Uwalnianie Bogini. Bogini nie o trzech, a pięciu obliczach

Dziewica, Matka i Starucha to oblicza Potrójnej Bogini. Lasara Firefox Allen, czarownica należąca do drugiego pokolenia kapłanek pogańskich, w książce „Uwalnianie Bogini” dokonuje głębokiej analizy ograniczeń trójpodziału Bogini i proponuje nowy model kobiecej boskości o pięciu obliczach. Wg. dr Anodei Judith, ten model na nowo definiuje kobiecość jako niewinną, potężną, produktywną, kreatywną, mądrą i w każdym swoim przejawie czcigodną.

Nowe podejście do podziału kobiecej boskości, które przedstawia Lasara, wygląda następująco:

Według autorki w postaci trójcy Dziewicy, Matki i Staruchy zawarte były ograniczenia zakorzenione w nadmiernym skupieniu na prokreacyjnych zdolnościach i funkcjach kobiety („przecież jesteśmy czymś więcej niż własną biologią” – i trudno się z tym nie zgodzić).

W modelu Bogini o pięciu obliczach, którego krótkie omówienie widać na powyższej grafice, archetypy są do pewnego stopnia elastyczne. Kobieta może w tym samym czasie przeżywać archetyp Potens w relacji miłosnej, a w życiu rodzinnym – Sarpentii. Może trwać jako Antiqua podczas czuwania nad zmarlym bliskim, a być Creatrix w pracy. Może przeżywać różnorakich dziecinnych emocji w swojej Femelii, kiedy przeżywa śmierć rodzica. W tym modelu rytuały przejścia kobiet są złożone, i chociaż niektóre z nich mogą być zakorzenione w biologii lub zdolności prokreacyjnej (jak w modelu potrójnej Bogini), to całe ich mnóstwo takie nie jest.

 Zauważ, jak na zmianę stajesz się uczennicą i mistrzynią własnego życia. Zdjęcie: iStock.

Lasara przekazuje praktyczne zasady na to, jak aktywować i stworzyć magiczne życie pełne piękna dzięki praktykowaniu rytuału i nowych sposobów myślenia. Pokazuje, jak na zmianę stajemy się uczennicą i mistrzynią własnego życia.

Część I książki „Uwalnianie Bogini” podzielona jest na rozdziały poświęcone jednemu z pięciu obliczy kobiecej boskości. Każdy opis zawiera analizę danego archetypu, sigil, który można włączyć do swojego rytuału czy medytacji, listę bóstw, które odnoszą się do każdego aspektu, właściwych im świąt, krótkie biografie kobiet ucieleśniających te różne aspekty oraz inkantacje.

Część II jest bardzo praktyczna. Poznasz z niej praktyki, dzięki którym wyzwolisz swoją magiję, pogłębisz relację z Boginią i boginiami, uziemisz swoją relację z ziemią, a jeśli zechcesz, zbudujesz magiczną społeczność. W załaczniku znajdziesz podstawy tworzenia rytuałów, które pomogą Ci, jeśli dopiero zaczynasz praktykę magiczną.

„Uwalnianie Bogini” to jedna z tych rzadkich pogańskich książek, o której nadal będzie się mówić za pięćdziesiąt lat; jest tak przełomowa. Lasara kładzie wyczerpaną metaforę Dziewicy/Matki/Staruchy do łóżka i zastępuje ją Boginią, która jest żywa, energiczna i która dokładniej symbolizuje dzisiejsze kobiety – Jason Mankey, redaktor kanału Patheos Pagan.

Czy jest to książka również dla mężczyzn? Uważam, że tak. Chociaż autorka zwraca się wprost do Czytelniczek, lektura z pewnością wzbogaci duchowość mężczyzny, pozwoli mu dostrzec pięć obliczy kobiecej boskości w kobietach, które go otaczają, w Bogini, a wreszcie w kobiecym pierwiastku jego duszy.

Książkę Lasary Firefox Allen „Uwalnianie Bogini” zamówisz w Galerii CzaryMary.pl >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...