Magia kolorowych pisanek

Malowanie pisanek należy do zwyczajów wielkanocnych. Najstarsza polska pisanka pochodzi z X w., a najstarsze znalezione pisanki liczą sobie ponad 5000 lat! Wierzono, że pisanki i naniesione na nich rysunki mają moc odpędzania zła, chronią przed złymi duchami, czarami i chorobami, przyciągają szczęście i powodzenie.

oeuf_teintures_bleusCzy wiesz, że obdarowując kogoś pisanką w konkretnym kolorze tym samym przekazujesz mu swoje życzenia? Powiązane jest to z magią kolorów. Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby, której której życzymy nowych możliwości i powodzenia. Podaruj ją też komuś, kto potrzebuje wzmocnienia stanu swojego zdrowia.

Kolor żółty symbolizuje światło i słońce, radość i siłę. Pisanka w żółtym kolorze niesie ze sobą życzenia siły i optymizmu, wyraża chęć dzielenia się radością. Podkreśla również, że zależy nam na kontakcie z tą właśnie osobą.

Kolor pomarańczowy jest również pełnym energii, radosnym kolorem. Wręczając komuś pisankę w tym kolorze życzysz mu jednocześnie więcej siły, by poradziła sobie ze wszystkim wyzwaniami, które na nią czekają.

Pisanka w kolorze brązowym jest dobrym podarunkiem dla osoby, której potrzebny jest spokój i wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Jajka wielkanocne mają też zastosowanie w magii miłosnej. Tu korzysta się z barwników dającym skorupkom jajek kolor czerwony. Jeśli chcesz zapewnić sobie wzajemną miłość, podaruj ukochanej lub ukochanemu jajko w czerwonym kolorze – kolorze miłości, ale koniecznie pomalowane własnoręcznie. Jeśli małżonkowie nie mogą doczekać się potomstwa, doradź im, aby podarowali sobie nawzajem pisanki z motywem kołyski.

W niektórych regionach Polski obchodzi się trzykrotnie dom z poświęconymi jajkami , by odgonić od niego złe duchy i czary. Zakopywano je też pod progami mieszkań i budynków gospodarczych, aby swą mocą chroniły domowników przed złem przez cały rok. Kawałkiem święconego jajka dzieli się nie tylko z domownikami, ale też z bydłem domowym, a skorupki rzucano na pole, by dawało obfite plony.

jajeca

Jak zabarwić jajka, by korzystać z magii kolorowych pisanek?

Powszechnie znane są naturalne barwinki, dzięki którym jajka zyskują ciekawe kolory. Zabarwimy jajka:

  • na niebiesko czerwoną kapustą – w jaki sposób? Pół główki czerwonej kapusty gotujemy w 1 litrze wody przez 30 minut, przelewamy przez sitko do miski. Do gorącej wody z kapusty dodajemy 2 łyżki soli i 2 łyżki białego octu spirytusowego. Zanurzamy ugotowane na twardo jajka i zostawiamy do uzyskania pożądanego odcienia niebieskiego. By otrzymać bardzo intensywny kolor niebieski, zostaw jajka w barwniku na calutką noc.
  • na żółto kurkumą – jak? Do miski wlewamy 1,5 litra wrzątku, dosypujemy 4 łyżki kurkumy, 3 łyżki soli i dolewamy 3 łyżki białego octu spirytusowego. Zanurzamy ugotowane na twardo jajka i zostawiamy do uzyskania pożądanego odcienia żółtego, intensywny kolor wymaga około 2 godziny leżakowania w barwniku.
  • na pomarańczowo i brązowo liśćmi cebuli – to chyba najbardziej znany ze sposobów. Zewnętrzne liście cebuli zalewamy 1 litrem wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Odcedzamy liście, do zabarwionej wody dodajemy 3 łyżki soli i 3 łyżki białego octu spirytusowego. Wkładamy tutaj surowe jajka, wcześniej wyczyszczone wacikiem nasączonym w occie i gotujemy przez 15-25 minut, aż do uzyskania pożądanego odcienia.
  • na różowo i czerwono burakami – a jak? Do garnka wlewamy 1 l wody i dodajemy 1 szklankę utartych na tarce o drobnych oczkach buraków. Doprowadzamy do wrzenia, dodajemy 3 łyżki soli i 3 łyżki białego octu spirytusowego. Zanurzamy ugotowane na twardo jajka i zostawiamy do uzyskania pożądanego koloru.

Na koniec mam dla Ciebie pisankę w kolorach radości :)

Magia kolorowych pisanek, pisanka radości

Życzę Ci udanych, kolorowych czarów!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...