Olejki eteryczne na przeziębienie, grypę, katar, kaszel

Olejki eteryczne na przeziębienie grypę, katar, kaszel są naszym naturalnym wsparciem w przeciwdziałaniu i łagodzeniu tych powszechnych dolegliwości.  Olejki eteryczne są obecnie łatwo dostępne, mają dobroczynny wpływ na nasze ciało i psychikę. Aromaterapia nie jest współczesnym wynalazkiem. To sprawdzona forma terapii stosowana od setek, jeśli nie tysięcy lat.  Warto pamiętać o olejkach eterycznych w czasie, gdy możemy być narażeni na infekcje. Możemy korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych poprzez nawanianie powietrza w pomieszczeniach przy pomocy kominków aromaterapeutycznych czy dyfuzorów, jako dodatek do kąpieli, inhalacji, sprayów czy rozcieńczonych w olejach do masażu.

Olejki eteryczne na przeziębienie, grypę, katar, kaszel

Olejki eteryczne na przeziębienie, grypę, katar, kaszel

Według badań występujący w wielu olejkach eterycznych 1,8-cineol jest dobrym środkiem antywirusowym (za: Aromaterapia dla całej rodziny). Znajdziemy go na przykład w olejku eukaliptusowym (tylko uważajmy w przypadku dzieci), ravensara, lawendzie szerokolistnej i rozmarynie. Można ich używać osobno lub w różnych połączeniach. Dodanie do nich olejku sosnowego lub świerkowego wzmocni działanie antyseptyczne, a przy okazji nada mieszance świeżego, leśnego zapachu.

Poniżej zamieszczam skrótowe działanie wybranych olejków, które może być pomocne w szybkim dopasowaniu olejków do celu, któremu mają służyć pojedynczo lub w mieszance:

  • Cyprys – wykrztuśne, łagodzące kaszel, rozkurczowe, antyseptyczne;
  • Drzewo herbaciane – wykrztuśne, przeciwzapalne, antyseptyczne;
  • Eukaliptus – wykrztuśne, łagodzące kaszel, przeciwzapalne, antyseptyczne;
  • Goździk – przeciwbólowe, antyseptyczne;
  • Kajeput – wykrztuśne, łagodzące kaszel, przeciwzapalne, antyseptyczne;
  • Lawenda – wykrztuśne, przeciwzapalne;
  • Mięta pieprzowa – wykrztuśne, łagodzące kaszel, rozkurczowe, antyseptyczne;
  • Niaouli – wykrztuśne, przeciwzapalne, antyseptyczne;
  • Rozmaryn – wykrztuśne, rozkurczowe, antyseptyczne;
  • Tymianek – wykrztuśne, łagodzące kaszel, rozkurczowe, przeciwzapalne, antyseptyczne.

W przypadku grypy, w której leczenie odbywa się na poziomie objawów, olejki eteryczne mogą być wartościowym dodatkiem. Wówczas warto sięgnąć po olejki o skutecznym działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym. Po wybraniu jednego lub więcej olejku, wkrapiamy 5 – 8 kropli ich mieszanki zapachowej do kominka, którą stawiamy obok łóżka chorej osoby.

W przypadku kataru dobrze jest jak najszybciej zabrać się do przyhamowania infekcji. Wówczas sięgamy do olejków, które pomagają uwolnić drogi oddechowe od wydzieliny i wstrzymać rozwój stanu zapalnego. Przy pierwszych objawach kataru dobrzej jest już rozpocząć inhalacje, odparowywać 5-8 kropli olejku eterycznego w kominku aromaterapeytycznym, bądź też dozując jedną do trzech kropli olejku na chusteczkę lub pościel.

Leczenie bólu gardła polega na zmniejszeniu bólu, zatrzymaniu stanu zapalnego oraz zwalczaniu czynników chorobotwórczych. Składnikami powstrzymującymi stan zapalny może być olejek lawendowy. Aby złagodzić ból i znieczulić podrażnioną błonę śluzową możemy dodać do mieszanki olejek z goździka – wystarczy kilka kropli. Silne działanie antyseptyczne mają również olejki z drzewa herbacianego, eukaliptusa oraz szałwii. Skuteczne są również tymianek i olejek sosnowy.

Stosowanie olejków eterycznych

Niektóre olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego lub lawendy, można stosować w postaci nierozcieńczonej. Pozostałe olejki eteryczne rozcieńcza się w oleju bazowym, i dopiero wówczas jest możliwe użycie go miejscowo na skórę. Na przykład olejki eteryczne rozcieńczone w oleju i wsmarowane w szyję będą leczyć gardło, w klatkę piersiową – kaszel i choroby płuc.

Prostym sposobem na dezynfekcję powietrza jest dodanie kilku kropel wybranego olejku do wody w dyfuzorze do aromaterapii lub kominku do aromaterapii.  Taki sposób wystarcza na aromatyzację pomieszczenia o powierzchni 10 do 30 metrów kwadratowych.

Olejki eteryczne można także rozpraszać w powietrzu poprzez zagotowanie w garnku wody i wlaniu do niej – po zmniejszeniu ognia – 5-15 kropli jednego lub kilku rodzajów olejków. Aby olejki uległy całkowitemu rozproszeniu, woda powinna gotować się bez przykrycia przez 20-30 minut.

Dzięki rozpylaniu olejków nie tylko odświeżymy powietrze, ale też zabijemy tym obecne w powietrzu drobnoustroje. To bardzo skuteczny sposób stosowania olejków. Spray do rozpylania otrzymamy po połączeniu 45 mi alkoholu 90% z 5-7 ml olejku eterycznego o działaniu antyseptycznym. Inny przepis na spray jest następujący: napełnij butelkę z rozpylaczem do połowy wodą destylowaną, wymieszaj 30 kropli gliceryny roślinnej i około 20 kropli olejku eterycznego na kazde 30 ml wody, dokładnie potrząśnij butelką i używaj jak zwykłego odświeżacza w areozolu.

Kolejnym doskonałym sposobem stosowania olejków eterycznych jest inhalacja pary. Pomaga to w przypadku dolegliwości układu oddechowego: przeziębień, kaszlu i problemów z zatokami. Inhalacja łagodzi też napięcie i bóle głowy. Aromat olejków trafia bezpośrednio do mózgu, natomiast same olejki przez płuca przenikają do krwiobiegu. Jeśli chcesz skorzystać z olejków eterycznych w ten właśnie sposób, dodaj 5-10 kropli olejku do miski z 2 szklankami wrzącej wody. Wdychaj parę przez 5-10 minut, trzymając noc mniej więcej 20 cm od płynu. Podczas inhalacji nie otwieraj oczu. Aby para lepiej dostawała się do dróg oddechowych, przykryj głowę ręcznikiem. Powtarzaj zabieg 3 razy dziennie.

Możesz też zrobić „przenośny inhalator”. Wystarczy, że zwilżysz kilkoma kroplami olejku papierową chusteczkę higieniczną lub materiałową i będziesz brać przez nią głębokie oddechy.

Możesz skorzystać z uniwersalnego sposobu używania olejków eterycznych w kąpieli: najpierw wymieszaj 8-15 kropli olejku lub mieszanki olejków z 1 łyżką niearomatyzowanego naturalnego mydła w płynie (np. Naturalne mydło w płynie Ecolabel 400ml czy Mydło do rąk w płynie Gron Balance 1 l). Tak przygotowaną mieszankę trzymaj pod kranem podczas nalewania wody do wanny, a olejki rozpuszczą się w wodzie.

Popularne olejki eteryczne na przeziębienie, grypę, katar czy kaszel

Olejki eteryczne na przeziębienie, grypę, katar, kaszel

Oto kilka popularnych olejków eterycznych i ich zastosowań na przeziębienie, grypę, katar czy kaszel:

Olejek z drzewa herbacianego – stosowany na infekcje, przeziębienia, a także pomocny na trądzik i grzybice skóry.  Ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, antyseptyczne. Z tego ostatniego powodu jest odpowiednim olejkiem do dezynfekcji powietrza. Jak go używać? Do kominka aromaterapeutycznego wlej wody i dodaj do niej 3-7 kropli olejku. Rozpal na dole świeczkę, a po kilku chwilach poczujesz, jak jego zapach unosi się w powietrzu. Jeśli chcesz użyć olejku z drzewa herbacianego do inhalacji, dodaj 3-5 kropli olejku do gorącej wody. Nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj przez kilka minut unoszącą się parę przez przy zamkniętych oczach. Możesz też jedną kroplę olejku nanieść na chusteczkę i w ten sposób kilka razy dziennie wdychać jej zapach. Olejku możesz też użyć do kąpieli, dodając 3-15 krople do wanny z gorącą wodą. Nie używaj przy tym środków myjących, w razie potrzeby przed leczniczą kąpielą weź prysznic.

Olejek z mięty pieprzowej – stosowany na podrażnienia skór, przy przemęczeniu i przeziębieniu. Inhalacje z olejkiem miętowym pomagają w przypadkach zalegającej w zatokach, oskrzelach i płucach wydzieliny. Do kominka aromaterapeutycznego wlej wody i dodaj do niej 3-7 kropli olejku. Jeśli chcesz użyć olejku z mięty pieprzowej do inhalacji, dodaj 5 kropli olejku do gorącej wody. Uważaj, aby para nie dostała się do oczu. Możesz też jedną kroplę olejku nanieść na chusteczkę i w ten sposób kilka razy dziennie wdychać jej zapach. Olejku możesz też użyć do kąpieli, dodając 10-30 kropli do wanny z gorącą wodą. Nie używaj przy tym środków myjących, w razie potrzeby przed leczniczą kąpielą weź prysznic. Przy zalegającej w płucach wydzielinie można posmarować klatkę piersiową olejem bazowym wymieszanym z 5-10 kroplami olejku miętowego.  Uwaga: Olejek z mięty pieprzowej ma działanie pobudzające, dlatego najlepiej, aby nie używać go po południu, gdyż może powodować trudności w zaśnięciu. Olejku z mięty pieprzowej nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia oraz u dzieci poniżej sześciu lat.

Olejek eukaliptusowy – ma działanie wykrztuśne, łagodzące kaszel, przeciwzapalne i antyseptyczne. Jego zapach rozjaśnia umysł i działa antydepresyjnie. Idealnie nadaje się do inhalacji udrażniających drogi oddechowe. W tym celu 3-5 kropli olejku eukaliptusowego należy rozpuścić w misce z gorącą wodą, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać, uważając przy tym, by nie podrażnić oczu. Stosowany w kąpieli czy masażu złagodzi bóle reumatyczne. Aby stworzyć olejek do masażu, wystarczy kilka kropel olejku eterycznego rozpuścić w oleju bazowym. Nie należy go stosować u dzieci poniżej sześciu lat. Nie powinny stosować go osoby chore na jaskrę, bo może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Olejek tymiankowy – tymianek to cenne zioło o szerokim zastosowaniu i wielu cennych właściwościach. Ma działanie wykrztuśne, łagodzące kaszel, rozkurczowe, przeciwzapalne i antyseptyczne.  Olejek tymiankowy do inhalacji wskazany jest głównie w przeziębieniach i zakażeniach górnych dróg oddechowych: katarze, kaszlu, czy zapaleniu zatok. Aby wykonać inhalację olejkiem tymiankowym należy wkropić kilka kropli olejku do gorącej wody, a unoszące się opary głęboko wdychać przez kilka minut. Taki zabieg powinno się powtarzać przez kilka kolejnych dni. Aromaterapia olejkiem tymiankowym pomaga też zwalczyć bezsenność i ociężałość umysłową.
Kąpiele z olejkiem tymiankowym to zabieg łączący inhalacje i przenikanie olejku przez skórę. Najlepszym sposobem na wykonanie kąpieli z olejkiem tymiankowym jest rozpuszczenie wcześniej 10-20 kropli olejku w miodzie lub jogurcie, a następnie dodanie takiej mikstury do wanny. Olejku tymiankowego nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia. Nie należy go również stosować u dzieci poniżej sześciu lat. Nie może być stosowany przez epileptyków i przez osoby z wysokim ciśnieniem.

Olejek sosnowy – stosowany jest w przypadku infekcji, przeziębień, przy kaszlu i zmiennych nastrojach, odświeża powietrze. Pomaga rozrzedzić i wykrztusić wydzielinę płucną przy silnym kaszlu. Jest polecany nie tylko do inhalacji, ale też do rozpylania w powietrzu, aby oczyścić pomieszczenie z drobnoustrojów. Działa energetyzująco i wzmacnia koncentrację. Do kominka aromaterapeutycznego wystarczy 3-8 kropli olejku. Można też nanieść kilka kropel olejku na chusteczkę i inhalować się nią kilka razy dziennie. Do kąpieli wystarczy już od 3 do 15 kropel. Będzie on też również dezynfekującym i aromatyzującym dodatkiem do sprzątania.

Olejek anyżowy – stosowany na kaszel i katar, odświeża powietrze. Zwiększa wydzielanie śluzu i udrażnia drogi oddechowe. Do kominka aromaterapeutycznego wystarczy 3-5 kropli, podobnie w inhalacji i leczniczej kąpieli. Jego zapach wpływa też kojąco na umysł.  Olejku anyżowego nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia. Nie należy go również stosować u dzieci poniżej sześciu lat. Nie może być stosowany przez epileptyków.

Gotowa mieszanka olejków eterycznych

Możemy również sięgnąć do gotowych już mieszanek olejków eterycznych, jak Olejek Aroma Oil kompozycja olejków. Jest kompozycją olejków eterycznych najczęściej wykorzystywanych w aromaterapii: eukaliptusowego, lawendowego, miętowego, sosnowego, z drzewa herbacianego z dodatkiem mentolu, który szybko orzeźwia i ułatwia oddychanie. Wspomaga naturalne siły obronne organizmu oraz korzystanie wpływa na samopoczucie osób zakatarzonych i zmęczonych. Jest on odpowiedni do używania w kąpieli, do inhalacji, masażu i aromatyzacji powietrza.

Bibliografia: Aromaterapia dla całej rodziny, Marion Romer, MedPharm Polska 2010. Zioła, które leczą, T.Easley, S.Horne, Wydawnictwo Kobiece 2019.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...