Mamy nowy znak zodiaku! Wierzyć czy nie?

Ta wiadomość runęła na ludzkość jak grom z jasnego nieba. BBC, a za nim Independent, ujawniło nowe wnioski naukowców z NASA, którzy odkryli, że dawne ustalenia starożytnych Greków dotyczące naszych znaków zodiaku są nieaktualne. Różnice są tak wielkie, że praktycznie NIKT nie ma takiego znaku zodiaku, jaki wynika z aktualnego kalendarza astronomicznego, a część populacji należy do nowego znaku – Wężownika (ang. Ophiuchus).

I machina ruszyła, równie wielka jak strach wielbicieli horoskopów, którzy nagle zrozumieli, że wszystko, w co wierzyli może być nieprawdą. Uspokajamy, NASA niczego nie ogłosiła, a nadinterpretacja ludzka wydaje się być tak bezkresna jak gwieździste niebo nad naszymi głowami :)

“Nowe” niebo – nowe znaki zodiaku?

Znaki zodiaku zostały przypisane poszczególnym datom urodzenia według konstelacji gwiazd, która w dniu urodzin była widoczna w pozycji za Słońcem. Jednak teraz (podobno) poszczególne gwiazdozbiory uległy przesunięciu, a ten efekt mielibyśmy zawdzięczać oddziaływaniom Słońca i Księżyca. Ten proces prawdopodobnie nie nastąpił niedawno, ustalenia Greków, co do poszczególnych znaków zodiaku miały miejsce blisko 2000 lat temu. Gwiazdy przesunęły się pod wpływem procesu nazywanego precesją, czyli “zjawiska zmiany kierunku osi obrotu obracającego się ciała”. To zjawisko można porównać do kręcącego się bączka. Musi minąć około 26 tys. lat zanim nastąpi pełny obrót. Prawda jest jednak taka, że nie jest to zjawisko nowe, ani odkrywcze. Wszechświat, jak również i nasza Ziemia jest w ciągłym ruchu.

Myślisz, że wiesz spod jakiego znaku jesteś?

Gwiazdy odpłynęły praktycznie na odległość jednego miesiąca, co oznacza, że jak (i znowu podobno) policzyli naukowcy blisko 86% ludzi ma inny znak zodiaku, niż sądziło. Jeżeli ktoś urodził się pod koniec stycznia i wcześniej był Wodnikiem, teraz tak naprawdę jest Koziorożcem. Pojawiły się więc tezy, że w związku z tym obecny kalendarz astronomiczny jest całkowicie nieaktualny i że NASA zamierza go zmienić. Mało tego, ta wiekopomna zmiana miałaby nastąpić w tym roku. Jednak okazało się, że, kiedy ludzie zaczęli tę informacje traktować naprawdę poważnie, głos zabrali naukowcy m.in z Centrum Kopernika w Warszawie. Zaczęto całkowicie obalać tę tezę, zaznaczając, że NASA nie angażuje się w tematy związane z astrologią.

Nowe znaki zodiaku – a może Wężownik?

Jakby fakt, że praktycznie każdy z nas ma tak naprawdę inny znak zodiaku to było mało, okazało się jeszcze, że jest 13 znaków zodiaku, a nie 12. Nowy znak zodiaku miałby nazywać się Wężownik (Ophiuchus).

Tak naprawdę ten gwiazdozbiór nie jest nowy. Naukowcy podejrzewają, że starożytni celowo go pominęli, żeby móc podzielić 360 st. drogę słoneczną na 12 równych części. Nazwa Wężownik pochodzi od człowieka, który nosi węże. Ophiuchus “przecina słońce” dokładnie w okresie pomiędzy 30 listopada, a 18 grudnia. Taki gwiazdozbiór naprawdę istnieje, jednak nie jest podstawą do wyodrębnienia nowego znaku zodiaku.

Poniżej znajdziesz tabelę, w której możesz sprawdzić, jaki znak zodiaku miałby być przypisany Twojej dacie urodzenia, gdyby rewelacje BBC i Independent okazały się prawdą.

Nowe znaki zodiaku

Powiedz mi jaki masz znak, a powiem Ci, kim jesteś

W astrologii poszczególnym znakom zodiaku przypisuje się konkretne cechy charakteru danej osoby, jej predyspozycje, możliwości. Dzięki znakom zodiaku można nawet poznać przyszłość. W związku z tym przypisanie do nowych znaków zodiaku i wyodrębnienie zupełnie nowego byłoby dla wielu ludzi prawdziwym wstrząsem. Na szczęście okazało się, że nowe kalendarze astronomiczne nie będą potrzebne, a informacji potwierdzających prawdziwość poszczególnych tez najlepiej szukać u źródła. Tymczasem na stronie NASA żadne rewelacje dotyczące zmian w kalendarzu astronomicznym i wyróżnieniu nowego znaku zodiaku jak dotąd się nie pojawiły.

Czy słyszeliście o wywołanym przez media zamieszaniu dookoła znaków zodiaku? Ręce w górę ci, którzy zamiast Wężownikiem, pozostają dalej swojskim Strzelcem. :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...