Odeszła Louise L. Hay, Królowa New Age’u

30 sierpnia 2017 roku w wieku 90 lat odeszła Louise L. Hay, autorka poradników samorozwoju i książek motywacyjnych, założycielka wydawnictwa Hay House. Louise jest najbardziej znana dzięki książce „Możesz uzdrowić swoje życie”, która została przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedana w łącznym nakładzie ponad 50 milionów egzemplarzy.

Nie miała łatwego dzieciństwa. Doświadczyła poniżenia i przemocy, jako nastolatka uciekła z domu, by zacząć żyć na własną rękę. Po kilku latach wykonywania podrzędnych prac w Chicago przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie udało jej się dostać do grona wziętych modelek.

Louise Hay. Źródło: hayhouseoz.wordpress.com

Tak Louise pisze o tym okresie we wcześniej wspomnianej książce:

„Nawet praca modelki dla wielkich projektantów nie poprawiła w istotny sposób mojej samooceny. Dała mi tylko jeszcze więcej możliwości odkrycia swoich wad. Nie chciałam uznać swojej urody.

W przemyśle odzieżowym pracowałam przez wiele lat. Poznałam i poślubiłam wspaniałego człowieka, wykształconego angielskiego dżentelmena. Podróżowaliśmy po świecie, spotykaliśmy koronowane głowy, a nawet zostaliśmy zaproszeni na kolację do Białego Domu. Chociaż byłam modelką i żoną wspaniałego człowieka, moja ocena samej siebie wciąż pozostawała niska, dopóki w kilka lat później nie zaczęłam nad sobą pracować.

Po czternastu latach małżeństwa mój mąż powiedział mi pewnego dnia, że marzy o poślubieniu innej – akurat wtedy, gdy zaczynałam wierzyć, że to, co dobre, może być trwałe.

Tak, byłam zdruzgotana. Lecz czas mijał, a ja żyłam dalej. Czułam, że coś zmienia się w moim życiu, i pewnego dnia osoba zajmująca się znaczeniem liczb potwierdziła to zapowiadając, że jesienią pewne niewielkie zdarzenie odmieni moje życie”.

Przypadkowo poszła na spotkanie Kościoła Religious Science w Nowym Jorku, a to co tam usłyszała, głęboko ją poruszyło. Zaczęła regularnie uczęszczać na nabożeństwa i cotygodniowe spotkania. Stopniowo świat mody przestawał ją interesować, a wciągnęło ją studiowanie książek o metafizyce i uzdrawianiu. Trzy lata później zdobyła kościelną licencję terapeuty i rozpoczęła pracę jako pracownik poradni kościelnej.

W 1972 roku zapisała się na kurs Międzynarodowego Uniwersytetu Maharishiego w Fairfield, lowa. Po powrocie do Nowego Jorku powróciła do wcześniejszego zajęcia, rozpoczęła kurs duszpasterski, stała się bardzo czynna w kościelnej działalności społecznej. Zaczęła przyjmować pacjentów i wkrótce stało się to jej głównym zajęciem i źródłem utrzymania. Praca zainspirowała ją do napisania książeczki „Ulecz swoje ciało”, której główną częścią była lista metafizycznych przyczyn chorób somatycznych.

Niedługo potem, w 1978 roku, dowiedziała się, że jest chora na raka. Wiedziała, że rak jest chorobą mającą przyczynę w głębokiej urazie, która tak długo jest obecna, że dosłownie zaczyna zżerać ciało. Louise zdecydowała się podjąć mentalną pracę z afirmacjami i zmianą swoich wzorców myślowych, zmieniła również sposób swojego odżywiania tak, że po pół roku lekarze nie stwierdzili u niej obecności guza. Zdecydowała się wyjechać z Nowego Jorku do Los Angeles i tam na nowo rozpoczęła swoją praktykę.

W 1984 roku Louise wydała książkę „Możesz uzdrowić swoje życie”, która stała się światowym bestsellerem. Rok później założyła Hay Fundation, stowarzyszenie non-profit wspierające osoby zakażone wirusem HIV i chore na AIDS oraz ich rodziny. W 1987 roku powstało Wydawnictwo Hay House, które z czasem rozrosło się i otworzyło biura w Kanadzie i Australii, a następnie w Anglii i południowej Afryce. W 2005 roku z pierwszą audycją ruszyło Hay House Radio, Radio dla Duszy, a w 2008 roku New York Times w jednym z artykułów ogłosił Louise Królową New Age’u. Kolejne lata to rozwój wydawnictwa, ale też otwarcie galerii obrazów Louise o tematyce duchowej. Ostatnią jej książką jest „Praca z lustrem”, wydana w 2016 roku (również dostępna w języku polskim).

Oto kilka tez z filozofii Louise L. Hay:

Każda powstała w nas myśl tworzy naszą przyszłość.

Każdy z nas jest w stu procentach odpowiedzialny za wszystko, co go w życiu spotyka.

Moc objawia się zawsze w chwili obecnej.

Niechęć do samego siebie i poczucie winy jest dla każdego źródłem cierpienia.

Podstawowym ograniczeniem dla każdego jest poczucie: „nie jestem dość dobry”.

Myśl jest tylko myślą i zawsze można ją zmienić.

Najbardziej destruktywnymi wzorcami zakorzenionymi w psychice są: żywienie urazy, autokrytycyzm i poczucie winy.

Wyzbycie się poczucia urazy może spowodować nawet zniknięcie raka.

Jeśli rzeczywiście kochamy siebie, wszystko nam się udaje.

Musimy uwolnić się od przeszłości i wybaczyć każdemu.

Musimy być gotowi, aby zacząć uczyć się miłości do siebie.

Kluczem do pozytywnych zmian jest obecna samoakceptacja.

My sami tworzymy tak zwane choroby naszego ciała.

Wszystko jest dobre w moim świecie. Te słowa to część afirmacji, które najbardziej utkwiły w mojej pamięci po lekturze książki „Możesz uzdrowić swoje życie”.

Owoce pracy i twórczość Louise L. Hay pozostaną z nami, a jej mądre słowa i piękne afirmacje będą pomagać kolejnym Czytelnikom w doskonaleniu swojego życia.

Zobacz książki autorstwa Louise L. Hay >>

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...