Vice Versa Tarot, Tarot z obrazami po obu stronach kart

Wśród nowych talii Tarota wydanych przez włoskie Wydawnictwo Lo Scarabeo w 2017 roku znalazła się talia, jakiej nie było jeszcze do tej pory: „Vice Versa Tarot” z obrazami po obu stronach kart. Nie jest więc talią Tarota, która ma 78 obrazów na kartach, „Vice Versa Tarot” ma ich aż 156!

„Vice Versa Tarot” jest dostępny w dwóch edycjach: standardowej oraz specjalnej. Edycja specjalna opakowana jest w pudełko z magnetycznym zamknięciem, a do kart dołączony jest wydany w kolorze 160-stronicowy podręcznik do talii. Wydawca zadbał też o woreczek do ochrony kart dopasowany tematycznie do tej talii, jest on, oczywiście, dwustronny i przedstawia dwa oblicza karty 3 Kielichów.

Vice Versa Tarot

Vice Versa Tarot, Edycja specjalna

Woreczek na karty z grafiką z Vice Versa Tarot

Zazwyczaj talie wydawane w dwóch edycjach różnią się od siebie obramowaniem kart, którego brak w wersji specjalnej. W talii „Vice Versa Tarot” ramek na kartach brak i na specjalnej, i na standardowej edycji. Karty w edycji specjalnej są bardziej błyszczące i giętkie w porównaniu do kart talii z edycji standardowej, która wydana jest na gładkich, bardzo dobrej jakości kartonikach.

Przyjrzyjmy się dokładniej jednej karcie z talii „Vice Versa Tarot”, w naszym przykładzie jest to druga karta Wielkich Arkanów II Najwyższa Kapłanka. Dokładnie obejrzyj najpierw jedną, potem drugą stronę karty:

Kapłanka siedzi na tronie w świątyni pomiędzy dwiema kolumnami: białą i czarną. Kolumny oznaczone są literami B i J, będącymi skrótem od hebrajskich słów „Boaz” oznaczającego „siła” i „Jachyn” oznaczającym „stwierdzić”(nawiązują do filarów przy wejściu do świątyni Salomona w Jerozolimie). Mozaika na posadce ułożona jest z niesymetrycznie ułożonych czarnych i białych elementów dających efekt ruchu, płynności, wydaje się, jakby ich układ zmieniał się w zależności od tego, jak na nie patrzymy. Prosta biała szata Kapłanki na piersiach ozdobiona jest złotym krzyżem solarnym (krzyż o równych ramionach z centralnie ułożonym Słońcem). Te elementy podkreślają równowagę pomiędzy światłem i ciemnością, pozytywnym i negatywnym, z Najwyższą Kapłanką umieszczoną pośrodku tego zrozumienia.

Głowę Kapłanki zdobi korona, którą zobaczyć możemy na wizerunkach egipskiej bogini Izydy, siostry Ozyrysa i matki Horusa. Kapłanka palcem wskazuje na otwartą Księgę Poznania leżącą na jej kolanach, zapraszając nas do nauki. Nie wszystko jednak zostanie nam ujawnione. Część tronu Kapłanki jest zakryta jej fioletowym płaszczem, zasłaniając jedno z oparć z wyrzeźbioną głową sfinksa (a może jest tam zupełnie inny kształt? Możemy tylko zgadywać). Tron Kapłanki blokuje też przejście do dalszej części świątyni, za którą widoczny jest cały Wszechświat. By poznać tajemnice Kapłanki, by przejść za jej tron, musimy udowodnić swoją wartość.

Przewodnik do talii proponuje taką interpretację tej strony karty, na której Kapłanka siedzi na tronie zwrócona do nas twarzą: Prawdziwą mądrość możemy odnaleźć tylko w sobie. Przyjęta religia jest ważna, ale gdy pojawia się Najwyższa Kapłanka, zaufaj swojemu własnemu przewodnictwu. Karta ta sygnalizuje czas wyciszenia, ale nie z intencją skupienia umysłu, jak sugeruje to wcześniejsza karta Maga, tylko w celu otwarcia swojego ducha. Szukaj w sobie spokoju i ciszy, by móc usłyszeć siebie i głos swojego Boga/Bogini. Gdy będziesz gotów, aby wiedzieć więcej, zasłona tajemnicy zostanie uniesiona.

Druga strona karty przedstawia to, co znajduje się za tronem Najwyższej Kapłanki. Wejście do wnętrza świątyni jest zabronione dla tych, którzy nie są na to gotowi, by zrozumieć jej tajemnice. Przy basenie z ciemną wodą w dwóch czarach płoną święte ognie, z alchemicznymi symbolami rtęci i siarki jako podstawowych substancji biorących udział w alchemicznym procesie przemiany (według alchemii siarka jest symbolem duszy, indywidualnej esencji, a rtęć symbolizuje siły życia). Tył tronu zdobi grawer przedstawiający Wielką Boginię. Jesteśmy wewnątrz świątyni, mamy dostęp do wiedzy i intuicji, co symbolizują leżące na poduszce klucze. Spójrz, jak wiele można wyczytać z tych obrazów, a przecież nie jest to pełen opis tego, co jest widoczne na karcie Najwyższej Kapłanki.

Kolejny przykład to karta VII Rydwan. Mam nadzieję, że dostrzeżesz w niej wiele ciekawych symboli:

Każda karta z talii Vice Versa Tarot niesie ze sobą niespodzianki i ciekawe skojarzenia. Jest idealna do medytacji, nauki, ale również sprawdza się w rozkładach (tu jedynie trzeba pamiętać, by przy wybieraniu kart nie zerkać na nie – patrzeć ponad nimi lub w innym kierunku). Mnie zachwyciła zupełnie i z wielką przyjemnością odkrywam jej tajniki.

ZOBACZ „VICE VERSA TAROT” W CZARYMARY.PL >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...