Piątek 13-go: poradniki i amulety na szczęście

Piątek 13-go! 13 marca 2020r. wypada w piątek :) Z okazji tego dnia (który wcale nie musi być dniem pechowym!) poradniki i amulety na szczęście mają dodatkowe zniżki!

Poradniki i amulety do -35%!

Akcja trwa od 13.03.2020r. (piątek) od godz. 00.01 do 15.03.2020r. (niedziela) do godz.23.59.

Piątek 13-go to dzień o złej sławie. Dlaczego właśnie na piątek 13-go padł ofiarą skumulowanego pecha? Dla chrześcijan piątek jest dniem, w którym Jezus umarł na krzyżu, stąd wybór właśnie tego dnia tygodnia. 13 od dawna uważana jest za liczbę przynoszącą pecha. Tu też doszukać się można biblijnego potwierdzenia: podczas Ostatniej Wieczerzy przy stole zasiadło 13 ludzi – Jezus i jego 12 apostołów, a trzynastym zaproszonym był Judasz, który zdradził Jezusa. To właśnie 13 października 1307 Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy, który został niesłusznie posądzony o herezję, przed spłonięciem na stosie przeklął wydającego wyrok francuskiego króla Filipa Pięknego, jego kanclerza wykonującego nakaz aresztowania oraz zamieszanego w spisek papieża Klemensa V. Wystarczył rok, aby każdy z nich pożegnał się z życiem.

Lęk przed piątkiem 13-go stał się już tak popularny, że stworzono nazwę na jego określenie! Jest to skomplikowane słowo „paraskewidekatriafobia”. Pochodzi ono od greckich słów paraskevi – „piątek”, dekatreis – „trzynaście” oraz „fobia” czyli „strach”.

Symbolem szczęścia jest czterolistna koniczynka, i chyba każdy o tym wie :) Według Richarda Webstera istnieje stara legenda. Według niej Ewa zabiera ze sobą czterolistną koniczynę, gdy razem z Adamem zostają wygnani z Raju. Miała jej przypominać o beztroskim życiu, które straciła na zawsze. Warto zachować taki czterodzielny listek koniczyny, gdy uda nam się go znaleźć; będzie przysłowiowym „asem w rękawie” na ewentualne peszki w piątek 13-go…

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...