Techniki oddechowe – dlaczego warto oddychać świadomie?

Szybkie życie w gąszczu obowiązków i intensywnej pracy sprawia, że czujemy się zestresowani, nerwowi i zmęczeni – nie zawsze możemy sobie pozwolić na kilka dniu urlopu lub kilkugodzinny relaks. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na złe samopoczucie. Bardzo pomocne okażą się odpowiednie techniki oddechowe, dzięki którym szybko odzyskamy wewnętrzną równowagę.

Poznaj moc świadomego oddychania

Nigdy nie zastanawiamy się nad oddychaniem – to czynność, którą wykonujemy automatycznie. Z tego względu większości z nas zapewne nie przyszło nigdy na myśl, że dzięki oddychaniu w sposób świadomy możemy wpływać na nasze emocje, skutecznie poradzić sobie ze stresem i nagromadzonymi w naszym ciele napięciami oraz wyciszyć umysł. Dlaczego techniki oddechowe działają? W zależności od przeżywanych uczuć oddychamy inaczej, dlatego prosta zmiana sposobu wdychania i wydychania powietrza wpływa na nasz nastrój. Techniki oddechowe są więc doskonałym narzędziem relaksacyjnym, dzięki któremu wprowadzimy umysł w stan medytacji, a wszystkie negatywne odczucia po chwili znikną.

Świadomy oddech – korzyści dla zdrowia

Jak już wiemy, techniki oddechowe świetnie wpływają na psychikę człowieka, pozwalają zredukować stres, wyciszyć emocje i odzyskać wewnętrzną równowagę – poza tym mają doskonały wpływ na nasze zdrowie. Regularne ćwiczenia oddechowe:

  • skutecznie wzmacniają system odpornościowy,
  • regulują poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu,
  • ułatwiają zaśnięcie i polepszają jakość snu,
  • niwelują złe samopoczucie, a nawet niebezpieczne stany depresyjne,
  • zmniejszają uczucie bólu w różnych częściach ciała poprzez stymulację mózgu,
  • pozytywnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych,
  • poprawa metabolizmu.

Popularne techniki oddechowe

Jak zatem oddychać, aby poczuć się lepiej? Poniżej przedstawiamy kilka prostych metod, dzięki którym wyciszymy emocje w mgnieniu oka i przezwyciężymy stres. Aby wykonać je prawidłowo, najważniejsza jest koncentracja.

  • Głębokie oddychanie

To bardzo prosta technika oddychania, która może być praktykowana w dowolnie wybranym miejscu – nie wymaga też poświęcenia dużej ilości czasu. Można położyć się wygodnie na łóżku albo przyjąć pozycję siedzącą i zacząć świadomie oddychać przeponą. Następnie wykonujemy kilkanaście spokojnych wdechów i wydechów.

  • Technika wizualizacji

Aby wprowadzić się w stan głębokiego odprężenia i skupić się na oddychaniu, można również skorzystać z wizualizacji, czyli położyć się wygodnie, zamknąć oczy i wyobrazić sobie spokojne, przyjemne miejsce. Chodzi o to, żeby poczuć otoczenie z wyobraźni wszystkimi zmysłami. Może to być spacer wśród śpiewu ptaków lub wzdłuż plaży. Taka sesja powinna trwać około 20 minut.

  • Liczenie oddechów

Jeśli znaleźliśmy się w bardzo nieprzyjemnej sytuacji, która spowodowała silne zdenerwowanie, możemy sobie pomóc poprzez technikę liczenia oddechów. Należy wyprostować kręgosłup, nie krzyżować rąk ani nóg i wykonać kilkanaście głębokich oddechów przeponą dodatkowo je licząc. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby zredukować napięcie i poczuć się lepiej.

Gdzie szukać wiedzy o technikach oddechowych?

Aby zdobyć fachową wiedzę i polepszyć jakość życia poprzez tak prostą czynność, jaką jest oddychanie, warto sięgnąć po literaturę. Nauczymy się, w jaki sposób praktykować świadome oddychanie na co dzień, a także, jak wdychanie i wydychanie powietrza wpływa na nasze życie i decyzje, które podejmujemy. Oto kilka pozycji książkowych, które rekomendujemy:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...