„Współczesna Czarownica” – Recenzja książki Deborah Blake

Zastanawiasz się, jak korzystać z magii we współczesnym, zabieganym świecie? Przeczytaj recenzję Łukasza Woźniaka i przekonaj się sam.

Magia stanowi ważną część mojego życia. Na samym początku właśnie nią się zainteresowałem – dużo o niej czytałem, przeglądałem informacje na temat różnych jej rodzajów i drogą eksperymentów szukałem własnej ścieżki. Choć obecnie skupiam się bardziej na odkrywaniu samego siebie i na rozwoju duchowym, to jednak pewne zasady, ideały i praktyki magiczne nadal mi towarzyszą. Zaś książka Współczesna Czarownica przypomniała mi, dlaczego tak bardzo pokochałem magię.

9788365170651Publikacja ta została wydana przez Illuminatio, a jej autorką jest Deborah Blake. Napisała ona kilka książek o tematyce magicznej, m.in. dostępną w Polsce „Lithę” (z serii o Sabatach) – która, co ciekawe, była moją ulubioną częścią tej serii. Deborah Blake pisze w sposób zrozumiały, konkretny i lekki. Zastanawiałem się, jaka będzie Współczesna Czarownica, bo czasami ciężko jest znaleźć dobrą książkę na temat magii. Jednak w tym przypadku absolutnie się nie zawiodłem.

Tematyka tej książki obraca się wokół tego, jak możemy wprowadzić więcej magii w codzienne, współczesne życie. Autorka zdaje sobie sprawę, że nikt z nas nie ma możliwości, aby cały wolny czas poświęcić praktykowaniu magii. Poza tym, wiele osób zainteresowanych tym tematem wcale nie chce wczytywać się w skomplikowane książki, przestrzegać tysiąca reguł i spędzać mnóstwa czasu na zgłębianie różnych okultystycznych tradycji. Jeśli ktoś ma na to czas, to jego wybór – jednak niektórzy chcą po prostu wprowadzić trochę magii do swojego normalnego, zabieganego życia.

Deborah Blake umieszcza w tej książce różne sposoby na praktykowanie magii i pogodzenie tego z codziennymi obowiązkami. Nie podaje tutaj żadnych długich rytuałów, a jedynie „rytuały pięciominutowe”, które bardzo mi się podobały. To wspaniałe metody na wprowadzenie elementu magii i duchowości w nawet najprostsze rzeczy, takie jak gotowanie czy sprzątanie. Znajdziemy tutaj też wiele innych pomysłów na stosowanie magii w „normalnym” życiu.

Co oznacza bycie współczesną czarownicą/czarownikiem? To oznacza korzystać z magii wtedy, kiedy jest ona potrzebna i uczynić z niej część swojego życia (a nie tylko czytać lub mówić o niej). Czytając tę książkę, czułem się, jakby autorka rozumiała magię tak samo, jak ja. Traktuje ona ją m.in. jako sposób na nawiązanie więzi z tzw. „bóstwem”, jako sposób na manifestowanie swojej woli i życiowe rozwijanie się, jako metodę na wejście w większą harmonię z otaczającym nas światem. Warto zaznaczyć, że Deborah Blake nie stosuje się tutaj do jednej ustalonej ścieżki (jak wicca), lecz opisuje wszystko z perspektywy czarownicy/poganki – co bardzo mi się podoba, bo moim zdaniem kolejne etykietki i tradycje jedynie nas ograniczają.

iStock_000020646247_XXXLargeJak wspomniałem, lektura Współczesnej Czarownicy na nowo przypomniała mi, co w magii lubię najbardziej. Mam już dość ludzi, którzy interesują się magią na pokaz lub próbują w ten sposób znaleźć ucieczkę od prawdziwych problemów. Jeśli chcemy stosować magię, powinniśmy robić to ze świadomością, zdrowym rozsądkiem i szacunkiem. Magia powinna być prawdziwą częścią naszego życia – oczywiście, nie poprzez poświęcanie jej całego swojego czasu. Jak pokazuje książka Deborah Blake, można to zrobić w inny sposób: stosując magiczne intencje we wszystkich codziennych zadaniach, a także będąc świadomym obecności magii we wszystkim, co nas otacza.

Książka Współczesna Czarownica jest wspaniałą propozycją dla wszystkich, którzy czują jakąś więź z magią. Przyda się ona początkującym, niemającym nigdy wcześniej nic wspólnego z magią (moim zdaniem Deborah Blake idealnie wprowadza w ten temat), ale z tej lektury mogą także skorzystać zaawansowane czarownice (wniesie ona coś nowego i świeżego w utartą magiczną praktykę). Serdecznie polecam.

Książkę „Współczesna Czarownica” można zakupić tutaj, w sklepie CzaryMary.pl

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...