Metagenealogia, czyli odkrywanie siebie przy pomocy drzewa genealogicznego i psychomagię

Tradycja, kultura, nazwisko rodowe – każda z tych wartości stanowi integralny element rodziny. Klan często przyczepia się do nas i pozwala nam ewoluować tylko w określonym kierunku. Ma to swoje uzasadnienie – w wielu kontekstach kulturowych wykluczenie z rodziny może być przyczyną poważnych problemów społecznych i ekonomicznych. W wielu rodzinach można dostrzec echa tego schematu, opartego na wymuszonej przynależności:

 • Warunkowanie, na przykład: Zostaniesz lekarzem, jak twój ojciec i dziadek.
 • Zakazy, np. W tej rodzinie nie ma homoseksualistów.
 • Prognozy, np. Jeśli nie wyjdziesz za mąż przed trzydziestką, zostaniesz starą panną.
 • Zniechęcenie, np. W naszej rodzinie nikt nie zarabiał jako artysta. Jeśli podążysz za marzeniem, popadniesz w nędzę.

Celem powyższych ostrzeżeń jest utrzymanie spójności klanu. Są to pułapki, za sprawą których pozostajemy uwięzieni w przeszłości. Alejandro Jodorowsky w książce Metagenealogia proponuje czytelnikowi popracować nad swoim drzewem genealogicznym i dostrzeżenia subtelnych repetycji, czyli powtórzeń istniejących w naszej rodzinie. Weźmy przykładowo do analizy swoje imię – jeśli rodzice nazwali nas na cześć jednego z naszych przodków, niepostrzeżenie przekazali nam pewne elementy tożsamości tej osoby.

Czasami repetycje są subtelniejsze, a ich elementy zmieniają się z pokolenia na pokolenie.

 • Imię potomka może być dokładnym lub częściowym anagramem imienia przodka. Na przykład, ojciec może mieć na imię Hermann, a jego córka – Maren. Wszystkie litery tworzące imię córki pochodzą z imienia ojca.
 • Imię potomka może zaczynać się na tę samą literę, co imię przodka. Może mieć ponadto zawierać jednakową liczbę liter.
 • Imię potomka może zawierać tę samą sylabę, co imię przodka.
 • Data poczęcia dziecka jest niekiedy uznawana za datę narodzin. Dla przykładu: syn urodzony w kwietniu został poczęty w lipcu. Miało to miejsce w dniu, w którym dziadek ze strony matki obchodził urodziny. W ten sposób matka nieświadomie włączyła swojego ojca w akt, który doprowadził do narodzin syna.
 • Data śmierci przodka może się pokrywać z ważnymi wydarzeniami w życiu potomka. Dla przykładu: ojciec może umrzeć w tym samym dniu, w którym jego córka wyjdzie za mąż lub urodzi dziecko.
 • Czasami potomkowie wybierają zawody, które są przeciwieństwem zawodów wykonywanych przez ich przodków, co jest ciekawe pod względem symbolicznym. Dla przykładu: w rodzinie szewców niespodziewanie może się pojawić fryzjerka, tak jakby głowa i stopy próbowały się połączyć lub przeciwstawiały się sobie nawzajem.
 • Oczywiste przeciwieństwo bywa niekiedy przejawem silnego związku. Wyobraźmy sobie na przykład, że mój ojciec jest wysokim, jasnowłosym i niebieskookim Europejczykiem. Ja natomiast darzę sympatią wyłącznie niskich mężczyzn, którzy pochodzą z innych kontynentów i mają oliwkową cerę. W ten sposób nie dopuszczam do detronizacji mojego ojca, ponieważ zakochuję się tylko w osobach, które bardzo się od niego różnią.

Tego rodzaju powiązania mają wpływ na wielu ludzi i mogą przybierać różne formy. Jak poszukiwać repetycji zawartych w swojej rodzinie, jak przezwyciężyć te potężne schematy znajdziesz w książce Metagenealogia, którą znajdziesz pod linkiem TUTAJ >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...