Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych

Brak czasu na ćwiczenia nie jest już wymówką, od kiedy dostępna jest Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych. Książka Joga 7/7 dla zabieganych jest idealną propozycją! Gertrud Hirsch przedstawiła w niej program ćwiczeń jogicznych, które można wykonywać przez 7 minut dziennie 7 dni w tygodniu. Pozwala to na praktykę jogi w domu. Efektem tych ćwiczeń ma być dla siła, jasność i spokój. Jaka o książce Joga 7/7 jest moja opinia? Zapraszam do jej poznania.

Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych

W książce Joga 7/7 ćwiczenia na każdy dzień są dobrane według spójnego schematu. Jest to sekwencja siedmiu ćwiczeń skupiających się na konkretnym obszarze ciała i konkretnych korzyściach zdrowotnych, które zgodne są z energią danego dnia. Na przykład poniedziałek, Dzień Księżyca 🌙, symbolizuje emocje i płyny ustrojowe. Ćwiczenia w tym dniu wykonywane oddziałują na układ równowagi wodnej organizmu: układ limfatyczny, śledzionę, pęcherz i nerki.

Częścią praktyki jogi jest też medytacja. Sekwencje ćwiczeń w książce Joga 7/7 kończą się więc proponowaną afirmacją, mudrą i opisem medytacji. Mudry to konkretne układy dłoni, które stymulują przepływ prany – energii w organizmie. I tak proponowana na poniedziałek medytacja ma uwalniać od zmartwień, ciężarów i słabości. Mudra na ten dzień aktywuje pracę jelita grubego i wspiera oczyszczanie organizmu.

Ćwicząc z książką Joga 7/7 pod koniec tygodnia okaże się, że zrobiłeś coś korzystnego dla każdego obszaru ciała.

Joga 7/7. Codzienna praktyki dla zabieganych

Książka „Joga 7/7. Codzienna praktyki dla zabieganych” jest już dostępna.

Autorka proponuje, że kiedy już poczujemy swobodnie w codziennej praktyce, abyśmy zaczęli myśleć w kategoriach tygodni. Opracowała siedem zagadnień, które tworzą siedmiotygodniowy cykl:

  1. Tydzień: Organizacja
  2. Skupienie
  3. Twórczość
  4. Analiza
  5. Hojność
  6. Świętowanie
  7. Duchowość

Włączenie tego schematu do praktyki jest łatwe. Wystarczy skupić się na intencji związanej z danym tematem. W pierwszym tygodniu dodasz do swojej intencji koncepcję organizacji. W drugim tygodniu chodzi o skupienie myśli, i tak dalej dla kolejnych tygodni. Siedmiotygodniowy cykl można powtarzać przez cały rok. Tworzy się tym samym potencjał na tytuł Joga 7/7/7 ;)

Zrobiłam kobrę, żółwia i spokojną żabę, czyli praktyka jogi w domu

Od wtorku do wtorku podjęłam się praktyki jogi w domu. Ćwiczenia przedstawione w książce są proste. Zrobiłam nie tylko kobrę, żółwia i spokojną żabę, ale też liść, dąb, wiatrak, bambus… Tylko ze świecą słabo wychodziło. Rzeczywiście, wykonanie całej sekwencji na dany dzień zajmuje około 7 minut.

Zdjęcia w książce Joga 7/7 nie są kolorowe, ale są wyraźne, nie ma więc problemu z przyjęciem prawidłowej postawy. Kłopotem było otwarcie książki na konkretnej stronie tak, by się nie zamknęła. Myślę jednak, że z czasem wystarczy tylko spojrzeć na ćwiczenie, by prawidłowo je wykonać.

Bardzo podobało mi się wręcz magiczne dopasowanie ćwiczeń do energetyki danego dnia. To ogromny plus, dzięki czemu ćwiczenia nie były dla mnie nużące. Wciąż miałam w myślach przeświadczenie, że teraz skupiam się fizycznie i duchowo na pracy z konkretnym układem. Podobały mi się sekwencje ćwiczeń szczególnie poniedziałek, bo takie kobiece ;-) oraz niedzielę, najprzyjemniejsze chyba do wykonania :-)

Na zakończenie ćwiczeń autorka proponuje medytację pasującą do energetyki danego dnia oraz odpowiednią mudrę, która aktywizuje pracę meridianów w ciele.  Pozwalając sobie na medytację wydłużamy czas ćwiczeń z 7 minut do tylu, ile nam potrzeba.

Dobrym rozwiązaniem byłoby wykonywać ćwiczenia rano. Jeśli ktoś tego nie lubi, jak ja, dobrze jest przeczytać z rana wskazówki na dany dzień. Tym samym uzyskamy więcej korzyści z danego dnia, więcej energii, więcej dobrego samopoczucia.

Ciebie również zapraszam do eksperymentu z książką Joga 7/7. Jak wspomniałam na początku, brak czasu nie jest już tutaj wymówką – Joga 7/7 dla zabieganych jest stworzona właśnie dla takich osób :-)

Książkę „Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych” znajdziesz pod linkiem tutaj >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...