Jak działa Tarot według Barbary Moore, autorki książki „Magia Tarota”

Już niedługo do naszych rąk trafi książka Magia Tarota autorstwa Barbary Moore, tarocistki z blisko 30-letnim doświadczeniem. Opublikowała wiele książek na temat Tarota. Być może znasz ją jako autorkę instrukcji do znanych talii kart, takich jak: Steampunk Tarot, Pozłacany Tarot Ciro Marchetti’ego, Tarot Srebrnego Czarostwa, Shadowscapes Tarot, Book of Shadows Tarot czy Mistyczny Tarot Marzyciela. Dziś zajrzymy do środka książki Magia Tarota, by sprawdzić, jak wyjaśnia ona działanie Tarota.

To poważne pytanie, na które według Barbary Moore nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. W przypadku większości osób ta odpowiedź będzie wypływać z przekonań duchowych, ale zdarzają się też wyjątki. Istnieją ludzie, którzy odczytują Tarota bez konkretnych nawiązań duchowych, stosując zamiast nich podejście psychologiczne. To psychologiczne podejście prawdopodobnie mniej skupia się na przepowiedni, a bardziej na dostępie do mądrości umysłu podświadomego jako sposobie na uzyskanie zrozumienia jakiejś sytuacji. Wiele osób kierujących się tym podejściem utrzymuje, że cały proces napędza koncepcja synchroniczności – czy też znaczących zbiegów okoliczności – Carla Junga.

Podejście duchowe również może się mniej skupiać na przepowiedni albo obejmować konkretne prorocze przesłania i porady, w zależności od tego, co postrzega się jako cel odczytu.

Jeżeli sam uważasz, że kierujesz się bardziej duchowym podejściem, zastanów się, skąd pochodzą przesłania. Czy są zsyłane przez istotę boską i jako takie mają być uznane za absolutne? Czy Twoja rola jako osoby odczytującej bardziej przypomina rolę kanału pośredniczącego? Czy te przesłania pochodzą od Twojego wyższego „ja”, czy może od intuicji? Jeżeli wykonujesz odczyt dla kogoś, czy odpowiedzi pochodzą od jego wyższego „ja” albo od jego intuicji? Czy intuicja zawsze ma rację? A może przesłania te pochodzą od innego rodzaju przewodników, przodków albo aniołów?

Kiedy odczytywałeś dla siebie karty, czy myślałeś o którejś z tych koncepcji? Czy zmówiłeś modlitwę albo w jakiś sposób wyciszyłeś/uziemiłeś/skupiłeś swoją energię? Jeżeli tak, co te działania mówią o Twoich przekonaniach związanych z odczytywaniem kart? Może w Twoim przypadku podejścia psychologiczne i duchowe się przeplatają. A może Twoje podejście jest całkiem inne.

Nikt nie może ze stuprocentową pewnością stwierdzić, w jaki sposób działa Tarot. Możemy jedynie powiedzieć jaki sposób działa dla nas, jak wpasowuje się w nasze rozumienie zasad funkcjonowania świata.

Barbara Moore, autorka książki "Magia Tarota" odpowiada na pytanie, jak działa Tarot

Odpowiedzenie sobie na pytanie: „W jaki sposób działa Tarot?” pomoże Ci ukształtować znaczną część Twojej pracy z nim.

Są także osoby, które uważają, że Tarot „działa”, ponieważ tarociści „odczytują” swoich klientów, zaczynając od uwag ogólnych, a następnie zadając pytania i wypatrując wskazówek do udzielenia odpowiedzi. Proces ten nazywa się zimnym odczytem, (i nie dla takich osób została napisana książka Magia Tarota, nie zainteresują ich również żadne podręczniki do nauki Tarota z CzaroMarowego asortymentu).

Jeszcze inni sądzą, że Tarot działa dlatego, że przewidywania przedstawione podczas odczytu wpływają na klienta tak, iż podejmuje on działania niezbędne do stworzenia samospełniającej się przepowiedni. Trochę tak może tak być.

Jako tarocista masz znaczny wpływ na innych, co oznacza, że
bardzo ważne jest, żebyś przemyślał, co robisz i dlaczego.

Związany z tym jest, oczywiście, Twój światopogląd. Jeżeli na przykład uważasz, że przyszłość jest określona z góry, naturalnie będziesz pewny, zadając pytania przepowiadające nawet bardzo odległą przyszłość. Ktoś, kto nie wierzy, że przyszłość jest w jakikolwiek sposób ustalona, nigdy nie zadałby pytań ją przewidujących, ponieważ byłoby to sprzeczne z jego światopoglądem.

Większość ludzi wypada gdzieś pośrodku. Barbara Moore nazywa to podejściem synoptyka. To znaczy, że przyszłość da się przewidzieć do pewnego stopnia, tak jak pogodę. Przy tym podejściu należy jednak pamiętać, że im dalej wybiegamy w przyszłość, tym mniej dokładne przewidywania, a także może się wydarzyć cokolwiek, co zmieni obecny „wzorzec pogodowy”.

Barbara uważa, że zbyt wiele osób, zarówno wśród tych odczytujących karty, jak i tych, dla których są one odczytywane, zbyt szybko wyrzeka się swoich przekonań. Zaskakujące jest, jak wielu ludzi twierdzi, że nie wierzą, iż przyszłość jest przesądzona, a jednak oczekuje szczegółowych i proroczych odpowiedzi. To jednak całkiem normalne…

Ludzie, ogólnie rzecz biorąc, nie lubią zmian i zwracają się ku sztukom
przepowiadania przyszłości w chwili, kiedy stają w obliczu niepewności.

Pragniemy w takim momencie przepowiedni, mając nadzieję, że usłyszymy, iż wszystko będzie dobrze. Temat ten autorka rozwija w dalszej części książki Magia Tarota, w której omawia cel odczytu z kart Tarota.

Magia Tarota to prosta i praktyczna książka, która pomoże zacząć Twoją przygodę z Tarotem. Znajdziesz w niej to, co musisz wiedzieć, zanim wykonasz pierwszy rozkład kart. Niezależnie od talii, którą wybierzesz, poznasz uniwersalne zasady pracy z Tarotem. Książka jest już dostępna w sprzedaży w CzaryMary.pl >>

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...