Wróżby na Andrzejki

Wróżby na Andrzejki nazywane są tak od wigilii dnia św. Andrzeja przypadającej na dzień 29 listopada. To okazja do wróżb dotyczących przyszłości, najczęściej związanych z miłością, ale nie tylko. Niewiele osób przyzna się do tego, że zupełnie nie interesuje ich własna przyszłość, szczególnie jeśli w sercu płonie miłość i nie wiadomo, czy zostanie odwzajemniona… W Andrzejki wróżyły dziewczęta i niezamężne kobiety. Panowie starali się odkryć swoją przyszłość w wigilię dnia św. Katarzyny – 24 listopada. Dziś Andrzejki to okazja do spotkań na wieczór wróżb, lania wosku czy parafiny na wodę, czytania z kart wyroczni.

Wróżby na Andrzejki – czas odkrywania przyszłości

Pora po zachodzie słońca to godziny duchów, czas sprzyjający wróżbom, dlatego też wróżby andrzejkowe najlepiej odprawiać od wieczoru.

Dawniej jednym ze sposobów uzyskania wizji przyszłości było tworzenie wzrokowych halucynacji przez wpatrywanie się w błyszczącą powierzchnię. Do tego celu służyło lustro, woda w naczyniu, gładki i błyszczący kawałek metalu czy kryształ. Wpatrywać należy się do momentu, aż oczy zmęczą się i zaczną łazwić. Pytaniem może być właśnie prośba o zobaczenie przyszłego partnera. Był silnie działający na wyobraźnię sposób takiego wróżenia. Dziewczyna zamierzająca wróżyć z lustra zamykała się o północy w pustym pokoju, oświetlonym jedną lub kilkoma świecami, rozbierała się do naga i wpatrywała się w zwierciadło czekając, aż ujrzy twarz przyszłego męża.

Wróżby na Andrzejki i patrzenie w lustro

Wielkie znaczenie mają sny dotyczące przyszłości. Aby sprowokować pojawienie się odpowiedzi we śnie, można na kartce zapisać swoje pytanie i włożyć ją pod poduszkę. Następnie zasypiając trzeba bardzo pragnąć, by odpowiedź na nie przyśniła się i została zapamiętania. Według Kazimierza Moszyńskiego: “dziewczęta pragnące dowiedzieć się o przyszłym mężu kładły sobie na noc pod poduszkę różne odpowiednie przedmioty, przygotowują się zaś do takich snów poszcząc nieraz przez cały dzień”. Sprowokować sen wróżebny można było “przez zjedzenie małej, bardzo słonej bułeczki, w zamiarze wywołania pragnienia w nocy, co powodować ma ujrzenie we śnie przyszłego męża podającego wodę do picia”.

Czas, w którym wszystko może być wróżbą

W wigilię św. Andrzeja właściwie wszystko może być wróżbą, ważne, aby mieć pytanie i zwracać uwagę na swoje otoczenie w poszukiwaniu odpowiedzi. Tą może okazać się pierwsze usłyszane słowo czy zdanie. Może to być szyld, który zwróci naszą uwagę. Odpowiedzią może też być pierwsze lub ostatnie zdanie na losowo otwartej stronie książki. Innym sposobem jest wskazanie palcem zdania lub fragmentu z książki z zamkniętymi oczami. Używanie do tego celu świętej księgi nazywane jest bibliomancją. Będzie to nie tylko Biblia. W islamie jest to Koran. Starożytni Grecy wróżyli w ten sposób z Iliady lub Odysei Homera. Rzymianie używali do tego celu ksiąg sybillińskich, zaś w starożytnych Chinach – księgi Yijing (Księga Przemian).

Wróżebne znaczenie będzie też miało wybieranie po omacku drobnych przedmiotów. Przedmioty te symbolizowały określoną przyszłość. Wyciągane były nie tylko z pudełka czy worka, ale też z naczynia z wodą. Wróżbę przepowiedzieć też mogło wyciągnięcie z wody parzystej lub nieparzystej ilości kamyczków.

Powszechną andrzejkową wróżbą było rzucanie za siebie przez głowę butów. To, czy but upadł na ziemię w kierunku drzwi czy tyłem od nich, określa, czy pytająca szybko i w jaką stronę wyjdzie za mąż. Dziewczęta ustawiały buty w wężyku, jeden za drugim, i przestawiały je z tyłu na początek. Najszybciej za mąż miała wyjść właścicielka buta, który do wyjścia dotarł jako pierwszy.

Wróżenie z ognia

Nie sposób tu nie wspomnieć o wróżbach z ognia. Już w starożytnej Europie południowej znane było wróżenie z ognia i dymu. Czytanie przyszłości z ognia zwane jest pyromancją. Wróżenie z obserwacji wydobywającego się z ognia dymu nazywamy kapnomancją. Dodam, że podpowiedzi na interpretację tego rodzaju wróżby znajdziesz pod linkiem tutaj >> Powszechną wróżbą było też zapalanie kulek z kądzieli i wróżenie z toru ich lotu, tego, czy spotkają się wzajemnie, czy raczej oddalą. Podobnie los przepowiedzieć mogły małe świeczki umieszczone na skorupkach orzechów puszczone na wodę w misce.

Sposobów na wróżby na Andrzejki jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Przy czym warto pamiętać o bezpieczeństwie i o tym, by nikogo nie skrzywdzić w dążeniu do zaspokojenia swojej ciekawości… W końcu najważniejsza jest dobra zabawa! :)

Źródła:
Wikipedia i hasło „bibliomancja”;
K. Moszyński, Kultura ludowa Słowian, Książka i Wiedza, Warszawa 1967.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...