Rytuał na sabat Lammas: chleb i błogosławieństwo

W połowie lata, od zachodu słońca 31 lipca do zachodu słońca 1 sierpnia, celebrowany jest sabat Lammas. Wyrażamy wówczas wdzięczność za dotychczasowe błogosławieństwa, wykonujemy rytuały ochronne i przyciągające dalszą pomyślność.

Sabat Lammas, zwany również Lughnasadh, które swoją nazwę otrzymało na cześć celtyckiego boga Lugha, uznawanego za bóstwo słoneczne i boga plonów, jest czasem świętowania pierwszych zbiorów. By uczcić żniwa, często piecze się chleb. Pierwsze plony lata ofiarowywano boskim duchom albo uroczyście zjadano. Na ucztę każdy uczestnik przynosił ze sobą coś do jedzenia, a podczas ucztowania często odbywały się tańce lub pokazy walk. Wieszano dekoracje z girland kwiatów, a także ozdabiano nimi ciała biesiadników, co miało symbolizować płodność i obfitość.

Najprostszym sposobem na celebrowanie tego sabatu jest bycie wdzięcznym za to, co posiadamy. Pomyśl o wszelkich dobrach, które już stały się Twoim udziałem. Jeśli posiadasz ołtarz, zapal na nim złotą, żółtą, zieloną lub brązową świecę i wymów dziękczynną modlitwę. Poniżej znajdziesz prosty rytuał na Lammas, w którym dziękujemy za całe dobro, składamy w darze chleb i prosimy o dalsze błogosławieństwa.

* Rytuał na Lammas *

Jest to rytuał, który wykonuje się na otwartej przestrzeni. Do jego wykonania potrzebować będziesz kawałek chleba i szklankę wody. Ustal wcześniej to, w którą stronę znajdują się poszczególne kierunki świata.

1. Ustaw się twarzą w kierunku Wschodu, a następnie poruszaj się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

2. Kładąc kawałek chleba w kierunku wschodnim wyraź wdzięczność za błogosławieństwa związane z żywiołem powietrza: zmiany, ruch, oddech, atmosferę, myśli, inteligencję i świadome działania.

3. Kładąc kawałek chleba w kierunku południowym podziękuj za szczęście, jakie Cię spotkało w życiu w sferach związanych z żywiołem ognia: transformację, światło, ciepło, słońce, oświecenie, energię oraz oczyszczające zniszczenie.

4. Kładąc kawałek chleba w kierunku zachodnim wyraź błogosławieństwa związane z żywiołem wody: za miłość, emocje, życie, przypływ kreatywności i twórczość.

5. Kładąc kawałek chleba w kierunku północnym wyraź dziękczynienie za wszystko, co w życiu dobre, a co jest związane z żywiołem ziemi: dostatek, bezpieczeństwo, stabilność, realizację pragnień, żywność, plony oraz dziką roślinność.

6. Aby zakończyć rytuał, raz jeszcze poruszaj się w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara, tym razem powoli wylewając wodę ze szklanki i tworząc z niej krąg. Podczas tego ostatniego obrotu powiedz głośno lub po cichu, tylko do siebie:

Więcej modlitw, zaklęć i rytuałów na magiczne święto żniw znajdziesz w ebooku „Lammas”, dostępnym tutaj >>

Szczęśliwego Lammas!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...