Niezwykłe właściwości bursztynu

Bursztyn bałtycki powstał 40 milionów lat temu, w epoce zwanej eocenem. Nasi przodkowie doceniali jego niezwykłe właściwości. Już w starożytnym Rzymie bursztyn był używany jako lekarstwo i jako ochrona przed różnymi chorobami. Medycy z tamtych lat uważali, że bursztyn chroni przed szaleństwem, a proszek bursztynowy leczy gardło, choroby uszu i oczu. Rzymskie kobiety nosiły bursztynowe medaliony nie tylko jako ozdoby, ale także jako lekarstwo na obrzęk gruczołów, ból gardła i podniebienia. W krajach wschodnich gościło przekonanie, że bursztyn wzmacnia ludzkiego ducha i daje odwagę. W krajach azjatyckich stosowano go jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Nadal jest wykorzystywany ze względu na wspaniałe zdolności lecznicze, w przemyśle kosmetycznym oraz w innych dziedzinach. Biżuteria z bursztynu jest piękna i ma wręcz ponadczasowy urok.

Właściwości zdrowotne bursztynu

Co to znaczy, że bursztyn jest czynnikiem przyczyniającym się do dobrego stanu zdrowia? Składnik bursztynu, zwany kwasem bursztynowym, to silny antyutleniacz, który pomaga walczyć z toksycznymi wolnymi rodnikami i zaburzeniami rytmu serca. Ponadto kwas bursztynowy stymuluje regenerację układu nerwowego i wzmacnia układ odpornościowy. Pomaga też wyrównać pokłady energii w ciele i mózgu, zwiększając świadomość, koncentrację i redukcję stresu. Najwyższą zawartość kwasu znajduje się w korze bursztynowej – zewnętrznej warstwie kamienia.

Nie tylko w odległych czasach, również obecnie powszechne jest sporządzanie nalewki z bursztynu, o której panuje przekonanie, że jest ona skuteczna na wszystko, od bólów żołądkowych po reumatyzm. Ostatnie badania naukowe wykazały, że kwas bursztynowy ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Tak więc istnieje środek na wiele dolegliwości, który wytrzymał próbę czasu i jest powszechnie stosowany również dzisiaj – jest to, oczywiście, naturalny bursztyn.

Dla kogo polecane są leki z zawartością bursztynu?

W dzisiejszych czasach zostało wyprodukowane i opatentowane, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Rosji, dziesiątki skutecznych leków zawierających kwas bursztynowy. Szczególnie cenne są środki farmaceutyczne zapobiegające starzeniu się komórek, które zawierają kwas bursztynowy jako inhibitor, czyli środek spowalniający lub całkowicie zatrzymujący utratę jonów potasowych i przeciwutleniaczy. Jeden z lekarzy amerykańskich stwierdził, że dla osób starszych kwas bursztynowy jest po prostu niezbędny. Jest w stanie przywrócić bilans energetyczny na poziomie komórkowym, który często jest zaburzony. Bursztyn pomaga odzyskać młodzieńczą energię.

Kwas bursztynowy jest również cennym produktem dla sportowców. Nie jest to stymulant poprawiający próby wysiłkowe na podstawie pojedynczego zdarzenia, ale raczej stymulujący zrównoważony, wszechstronny rozwój. Olej bursztynowy przenika skórę bardzo szybko i głęboko penetruje tkanki, poprawia krążenie krwi i łagodzi bóle mięśni. W medycynie naturalnej olej bursztynowy stosowany jest do masażu ciała. W tym przypadku jego znaczne właściwości bakteriobójcze i elektrostatyczne odgrywają najbardziej korzystną rolę. Do stosowania zewnętrznego używa się: maści, oleju bursztynowego i pasty.

Bursztyn jako kosmetyk

Naturalny proszek bursztynowy doskonale nadaje się do zastosowań kosmetycznych, jako dodatek do maści lub jako peeling twarzy i całego ciała. Polecany jest do wygładzania bądź regeneracji spękanej skóry. Dlatego właśnie jest on używany do produkcji kosmetyków różnego rodzaju jak: krem dzienny i nocny, krem do rąk, krem do opalania, krem pod oczy, balsam do stóp, balsam do ciała, żel pod prysznic.

Pudry do twarzy i cienie do powiek firmy Uoga Uoga w swoim składzie zawierają sproszkowany bursztyn. Zobacz >>

Produkty kosmetyczne wykorzystujące bursztyn:

  • Szampony z efektem ekstrakcji bursztynu – wzmacniające i wygładzające włosy, zmniejszające ich przetłuszczanie. Kosmetyki do włosów i głowy zawierają substancje aktywne pochodzące z bursztynu, które wpływają na wzrost włosów, łagodzą podrażnienia skóry głowy.
  • Regenerujące kremy – kosmetyki do intensywnej pielęgnacji skóry suchej, podatnej na podrażnienia, wzmacniające skórę osłabioną czynnikami zewnętrznymi. Ekstrakty z bursztynu poprawiają metabolizm komórkowy, wspomagają naturalną obronę skóry, przyspieszają jej regenerację i poprawiają mikrokrążenie, co sprawia, że skóra jest dotleniona i nawilżona. Dodatek bursztynu poprawia kolor skóry. Ponadto zawartość bursztynu działa jako naturalny filtr UV, będący ochroną przed szkodliwym działaniem słońca.
  • Sole mineralne z bursztynem – bogate w cenne mikroelementy, wyciąg z bursztynu, zmniejszają działanie wolnych rodników.
  • Peeling ciała – o konsystencji kremowej, zawierający mikrocząstki bursztyn, doskonale oczyszcza skórę, pozostawiając ją nawilżoną i gładką, poprawia również jej koloryt.

Nabywając bursztyn warto pamiętać o jego magicznych właściwościach. Bez względu na to, czy znajdzie on zastosowanie jako kosmetyk, czy środek leczniczy można mieć pewność, że spełni pokładane w nim nadzieje. Dzięki bursztynowi uda się odzyskać radość życia i tryskać energią każdego dnia.

Zobacz biżuterię z naturalnego bursztynu >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...