Szczęście na Dalekim Wschodzie i trzej bogowie Fu, Lu, Shou

5 lutego 2019 roku wg astrologii chińskiej rozpoczyna się Rok Ziemnej Świni. Z tej okazji zapraszam Cię do poznania kilku przedmiotów, które przynoszą szczęście, a którymi lubią otaczać się mieszkańcy Azji.

Szczęście na Dalekim Wschodzie

Do chińskich symboli szczęścia należą figurki i imiona trzech ważnych bóstw szczęścia: Fu, Lu i Shou, którzy zwykle są przedstawiane razem. Fu jest bogiem szczęścia, Lu – bogiem dostatku, a Shou – bogiem długowieczności.

Chiński znak Fu – pierwszy znak od lewej widoczny na zdjęciu poniżej – jest popularną ozdobą i zwykle jest pokazywany do góry nogami. To dlatego, że chińskie słowo oznaczające „przybyło”, dao, brzmi dokładnie tak samo jak wyrażenie „obrócić do góry nogami”. Gdy więc szczęśliwy znak powieszony jest do góry nogami, oznacza to: „szczęście przybyło”.

Według chińskiej legendy może być inne wytłumaczenie dla szczęśliwości odwróconego znaku Fu… Podobno jeden z urzędników księcia Gong nakazał służącym nakleić wszystkie znaki Fu na drzwiach wejściowych do pałacu i do magazynów. Któryś z nich przez przypadek nakleił znak do góry nogami. Książę Gong wściekł się, gdy to zobaczył, i nakazał znaleźć i ukarać sprawcę. Urzędnik z obawy przed karą szybko wyjaśnił, że znak Fu powieszony do góry nogami jest wyjątkowo szczęśliwy, gdyż oznacza, że szczęście przybyło. Książę z zachwytem wysłuchał tego wyjaśnienia i zamiast ukarać sługę, podarował wszystkim służącym pięćdziesiąt toeli srebra (toel to chińska sztabka złota).

Wszystkiego Najlepszego!

Tak więc chińskie znaki Fu Lu Shou w tradycyjnej kulturze Chin to imiona trzech bogów, reprezentujących szczęście rodzinne, sukces zawodowy i zdrowie. Powyższy zapis reprezentuje najlepsze życzenia na przyszłość.

Dobre słowa jako talizmany

Chińskie znaki, jak znak podwójnego szczęścia, przyjaźni czy miłości należą również do znanych talizmanów, które mają przyciągać do swojego właściciela radość i szczęście, spełnienie w miłości i trwałą przyjaźń. Stosowane są jako magiczna biżuteria w formie zawieszek, kolczyków, mogą zdobić przedmioty, których z przyjemnością używamy na co dzień, jak kubki czy filiżanki, bądź zdobić wnętrze mieszkania jako obrazy. Dobre słowa, jak dobre życzenia, wprowadzają do naszego otoczenia energie o wysokich wibracjach.

Znak Podwójne Szczęście Znak Przyjaźni Znak Miłości

Do innych chińskich symboli szczęścia należą: nietoperz (chińskie słowo „nietoperz” to bian fu – podobne do Fu oznaczającego szczęście), smok, feniks, jednorożec, żółw, monety bogactwa, symbol długowieczności… Jeśli ciekawi Cię ten temat, sięgnij do książki Jak przyciągnąć szczęście? Roberta Webstera, w której autor zebrał 365 sposobów na przyciągnięcie szczęścia, również tych zaczerpniętych z kultury chińskiej :)

Więcej chińskich symboli pomyślności znajdziesz TUTAJ >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...