przeciwstawne, a nawet jeśli, to muszą się uzupełniać, przenikać, łączyć ze sobą, rozpadać na oddzielne byty, znów łączyć i tak w nieskończoność. Świat nocny i dzienny to wciąż świat, cały świat i tak właśnie wschodni filozofowie chiński go postrzegali: jako sumę wielu elementów, ale elementów, które nie mogą działać w izolacji. Cień i światło są tak samo ważne. Zbyt dużo światła zniszczy piękny kwiat, zbyt dużo cienia nie pozwoli mu urosnąć. Podobnie jest z człowiekiem i to na wielu płaszczyznach. Aspekt męski jest obecny w każdej kobiecie, aspekt żeński w każdym mężczyźnie.

Co więc jest kwintesencją dociekań chińskich filozofów sprzed tysięcy lat? Równowaga. To ona pozwala na odnalezienie szczęścia i spokoju w życiu. Nawet współcześni badacze ludzkiego umysłu, którzy nie mają zbyt wiele wspólnego z filofofią, a z nauką, podkreślają, że szczęście to efekt uboczny działań człowieka i nigdy nie powinien być celem, ponieważ człowiek, który za cel obiera szczęście, nie może go nigdzie znaleźć. Natomiast człowiek, który szuka równowagi, znajduje szczęście, chociaż go nie szukał.

Cztery główne zasady filozofii yin i yang przedstawiają się następująco:

  • zasada przeciwieństwa i dopełnienia: przeciwieństwa przechodzą jedno w drugie i uzupełniają się wzajemnie, a efektem jest spójna całość;
  • zasada względności: nie ma czystego yin i czystego yang, wszystko się przenika, a coś może zostać uznane za yin (noc, zło) tylko względem swojego odpowiednika yang (dzień, dobro);
  • zasada interakcji: każdy z elementów całego systemu wpływa na pozostałe elementy zawsze, a do nierównowagi dochodzi wtedy, kiedy jeden z elementów zaczyna przeważać nad innym;
  • zasada przemiany: coś, co staje się swoją skrajnością, staje się jednocześnie swoim przeciwieństwem (przykład: fanatyczna wiara jest skrajnością, ponieważ popada w przesadę, a więc przeciwieństwo wiary zrównoważonej, w której się wierzy, nie twierdząc z absolutną pewnością, że coś istnieje lub nie, po prostu się w to wierzy, człowiek wierzący wierzy, fanatyk zaś jest przekonany o prawdziwości swoich sądów, więc „wie”).

Opis symbolu yin i yang i jego elementów

Cały symbol nosi nazwę taijitu i dzieli się na dwie części: część yin (w której zawarta jest kropa yang) oraz część yang (w której zawiera się kropa yin). Symbol stanowią dwie równe, ale nie przedzielone prostą linią części, ponieważ filozofia yin i yang nie uznaje odrębności zjawisk. Symbol oznacza więc system będący w nieustannym poruszeniu, w którym każdy element systemu przenika się z innymi jego elementami, każdy element zawiera w sobie cząstkę przeciwstawnego elementu.

Jak dążyć do równowagi?

Równowagę osiąga się nie poprzez równanie wszystkiego do jednego mianownika, nie chodzi o bowiem o wyrównanie, ale o zrównoważenie. Jeśli ktoś je bardzo dużo, ale ma szybką przemianę materii, ilością jedzenia równoważy swój metabolizm. Jeśli ktoś je dużo, ale jego metabolizm jest wolny, musi zachować równowagę, dodając do swojej diety ćwiczenia fizyczne. Objawem nierównowagi będzie bowiem owej wagi nabieranie.

Jeśli ktoś gubi się w tłumie, ale w zupełnej samotności popada w rozpacz, musi poszukać kompromisu: spokojnego spotkania z przyjacielem lub przyjaciółką. Tak właśnie zdobywa się równowagę: odczytując swoje potrzeby i pragnienia, oceniając je, równoważąc, żyjąc pełnią, nie zaś jednym tylko elementem systemu.

Ktoś, kto jest smakoszem wina, ma swoją winnicę, jeździ na spotkania pasjonatów wina i który pije wino raz na jakiś czas, ma pełne życie. Człowiek, który pije wino codziennie, popada w alkoholizm, wypychając inne elementy systemu na margines, a jego życie ubożeje.

Jak więc dążyć do równowagi?  Dbając o każdy aspekt swojego życia: fizyczny, psychiczny, intelektualny, emocjonalny.

Typ energii Yin i Yang

Yang jest energią gorąca, rozpraszającą, istotą dynamiki i działania. Yin to energia zimna, skupiająca, statyczna i pasywna. Yang to ekstrawertyzm, yin to introwertyzm. Jeśli ktoś jest ekstrawertyczny, uwielbia ruch, gwar, ludzi, ale cierpi w samotności i ciężko ją znosi. Ktoś, kto jest introwertyczny, stroni od ludzi, woli kameralne spotkania, bo tłum go męczy, ale w samotności wcale nie czuje się źle.

Jak Yin i Yang mogą wspierać swoje samopoczucie?

Nawet w introwertyku pojawia się chęć towarzyskiego szaleństwa raz na jakiś czas, a w ekstrawertyku potrzeba wyciszenia. Yin i Yang wspierają swoje samopoczucia nie poprzez walkę o pierwszeństwo, ale współpracę we wspólnym osiąganiu równowagi. Jeśli jeden partner prowadzi, drugi mu się poddaje i na odwrót, by kołowrót nieustannie się poruszał. Yin osłania Yang swoim cieniem, Yang wydobywa Yin z cienia swoim blaskiem, wszystko w idealnej równowadze!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...