Święta Miłości – Walentynki, Luperkalia, Beltane i Noc Kupały

Walentynki w CzaryMary.pl

Miłość i stan zakochania to uczucia, które od lat są tematami licznych świąt i celebracji. Trudno się dziwić, skoro miłość to najpiękniejsze i niezwykle różnorodne uczucie, które dotyczy każdego. Wiedzieli o tym również nasi przodkowie żyjący na całym świecie, którzy obchodzili przeróżne święta celebrujący to magiczne uczucie. Różnorodność świąt jest na tyle duża, że można by pomyśleć, że są to zupełnie inne święta, gdyby nie fakt, że łączy je wspólny główny mianownik – miłość i zakochanie. Święta te obchodzone są w różnych momentach roku oraz posiadają różne tradycje i obrzędy, a każde z nich ma swój unikalny klimat i specyfikę.

Może po przeczytaniu tego tekstu wymienicie Walentynki na inne święto? A może będziecie celebrować miłość przez cały rok? Przekonajmy się!

Spis treści:

WALENTYNKI

Najbardziej znanym i powszechnie obchodzonym świętem miłości są Walentynki, które obchodzone są 14 lutego. Ich nazwa pochodzi od św. Walentego – chrześcijańskiego męczennika, który umarł w imię miłości, jako uczucia, któremu sprzyjał przez całe swoje życie. Legendy podają, że w Cesarstwie Rzymskim – w czasach, których żył i był ówczesnym duchownym – cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Decyzja ta była podyktowana przekonaniem, iż najlepszymi żołnierzami są ci, którzy nie posiadają rodzin. Walenty jednak łamał ten zakaz i udzielał błogosławieństw każdemu kto chciał się ożenić. W skutek czego został wtrącony do więzienia, w którym zakochał się w niewidomej córce strażnika. Kolejna legenda głosi, że jego miłość sprawiła, iż jego ukochana odzyskała wzrok. Kiedy informacja o wszystkim dotarła do cesarza, skazał Walentego na śmierć. Dzień przed egzekucją (która miała miejsce 14 lutego), Walenty napisał list do swojej ukochanej, podpisując go „Od Twojego Walentego”. Stąd wziął się zwyczaj wysyłania listów oraz kartek miłosnych w Walentynki

Walentynki to czas dawania prezentów, takich jak kwiaty, misie czy słodkości. To moment, w którym mnóstwo ludzi udaje się na randki, ogląda filmy romantyczne i ustraja wszystko w różowo-czerwone ozdoby i serduszka.

Obecnie Walentynki stały się świętem niezwykle komercyjnym, co jednak nie zmienia faktu, że są nadal pełne miłości, magii i unikalnego klimatu.

Walentynki w CzaryMary.pl

LUPERKALIA

To starożytne rzymskie święto miłości obchodzone między 14, a 15 dniem lutego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy „lupus” oznaczającej wilka, jako nawiązanie do legendy o Romulusie i Remusie – dwójce założycieli Rzymu, którzy jako niemowlęta zostali znalezieni w legowisku wilczycy, która się nimi opiekowała.

Luperkalia były również pierwowzorem współczesnych Walentynek, które jak większość świąt chrześcijańskich, zostały zapożyczone i przekształcone, aby zachować przyzwyczajenia ludu, jednak pod inną nazwą i czczonymi bóstwami.

Luperkalia oficjalnie uznaje się za święto martwe, czyli takie, którego już dłużej się nie obchodzi i pozostała po nim tylko historyczna wzmianka. Nieoficjalnie jednak istnieją poganie i czarownice, którzy obchodzą Luperkalia jako zamiennik Walentynek, zachowując przy tym sporą część starożytnych tradycji oraz obrzędów.

Luperkalia były poświęcone kultowi Fauna Luperkusa – opiekuna pasterzy, który jako wilcze bóstwo chronił stada owiec przed wilkami. Archetypy owiec, kozłów i wilków są ściśle związane z tym świętem. Tak samo jak wełna, mleko i krew, jako element ówczesnych rytuałów.

Kolejnym obrzędem było łączenie się par młodych ludzi na tę jedną wyjątkową noc, za pomocą losów. Nierzadko jednonocne pary zostawały parami na całe życie.

BELTANE

To pogańskie święto płodności, młodości, miłości i seksualności, pochodzące od Celtów. Obecnie jednak Beltane to święto z wiccańskiego Koła Roku, które łączy tradycje i symbolikę wielu okolicznych świąt. Święto to jest obchodzone na przełomie końca kwietnia i początku maja. Jest to okres, w którym cała natura rozkwita i staje się płodna. Od tego momentu w cyklu rocznym zależą późniejsze plony, a także zbiory. Kwitnące krzewy, drzewa oraz inna roślinność kusi ogromem barw i słodkimi zapachami, działającymi jak afrodyzjaki.

W symbolice włączającej bóstwa, jest to moment, w którym młody i pełen sił bóg zapładnia młodą boginię dziewicę. Cała przyroda wówczas kipi kolorami, zapachami i dźwiękami. Beltane to święto celebrujące miłość, głównie seksualną i naturalną, jednak nie brakuje w nim również miłości emocjonalnej, romantycznej i stałej.

Symbolami święta Beltane jest ogień i ognisko, jako symbol ciepła, płodności, rozpalającego uczucia miłości i seksualności, kwiaty jako symbol atrakcyjności zewnętrznej, płodności i dojrzałości, miód i produkty pszczele jako archetypy pszczół i innych owadów zapylających, od których tak wiele zależy w naszym życiu oraz słodkości – dosłownej i metaforycznej.

NOC KUPAŁY

Słowiańskie święto miłości, obchodzone między 20, a 23 czerwca. Jego odpowiednikami w różnych tradycjach jest Noc Świętojańska, Litha oraz Przesilenie Letnie. Jednak żadne z nich, nie jest aż tak silnie związane z miłością jak Noc Kupały. 

Święto to jest świętem niezwykle magicznym, tajemniczym i pełnym motylków w brzuchu oraz ekscytacji. To właśnie w Kupalnockę młode kobiety i dziewczyny plotą wianki z kolorowych letnich kwiatów i puszczają je z nurtem rzeki, mając nadzieję że wyłowi je ich wybranek serca. Młodzi mężczyźni i chłopcy, urządzają różnego rodzaju zabawy i zawody prezentujące ich odwagę i męskość, jak np. skoki przez wysokie ogniska. W Noc Kupały pary również wybierają się do lasu w poszukiwaniu legendarnego Kwiatu Paproci, który kwitnie tylko jeden raz w roku, właśnie w tę magiczną noc. Istnieje jednak niemałe przypuszczenie, że taki kwiat nie istnieje, a jest tylko pretekstem, aby pary mogły udać się do ciemnego lasu i zaznać chwili prywatności. Noc Kupały jest niezwykłym świętem pełnym magicznych elementów i symboli jak ogniska, wianki, świetliki, paprocie i kolorowe wieczorne obrzędy.

PODSUMOWANIE

Każde z powyższych świąt, mimo odrębnej symboliki, tradycji oraz pory roku, w której mają miejsce, jest świętem niezwykle magicznym i wzbudzającym w nas chęć celebracji miłości.

Które z wyżej opisanych świąt jest waszym ulubionym? A które ze świąt obchodzicie lub chcecie obchodzić?

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...