Piątkowe niebo rozbłyśnie blaskiem spadających gwiazd!

Wyciągnijcie koc, zaproście przyjaciół i 12 sierpnia w Noc Spadających Gwiazd spójrzcie w niebo. Czeka na Was zjawisko jedyne w swoim rodzaju, które w takim natężeniu zdarza się TYLKO raz na 12 lat. Nie musicie mieć żadnego przyrządu astronomicznego, deszcz perseidów można obserwować gołym okiem. Jedynym wymaganiem jest mało pochmurne niebo. Trzymajmy więc kciuki, bo mało widoków jest piękniejszych niż spadające gwiazdy.

Rekordowa liczba gwiazd

Spadające gwiazdy można było obserwować już w czwartek, jednak to właśnie na piątkową noc przypadnie kulminacja tego zjawiska nazywana rojem perseidów. Według różnych danych możemy spodziewać się od 100 do 200 spadających gwiazd na godzinę. Tegoroczne zjawisko jest wyjątkowe, ponieważ dzięki grawitacji Jowisza, liczba perseidów będzie rekordowa.

Tak naprawdę to nie gwiazdy

magical-moon-1454444412P39W rzeczywistości na niebie nie będzie gwiazd tylko ogon drobinek pyłu, który pozostawia kometa, Swift-Tuttle, regularnie okrążająca Słońce raz na 133 lata. Na szczęście przez najbliższe 2000 lat nie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kometa zbliży się do Ziemi na tyle blisko, by stanowić zagrożenie.

Spadającymi gwiazdami są woęc drobiny pyłu, które spalają się wchodząc w ziemską atmosferę z prędkością 59km/ na godzinę. To zjawisko ma miejsce co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia jednak w tym roku będzie niezwykle intensywne, ponieważ liczba perseidów w porównaniu do roku poprzedniego może być nawet podwójna.

Noc spadających gwiazd na balkonie

Spadające perseidy będą widoczne już po zmierzchu. W przeciwieństwie do takich zjawisk jak zaćmienie słońca, nie potrzebujemy do ich oglądania niczego oprócz naszego wzroku. Oczywiście sztuczne oświetlenie miast zakłóci podziwianie tego zjawiska w pełni. Szczęśliwie jednak ponieważ jest ono wyjątkowo intensywne, także mieszkańcy aglomeracji będą mogli je podziwiać nawet ze swoich balkonów. Pierwsze gwiazdy będą widoczne już po zachodzie słońca, a cały spektakl będzie trwał nawet całą noc. Ważne jest aby gwiazdy podziwiać z pozycji leżącej, dzięki czemu nie nadwyrężymy szyi :)

Najlepiej poza miastem

Im mniej sztucznego światła, tym większa przyjemność z podziwiania gwiezdnego spektaklu. Wystarczy udać się na odległość kilku kilometrów od miasta, na jego peryferia, żeby w pełni cieszyć się niezwykłym zjawiskiem astronomicznym. Dla tych, którzy chcą oglądać spadające gwiazdy w mieście, takie aglomeracje jak Warszawa czy Gdańsk przygotowały specjalne atrakcje. Centrum Nauki Kopernik zaplanowało, jak co roku, wspólne oglądanie deszczu perseidów, które ma ułatwić wyłączenie iluminacji świetlnych wokół obiektu. Zgasną także światła na najważniejszych warszawskich mostach, wszystko po to, aby mieszkańcy mieli możliwość podziwiania tego niezwykłego zjawiska z jak największą możliwą intensywnością.

Z gwiazdami, spadają ceny produktów

Razem z największym deszczem perseidów od 12 lat, na stronie CzaryMary.pl spadają ceny produktów! Nawet 50% – rabaty, podobnie jak niezwykła gwiezdna noc, nie zdarzają się codziennie, dlatego w piątek 12 sierpnia po godzinie 16 zajrzyjcie do CzaryMary, a w późniejszych godzinach koniecznie skierujcie swój wzrok w niebo!

Udanego weekendu!

Weekend spadających cen

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (7 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...