[14.11.2016] Superpełnia Księżyca

W poniedziałek 14 listopada 2016 roku Księżyc osiągnie perygeum, czyli punkt, w którym znajdzie się najbliżej naszej planety na orbicie okołoziemskiej.  Ten moment zbiegnie się z pełnią Księżyca, która wystąpi 14 listopada 2016 roku o godz. 14:52. Teraz szybko robi się ciemno i niemal godzinę później, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, będziemy mogli obserwować na niebie superpełnię Księżyca.

perygeum

Będzie to największa pełnia Księżyca od początku XXI wieku!

Księżyc może być wówczas nawet o 14% większy i aż 30% jaśniejszy niż podczas pełni w apogeum, gdy satelita znajduje się najdalej od Ziemi. Ostatni raz taką superpełnię można było zobaczyć w styczniu 1948 roku. Na kolejną taką okazję trzeba będzie poczekać do 2034 roku.

Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnie okrągła, lecz jest spłaszczoną elipsą. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów.  Podczas apogeum, czyli miejscu na orbicie znajdującego się najdalej od Ziemi) odległość ta wynosi 406,7 tysięcy kilometrów. Teraz zaś, w perygeum, Księżyc znajdzie się w odległości od Ziemi wynoszącej 356536 kilometrów, i to dzięki temu, że będzie wówczas pełnia, będziemy obserwować jego większą i jaśniejszą tarczę na niebie.

Pełnia w listopadzie zwana jest również Pełnią Księżyca Śniegu bądź Mglistym Księżycem. Skoro podczas najbliższej pełni Księżyc będzie tak blisko nas, więc PAMIĘTAJMY O KSIĘŻYCOWEJ MAGII. Wzmocni siłę naszych zaklęć, wyostrzy intuicję – czarujmy, wróżmy i ładujmy intencjami talizmany! Pełnia będzie w znaku Byka, a więc to czas na praktyczną magię i zaklęcia wiążące się z przyjemnością, cielesnością i seksualnością.

pelnia

Szczęśliwej Pełni!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...