Święto Anioła Stróża

Święto Anioła Stróża przypada na 2 października. Już małe dzieci znają słowa modlitwy: „Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój; Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy”. Jezus potwierdził istnienie Aniołów Stróżów słowami: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych maluczkich, albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie” (Ewangelia wg. św. Mateusza 18,10).

Święto Anioła Stróża

Koncepcja Aniołów Stróżów, którzy opiekują się osobami, miastami, kościołami, jest bardzo stara. W czasach przedchrześcijańskich Grecy posiadali daimona, który był duchem zapewniającym ochronę. Rzymianie także mieli opiekuńcze bóstwa: mężczyźni – genius, kobiety – juno.

Każdy ma Anioła Stróża

Święty Tomasz z Akwinu wierzył, że każdy ma Anioła Stróża. Każda osoba otrzymuje go w momencie swoich narodzin. Anioł ten będzie się nią opiekować i poprowadzi ją przez życie. Biblia opisuje wiele przykładów sytuacji, w których jednostki były wspomagane przez Anioła, prawdopodobnie Anioła Stróża.

Anioł StróżPapież Pius XI (1857-1939) miał bardzo silną wiarę w swojego Anioła Stróża. Korzystał z jego pomocy za każdym razem, gdy znalazł się w potencjalnie trudnej sytuacji. W modlitwach prosił swego Anioła Stróża o rozmowę z Aniołami Stróżami osób zaangażowanych w daną sprawę. Prosił, aby przez to zapewnić wszystkim jak najlepsze rezultaty. Dowiedziałam się właśnie o tym z książki Richarda Webstera „Encyklopedia aniołów”, chociaż już wcześniej korzystałam z tego sposobu pracy ze swoim Aniołem Stróżem. Ciebie również zachęcam do spróbowania tego rodzaju medytacji ze swoim anielskim opiekunem. W końcu to on jest wciąż przy Tobie i dokładnie zna powody, jakimi kierujesz się przy podejmowaniu decyzji.

Muzułmanie mają czterech Aniołów Stróżów, zwanych jako hafaza. Dwóch pilnuje swoich podopiecznych w ciągu dnia, podczas gdy dwóch innych w nocy. Te cztery anioły są zajęte spisywaniem dobrych i złych uczynków swoich podopiecznych. Ich zapisy zostaną wykorzystane do oceny każdej osoby w Dniu Sądu.

W żydowskim Talmudzie powiedziane jest, że każdy Żyd ma aż jedenaście tysięcy Aniołów Stróżów.

Święto Anioła Stróża może być okazją, by spróbować nawiązać z nim głębszą relację. Dobrze byłoby, aby komunikować się ze swoim Aniołem Stróżem nie tylko wtedy, gdy wszystko idzie źle, ale i wówczas, gdy jest dobrze. Anioł Stróż zapewni spokój w chwilach smutku i nieszczęścia, a w szczęśliwych okresach napełni dobrymi pomysłami, chęcią do czynienia dobra i dalszego rozwoju.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...