Parshell, czyli Krzyż Samhain – amulet ochronny na cały rok

W noc z 31 października na 1 listopada, na którą przypada magiczne święto Samhain, granica między światami staje się bardzo cienka. Aby utrzymać z dala od domu złe duchy, wykonywano specjalny amulet – drewniany krzyżyk zwany parshell.  Krzyż parshell, zwany też Krzyżem Samhain, działa bardziej na zasadzie krzyża o równych ramionach, jego zadaniem jest powstrzymać wpływ magii z zewnątrz lub przypieczętować działania magiczne, które sami przeprowadzamy.

Krzyż Halloween z Barr Thráú, Iorrais, Mayo. Ze zbiorów Muzeum Narodowego Irlandii (N.M.I. Collection – F:2000.128)

W zbiorach galerii Muzeum Narodowego Irlandii znajduje się przykładowy krzyż parshell wykonany ze słomy, widoczny na powyższym zdjęciu. Choć Krzyż Samhain mógł być kojarzony z krzyżem chrześcijańskim, w Europie wykonywany był na długo przed nadejściem chrześcijaństwa.

Jeśli chcesz powitać dobre duchy, które w czasie święta Samhain będą na ziemi, a jednocześnie chcesz mieć ochronę przed złymi duchami, wykonaj ten prosty amulet i zawieś go w mieszkaniu przy drzwiach wejściowych.

Do wykonania amuletu potrzebne będą:

1. Dwa równiej długości patyki – z dowolnego drzewa.
2. Łodygi pszenicy, żyta lub liście kukurydzy.
2. Kawałek sznurka.

Skrzyżuj dwa patyki pod kątem prostym, tak by utworzyły krzyżyk.Owiń łodygę pszenicy wokół nich, tak aby owinęła środek krzyża. Sznurek przepleć tak samo jak łodygę i zawiąż go z tyłu na węzeł, aby wzmocnić konstrukcję. Jeśli nie masz łodygi pszenicy, użyj samego sznurka. Krzyżyk jest już gotowy do zawieszenia na ścianie.

Możesz umieścić krzyżyk również nad swoim łóżkiem, aby chronił Cię podczas snu.

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...