Magia sierpnia

Znaczenie sierpnia

Sierpień to niezwykły miesiąc. Jest pograniczem lata i zimy. Jest w nim nadal dużo ciepła, słońca, zieleni, dłuższych dni, sezonowych warzyw i owoców oraz aktywności wśród zwierząt.

Jednak z drugiej strony, poranki i wieczory są już chłodne, szybciej zachodzi i później wschodzi słońce, cienie na ziemi robią się coraz dłuższe i czuć w powietrzu zapach nadchodzącej powolnymi krokami jesieni. Sierpień to okres niezwykle ważny, aby przygotować się do zimy i przeżyć ją spokojnie.

pole zbóż i mak

Przygotowanie do zimy

Zima to bez wątpienia okres trudny, wymagający i pełen wyzwań, z którymi nie mamy styczności w ciepłe, słoneczne i jasne miesiące w ciągu roku.

Przeżycie zimy w radości, spokoju i komforcie, jest bezpośrednio zależne od tego jak się do niej przygotujemy. Czy zima i jesień zaskoczą nas swoim nadejściem, kiedy będziemy nadal w letnim nastroju, z szafą wypchaną zwiewnymi sukienkami i zapasem malin w lodowce, czy może zastanie nas w pełni przygotowanych z arsenałem ciepłych swetrów, zapasem herbat i dyni, z wewnętrznym spokojem i gotowością na okres oczyszczenia, wyciszenia i spokoju.

Przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy do zrobienia, aby powoli przygotować się do zimnej części roku i być na nią przygotowanym. Oczywiście śmiało zaadaptujecie do swojego życia tylko te podpunkty, które Was dotyczą i/lub dodajcie swoje własne propozycje!

1. Zapasy i przetwory 

Zimą kiedy nie ma sezonowych lokalnych owoców i warzyw, często sięgamy po mniej zdrowe produkty wysoko przetworzone. Warto mieć wtedy w zanadrzu w słoiku leczo, świeży dżem z truskawek, sok jagodowy czy zamrożoną fasolkę szparagową, które dostarczą nam niezbędnych witamin lata.

2. Odpowiednio zbudowana garderoba 

Nikt nie lubi nie być przygotowanym ubraniowe na warunki pogodowe. Zbyt cienka kurtka czy buty, kiedy na zewnątrz szaleją ujemne temperatury, mogą znacząco wpłynąć na nastrój i jakość życia zimą. A może tak się stać, przez zwykłe zaniedbanie i przykładowo niewypranie zimowej kurtki. O ile łatwiej by nam było wejść w zimę, z przygotowaną zimową garderobą pełną szalików, swetrów, skarpet i kurtek.

3. Zaplanowanie rutyny

Nie jest żadnym sekretem, że życia i wygląd dnia, różni się w zależności od pory roku. Latem dużo łatwiej jest wcześniej wstawać i wysypiamy się zwykle w krótszą ilość godzin niż zimą. Często o tym zapominamy, dopóki nas to nie zaskoczy wraz z nadejściem długich i ciemnych nocy. Dlatego warto już wcześniej wziąć to pod uwagę i zrobić plan dnia jesienią oraz zimą, co będzie bardzo przydatne dla naszej psychiki, nastawienia i gotowości.

4. Zaplanowanie aktywności 

Zimą, jak w żadnym innym sezonie, niezwykle ważne są czynności, aktywności i pasje, które utrzymują w nas radość, chęć wstawania z łóżka i sens życia. Polecamy zrobić sobie listę rzeczy lub pasji, do których chcesz wrócić, zacząć lub spełnić. Nie ma na to lepszego czasu niż zima, podczas której czas zdaje się wydłużać.

5. Lista charakterystycznych aktywności dla danego sezonu

Uważamy, że zimą jak w żadną inną porę roku, łatwo zatracić cel życia i jego sens. Zapominając, że niedługo znowu nastanie lato, słońce i rozkwitną kwiaty. Łatwo wpaść w podświadome przekonanie, że zima już nigdy się nie skończy. Mamy jednak na to świetne rozwiązanie!

Warto wcześniej zaplanować sobie (a najlepiej robić to w każdą porę roku) charakterystyczne aktywności do zrobienia zimą. Przykładem może być: upieczenie pierników, ulepienie bałwana, kupienie świecy zapachowej, wyjście do kina, obejrzenie na żywo spektaklu teatralnego, maraton filmowy, wstanie na wschód słońca, wyjazd w góry, spacer w padającym śniegu itp. Taka wcześniej przygotowana lista, pomaga przeżywać i lubić każdy sezon oraz pamiętać o jego przemijalności. Kiedy zobaczysz, że powoli zbliżasz się do końca swojej zimowej listy, możesz być pewna/pewien, że i zima zbliża się ku końcowi, nawet jeżeli tego jeszcze tak mocno nie widzisz.

Życzymy Wam udanego czerpania ostatnich tchnień lata i przygotowań do ciemnego zimnego sezonu!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...