Mech, paproć i trawa w magii naturalnej

Mech, paproć i trawa to rośliny, które pospolicie występują w naszym regionie. Są tak wpisane w nasz krajobraz, że być może nie zastanawiałeś się na tym, że one również mają swoje znaczenie w magii naturalnej.

MECH W MAGII NATURALNEJ

Mech to roślina, która jako pierwsza wyrasta na pozornie jałowiej ziemi. Jest wytrzymały i potrafi przetrwać w najdziwniejszych miejscach, które wydają się niesprzyjające dla jakiejkolwiek roślinności. Mech preferuje wilgotne zacienione środowisko. Może rosnąć na drzewach, skałach, martwym drewnie i glebie – wszędzie tam, gdzie w jakiejś szczelinie znajdzie się odrobina ziemi. Nie potrzebuje miejsca do zapuszczenia korzeni, ponieważ tak naprawdę wcale ich nie ma – wchłania wodę przez listki.

Ze względu na to, że niewiele potrzebuje do przetrwania i potrafi rosnąć w najbardziej zaskakujących miejscach, mech symbolizuje wytrwałość, cierpliwość, kultywację i uziemienie. Kojarzy się również z pogodą ducha i spokojem właśnie z powodu bujnego rozrostu nawet na pozornie niegościnnych obszarach.

Mech w magii naturalnej

PAPROĆ W MAGII NATURALNEJ

Paprocie są pięknymi roślinami, które mogą być bardzo delikatne lub wyjątkowo mocne, w zależności od gatunku. Rosną w różnych klimatach i miejscach. Często kojarzone są z niewidzialnością, miłością, czystością, ochroną przed złem i otwieraniem zamkniętych drzwi.

Według legendy paproć zakwita w Noc Świętojańską, czyli w wigilię św. Jana 23/24 czerwca. Ten, kto znajdzie kwiat paproci, urwie go i schowa, ma mieć wielkie szczęście i otrzymać wszystko, czego pragnie. Jeśli chcesz przypomnieć sobie treść „Legendy o kwiecie paproci” Józefa Ignacego Kraszewskiego, znajdziesz ją we wcześniejszym wpisie TUTAJ >>

Paproć w magii naturalnej

TRAWA W MAGII NATURALNEJ

Trawa jest tak powszechna, że większość zielonych czarownic pomija ją w swoich rytuałach. Rośnie nie tylko na naszych trawnikach, ale także przy drogach, w różnego rodzaju szczelinach i zaułkach oraz na niezabudowanych działkach. Podobnie jak mech kojarzy się ze spokojem, ale ma także przekorny charakter, bo stawia opór, gdy chcesz, aby bujnie rosła, za to będzie uparcie odrastać w miejscu, z którego się jej pozbędziesz. Trawa ma dużą zdolność przystosowania się do zmiennych warunków.

Trawa w magii naturalnej

Więcej informacji o zastosowaniu drzew, kwiatów i ziół w magii naturalnej znajdziesz w książce Green Witch autorstwa Arin Murphy-Hiscock TUTAJ >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...