Równonoc jesienna

Równonoc jesienna w 2020 roku przypada na 22.09. na godz. 15.30. Wyznacza ona początek astronomicznej jesieni, zaś kalendarzowa jesień rozpoczyna się 23.09. Równonoc jesienna była i nadal jest celebrowana w wielu krajach na całym świecie. Na półkuli północnej wrzesień jest ostatnim miesiącem zbiorów. Życie powoli zaczyna zwalniać. Energia płynąca od równonocy jesiennej, przez przesilenie zimowe, aż do wiosennej równonocy jest łagodniejsza, głębsza i ukryta. Bóstwa ciemnego Księżyca, reprezentujące świat podziemi, zmarłych, reinkarnację oraz tajemnice duchowe teraz przejmują władzę.

W starożytnej Grecji jesiennym świętem plonów były Misteria Eleuzyjskie. Podstawą Misteriów była historia Demeter i jej córki Persefony (Kory), którą znajdziesz w jednym z wcześniejszych wpisów na CzaroMarowym blogu. Mit o Demeter i Persefonie w Misteriach Eleuzyjskich, greckim święcie plonów >> W święcie tym uczestniczyli tylko wtajemniczeni, którzy zobowiązywali się do milczenia – nie mogli zdradzić, co działo się podczas misteriów.

Słowianie radośnie i hucznie obchodzili w tym czasie Święto Plonów. Było to święto znane we wszystkich częściach ziem słowiańskich, rozpowszechnione też na ziemiach bałtyjskich, w kulturze celtyckiej i germańskiej. Święto Plonów poświęcone było bogom związanym z urodzajem. Częściom obchodów była uczta całej społeczności po zakończeniu zbiorów, obejściu pól i sprawdzeniu, czy na pewno zbiory zostały zakończone.  W części obchodów zwanych Dożynkami przynoszono lub wręczano gospodarzom wieniec ze ściętej oziminy. Obchodom towarzyszyły tańce, pojawiały się ozdobne wieńce z kłosami zbóż, a także orzechami i jarzębiną.

Szczęśliwego Mabon!

Równonoc Jesienna zwana jest także sabatem Mabon. Magiczne święto Mabon celebrowane jest jako festiwal poświęcenia i umierającego boga, a także oddaje się cześć Słońcu oraz żyznej ziemi. Często obchodzi się go przez kilka dni, tak jak Święto Plonów, czy niegdyś Misteria Eluzyjskie. Dla nas to czas na wyrażenie wdzięczności za to, co udało nam się osiągnąć do tego momentu oraz przyjrzenia się, czemu powinniśmy pozwolić odejść ze swojego życia. Swój ołtarz możemy ozdobić jesiennymi liśćmi, jarzębiną, kasztanami. Podpowiedzi na rytuały na równonoc jesienną znajdziesz tutaj >>

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...