31.01.2018 Niezwykła pełnia: Niebieski Księżyc z zaćmieniem

W środę 31.01.2018 roku o godz. 14.27 będzie pełnia Księżyca. Nazywana jest Niebieskim, Krwawym i Super Księżycem. Skąd tyle określeń?

Niebieski Księżyc to nazwa drugiej pełni w jednym miesiącu. Pełnia Księżyca w środę 31.01 jest drugą pełnią w styczniu. Dwie pełnie w jednym miesiącu zdarzają się niezwykle rzadko (chociaż w tym roku powtórzy się to również w marcu), a nazwa Niebieskiego Księżyca pochodzi od angielskiego powiedzenia „once in a blue moon”, oznaczającego coś, co zdarza się bardzo rzadko.

Foto: iStock. Niebieski Księżyc to jedynie określenie na drugą pełnię w ciągu jednego miesiąca.

Krwawy Księżyc to określenie pełni, podczas której dochodzi do zaćmienia Księżyca. W czasie trwania pełni w środę 31.01.2018 roku dojdzie do zaćmienia Księżyca, a nasz satelita przybierze czerwoną barwę. W Polsce będziemy mieli szansę dostrzec jedynie końcówkę tego zjawiska, bo początek i maksimum zaćmienia przypadnie na godziny dzienne:

  • początek zaćmienia półcieniowego będzie o godz. 11.51,
  • początek zaćmienia częściowego o godz. 12.48,
  • początek zaćmienia całkowitego o godz. 13.52,
  • maksimum zaćmienia o godz. 14.31,
  • koniec zaćmienia całkowitego o godz. 15.08,
  • koniec zaćmienia częściowego o godz. 16.11,
  • koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 17.08.

Super Księżyc oznacza, że nasz satelita znajduje się w czasie pełni bardzo blisko Ziemi, przez co jego tarcza jest dla nas większa i jaśniejsza niż zazwyczaj.

Będzie to pełnia Księżyca w znaku Lwa. Według „Moon Journal” wraz z nią otrzymamy zastrzyk pozytywnej energii, którą powinniśmy nakierować na realizację naszej wizji przyszłości. Na co zwracać uwagę w tym szczególnym czasie, sprawdzisz w horoskopie tygodniowym dla swojego znaku zodiaku. Przejdź do CzaroMarowego Horoskopu >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...