Magiczne ciekawostki o maju: grecka bogini Maja

Maj trwa w najlepsze! Czy wiesz, że nazwę temu miesiącowi dała grecka bogini Maja? Była ona najważniejszą z siedmiu sióstr, które nazwano później Plejadami, uważa się ją za matkę Hermesa. Znana była od Irlandii po odległe Indie pod różnymi imionami. Rzymianie nazywali ją Maius, boginią lata i czcili ją podczas Ambarvaliów, rodzinnego święta poświęconego oczyszczaniu i ochronie gruntów rolnych.

Maja była jedną z siedmiu sióstr, które nazwano później Plejadami.

pleyady

Siedem sióstr urodziło się w Arkadii, ich ojcem był olbrzymi Atlas. Nadano im imiona Alkione, Kelajno, Elektra, Maja, Merope, Sterope i Tajgete. Elektra miała syna Dardanosa, którego uważa się za założyciela Troi.

Kiedyś olbrzymi Orion ujrzał tańczące siostry w Arkadii na łące i zapragnął je wszystkie. Siostry odmówiły, a on ruszył za nimi w pościg. Przyzwały na pomoc Zeusa, który zamienił je w konstelację. Na niebiosach Zeus umieścił również Oriona i jego psa Syriusza. Legenda mówi, że tylko sześć z siostrzanych gwiazd jest widoczna, gdyż Elektra ukryła się, aby nie patrzeć na upadek Troi. Później Elektra stała się kometą w smutku przemierzającą niebiosa.

White River National Forest, Summit County, Colorado. www.danielmcvey.com

White River National Forest, Summit County, Colorado.

Plejady to najbardziej znana gromada otwarta na niebie, znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka, oddalona od nas o około 444 lat świetlnych. Obejmuje około młodych, gorących 500 gwiazd w wieku około 100 milionów lat, czyli młodszych mniej więcej 50 razy od naszego Słońca. 10 najjaśniejszych gwiazd otrzymało indywidualne nazwy. Cała gromada jest otoczona słabo widzialną mgławicą refleksyjną, pozostałością po obłoku, z którego powstały gwiazdy.

Inne nazwy Plejad to: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr. W mitologii słowiańskiej Plejady nazywane były na cześć boga Wołosa: Dziećmi Wołosa lub Wołosożarami.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...