Świadomi rodzice, przebudzona rodzina

dr Shefali TsabaryDzieci zasługują na rodziców, którzy żyją świadomie. Co to znaczy? Na to pytanie, ale też na wiele innych zagadnień, odpowiada dr Shefali Tsabary w swoich książkach: Świadomi rodzice oraz Przebudzona rodzina, temat wychowania naszych pociech rozwija też w książce Bez kontroli. Dr Shefali zrobiła doktorat z psychologii klinicznej, a z czasem stała się jedynym w swoim rodzaju ekspertem w temacie rodzicielstwa. Jedynym, gdyż w swoim podejściu w harmonijny sposób łączy temat wschodniej świadomości z zachodnią psychologią. Na całym świecie daje mnóstwo wykładów dotyczących świadomego życia i rodzicielstwa.

Z książek i wiedzy dr Shefali skorzystają rodzice nie tylko małych dzieci, ale też nastolatków (i być może rodzice już dorosłych osób, jeśli mają problem z przysłowiowym odcięciem pępowiny). Jej rady pomogą stworzyć w rodzinie prawdziwe więzi, zaczynając od tego, że aby mieć kontakt ze swoim dzieckiem, najpierw należy nawiązać więź ze samym sobą i mieć świadomość, że nasze dziecko nie jest przedłużeniem naszego ego, a odrębną, cudowną istotą i nie powinniśmy rzutować na nie tego, co kryje się w naszej nieświadomości. To ogromny skrót informacji, które znajdziesz w książce Świadomi rodzice. Zapraszam do lektury kilku cytatów pochodzących właśnie z tego tytułu:

Uwolnienie od przywiązania do swojej wizji rodzicielstwa i pragnienia wyznaczenia przyszłości swoich dzieci jest psychicznie najtrudniejszym do zniesienia zadaniem, jakie przed tobą stoi. To zaproszenie, abyś zrezygnował ze swoich fantazji o tym, jakie według ciebie ma być twoje dziecko, a zamiast tego otworzył się na to dziecko, które masz przed sobą.

Kiedy obdarzasz szacunkiem to, kim są twoje dzieci, w każdej chwili, uczysz je szacunku do siebie. Jeśli jednak, z drugiej strony, starasz się wpłynąć na ich obecny stan zmieniając ich zachowanie, aby zyskało twoją aprobatę, przekazujesz im informację, że ich autentyczna istota jest niewłaściwa i niedoskonała. W rezultacie dzieci zaczynają zakładać maski, a to oddala je od ich prawdziwej natury.

Dzieci całkiem naturalnie przeżywają wszystkie emocje i nie tłumią ich. Spontanicznie poddają się czystemu odczuwaniu, a potem uwalniają emocję, gdy ta przemija. W ten sposób ich uczucia przepływają i odpływają niczym morskie fale.

My dorośli często boimy się przeżywać własne emocje. Trudno nam tolerować i znosić takie uczucia jak odrzucenie, strach, niepokój, sprzeczność, wątpliwość czy smutek. A więc uciekamy od nich opierając się, unikając lub wypierając. Wielu z nas, byle tylko uniknąć czucia, ucieka się do intelektualizowania, opychania jedzeniem, operacji plastycznych, grubszych portfeli czy większej ilości znajomych. Albo negujemy i wypieramy swój ból, oskarżając innych i żywiąc urazę, albo złościmy się na osobę, która według nas jest przyczyną naszego cierpienia.

Świadomy człowiek jest w stanie nie tylko „znosić” własne emocje, ale również objąć je i przyjąć w pełni. I mam tu na myśli wszystkie emocje. Kiedy nie wiemy, w jaki sposób uszanować swoje uczucia, nie będziemy potrafili szanować uczuć naszych dzieci. W takim stopniu, w jakim sami żyjemy w kłamstwie, dzieci także uczą się tłumić własne uczucia i zaczynają żyć podobnie.

Książki dr Shefali to z pewnością lektura, do której będziesz wracać, jeśli zdecydujesz się na krok ku świadomemu rodzicielstwu. Ważne, aby próbować poznawać swoją nieświadomość i potrafić nie tylko kochać, ale i szanować swoje dziecko w różnych momentach życia i najróżniejszych sytuacjach.

Wiadomo, że nikt nie stworzy podręcznika z odpowiedziami na wszelkie możliwe pytania i nie przygotuje nas do takich wyzwań, najważniejsze, by nie zapomnieć o tym, że nie tylko nasze dziecko, ale również my sami w relacji z nim rozwijamy się i poznajemy siebie.

Książki dr Shefali Tsabary: Świadomi rodzice, Bez kontroli, Przebudzona rodzina

Książki dr Shefali Tsabary znajdziesz w Magicznej Galerii CzaryMary.pl pod linkiem TUTAJ >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...