ABRAKADABRA: magiczne słowo, zaklęcie i amulet

ABRAKADABRA – magiczne zaklęcie, przeważnie uznawane za nonsensowny wyraz używany przez magików i iluzjonistów, w średniowieczu było traktowane bardzo poważnie!

Słowo to zapisywane jest w formie odwróconego trójkąta. W każdej kolejnej linijce usuwana jest ostatnia litera, aż w końcu cały wyraz znika. Zapisane w ten sposób ABRAKADABRA umieszczano na amuletach wykonanych z kawałka pergaminu, który nawlekano na sznurek i zawieszano na szyi. Uważano, że dzięki temu można się pozbyć dolegliwości, np. wyleczyć wysoką gorączkę. Ważne jest, aby amulet ze słowem został skierowany w dół.

Według książki Amulety i talizmany Richarda Webstera amulet ze słowem ABRAKADABRA przeważnie noszony jest przez 9 dni, a następnie właściciel się go pozbywa wyrzucając go przed nadejściem świtu przez lewe ramię do strumienia płynącego z zachodu na wschód. Podobno ta procedura ma ogromne znaczenie! Lewa strona jest powiązana z diabłem, a amulet musi zostać wyrzucony przed świtem do rzeki płynącej w kierunku wschodzącego słońca. Dzięki temu zło zostaje pokonane przez dobro, wschodzące słońce odpędza bowiem ciemność swoim światłem.

Pochodzenie amuletu ABRAKADABRA pozostaje nieznane, ale zyskał on popularność w II naszej ery. Kabaliści zaczęli wtedy używać go jako magicznego przedmiotu do walki ze złymi duchami (w beletrystycznej książce Kabalista autor opisuje zastosowanie amuletu ABRAKADABRA do poprawy zdrowia). Pierwsza pisemna wzmianka na jego temat, wraz z instrukcjami dotyczącymi korzystania z niego, znajduje się w wierszu autorstwa Quintusa Serenusa Sammonicusa, który był lekarzem cesarza Sewera podczas jego ekspedycji do Brytanii w 208 roku naszej ery.  W rozdziale 51 tej księgi medycznej napisanej wierszem o tytule De Medicina Praecepta Saluberrima autor zaleca, aby osoby cierpiące na malarię nosiły amulet zawierający wspomniany wyraz w formie zwężającego się ku dołowi trójkąta. Poniżej znajduje się zapis słowa ABRAKADABRA w języku hebrajskim:

Zapis słowa ABRACADABRA w języku hebrajskim.

Znaczenie słowa ABRAKADABRA nie jest do końca znane. Niektórzy uważają, ze pochodzi ono od aramejskich wyrazów:

  • Ab (Ojciec),
  • Bar (Syn),
  • Ru’ach Acadach (Duch Święty),

a trójkątny kształt amuletu również symbolizuje Trójcę Świętą, przez co zawarta w nim moc odbija negatywne energie. Inni uważają, ze wywodzi się od hebrajskiego wyrazu Hab’rakah, które oznacza „Święte Imię”, bądź jako zaklęcie pochodzi od frazy bara ke dabar (BRA K DBR) tłumaczonej jako: „zrobił jak powiedział”. Jeszcze inni wywodzą je od imienia Abraxasa – boga, którego wizerunek pojawiał się na talizmanach i amuletach noszonych przez gnostycką sektę kierowaną przez Bazylidesa z Aleksandrii (litery tworzące greckie słowo „Abraxas” symbolizują ponadto siedem planet). Jak już wspomniałam, nie ma jednak pewności, skąd wzięło się to magiczne słowo.

Amulet ABRACADABRA

Zdj. Amulet ABRACADABRA

Amulet ABRAKADABRA podkreśla sprawczą moc słowa. „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” – tak rozpoczyna się Ewangelia wg. Św. Jana. To, co mówimy, wyraża nasze przekonania i myśli. Przez afirmacje jesteśmy w stanie zmienić swój sposób myślenia, wpłynąć na swoje zdrowie – zmienić całe swoje życie.

Sposób, w jaki wykonany został amulet ABRAKADABRA, wykorzystał Alejandro Jodorowsky w jednym ze swoich aktów psychomagicznych opisanych w Podręczniku psychomagii – zapis i stopniowa redukcja imienia osoby, która wywierała na daną osobę zły wpływ pozwoliła uwolnić się jej od tego oddziaływania. Zapis słowa w taki sposób, że w kolejnej linijce odejmowana jest jedna z liter, dla naszej podświadomości jest sygnałem, że czegoś ubywa, że coś przestaje na nas wywierać wpływ, że jakaś siła maleje, a w konsekwencji stajemy się wolni od jej wpływu i jesteśmy w stanie w pełni wyrazić swoją wolę. Poniżej znajduje się przykład rytuału, w którym uwalniamy się spod wpływu silniejszej osoby

* Rytuał uwolnienia *

1. Przy użyciu atramentu napisz na bibule imię człowieka, który Cię zdominował. Napis powinien wyglądać następująco:

NOMEN
NOME
NOM
NO
N

2. Następnie zrób to samo z nazwiskiem owej osoby.

3. Kiedy skończysz, patrz przez chwilę na swoje dzieło. Tak jak ubywa liter w imieniu i nazwisku tej osoby, tak samo maleje jej wpływ na Ciebie.

4. Złóż bibułę na cztery części i spal ją w płomieniu czarnej świecy.

Możesz wykorzystać ten sposób do pozbycia się dowolnej siły, której nie chcesz w swoim życiu. Powodzenia!

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...