Zasada lustra

Zgodnie z myślą znakomitego psychologa i psychiatry Carla Gustava Junga, każdy człowiek ma ukrywaną przed światem, a nawet przed sobą ciemną stronę osobowości i nazywa ją Cieniem. Jest to ta część nas, której w sobie nie akceptujemy, którą wyparliśmy ze swojego życia, cechy charakteru, które kłócą się się z doskonałym obrazem nas samych.

Czy uważasz, że inni Cię nie szanują? A co Ty sam myślisz o sobie? Czy w głębi naprawdę uważasz, że zasługujesz na ten szacunek?

Świat jest odbiciem Twoich myśli. To co dostrzegasz, myślisz i odczuwasz wypływa z Twojego nastawienia i Twoich przekonań. Wygodnie jest widzieć cudze słabości i wady, odwracając uwagę przy tym od swoich.

Czy osoba mająca zdrowe poczucie własnej wartości będzie dostrzegać w innych ich niedociągnięcia? Jak myślisz: czy zły jest świat czy może Twoje myśli na jego temat?

Zasada lustra

Oto pięknie obrazująca temat bajka:

Uczeń zapytał mistrza:

– Mistrzu, czy świat jest wrogi dla ludzi? Czy niesie zło czy dobro?

– Opowiem Ci historię o tym, jak świat odnosi się do człowieka – powiedział mistrz. Był sobie kiedyś wielki król, który kazał zbudować piękny pałac. Było tam wiele wspaniałości. Wśród różnych cudów i ciekawostek w pałacu było komnata, w której wszystkie ściany, podłoga, drzwi, a nawet sufit były zrobione z luster. Osoby wchodzące do komnaty w pierwszej chwili nie zdawały sobie sprawy, że stoją przed lustrami – tak bardzo zacierała się granica między światem rzeczywistym a odzwierciedlonym. Ponadto ściany komnaty zostały tak zbudowane, że na każdy dźwięk odpowiadało echo. Gdy ktoś pytał: “Kim jesteś?”- słyszał w odpowiedzi z różnych stron: “Kim jesteś… kim jesteś?”.

Pewnego razu do komnaty dostał się pies i zamarł w zdumieniu pośrodku, otoczony sforą psów ze wszystkich stron, a także z dołu i z góry. Pies na wszelki wypadek ostrzegawczo pokazał kły i wszystkie odbicia odpowiedziały mu tym samym. Pies zawarczał. Echo odwzajemniło głośne warczenie. Pies szczekał coraz głośniej. Echo też. Pies biegał tam i z powrotem, próbując ugryźć odzwierciedlające się w lustrach psy, jego odbicia też biegały i gryzły. Rano królewska służba znalazła wycieńczonego, nieprzytomnego psa, otoczonego przez setki nieprzytomnych psów. W komnacie nie było niczego, co mogłoby zagrozić psu, prócz jego własnego odbicia.

Widzisz – powiedział na koniec mistrz – świat nie jest ani dobry, ani zły sam w sobie. Wobec człowieka świat jest obojętny. Wszystko, co dzieje się wokół nas jest tylko odzwierciedleniem naszych myśli, uczuć, pragnień i działań. Świat to jedno wielkie lustro.”

 

Jeśli drażni Cię czyjeś zachowanie to w pierwszej kolejności przyjrzyj się sobie. To, co dostrzegasz w ludziach zazwyczaj odzwierciedla Ciebie i Twoje opinie na swój temat.

Życie to niezwykła przygoda poznawania siebie :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...