SIŁA ZDROWYCH NAWYKÓW – RECENZJA KSIĄŻKI JOSEPHA MERCOLA

SIŁA ZDROWYCH NAWYKÓW

Zapraszam do przeczytania recenzji Łukasza Woźniaka o tym, jak zdrowe nawyki mogą zmienić nasze życie. 

Zdrowe odżywianie oraz zdrowy tryb życia to dla mnie tematy bardzo ważne. Wiem, że dobre nawyki wspierają nie tylko nasze ciało, ale i duszę. Odżywiając się zdrowo, zyskujemy lepszą odporność, więcej energii, a przede wszystkim – umożliwiamy naszemu ciału detoks i dalsze prawidłowe funkcjonowanie.

Na podobnej zasadzie opiera się książka Siła Zdrowych Nawyków. Możemy w niej przeczytać, że nasze ciało tak naprawdę potrafi uzdrowić się samo, i to w sposób całkowicie naturalny – o ile tylko dostarczymy mu tego, czego potrzebuje: czyli np. zdrowego pożywienia, czystej wody, odpowiedniej ilości snu, oraz słonecznego światła.

Autorem Siły Zdrowych Nawyków (w oryginale „Effortless Healing”) jest doktor Joseph Mercola. W Polsce jego książka ukazała się nakładem wydawnictwa Vivante. Muszę przyznać, że zazwyczaj nie lubię czytać zbyt wielu książek o tematyce zdrowia (głównie dlatego, że nie lubię nadmiaru informacji i mnóstwa czasami sprzecznych wskazówek; w moim sposobie odżywiania staram się wychodzić raczej z prostej zasady jedzenia wyłącznie tego, co zdrowe). A jednak, mimo że ta publikacja została napisana przez zawodowego lekarza, to jednak jest dość daleka od „medycznego” stylu, a ponadto bardzo mocno skupia się na naturalnym, nie chemicznym leczeniu.

SUCF2|Food and Drink|Illustrations/Clip-Art|Food$Vector|1N0|000000000000000000000000000000000000000000|dreamstime@$$12@bigstockphoto@$$Nature.Plants@revostock@$NA$|||$$0$0$0|MA==$MA==$MA==_______________________$$$$$MA==$MA==$MA==$MA==$MQ==$MA==$MTAuMDA=$NQ==$MA==$$MjAxNC0wMi0xNC0wMC0wMC0wMA==_MA==$MA==$MA==_____________MA==$Nw==$Ng==$NA==$NQ==$MTM=$$NA==$Mw==_$_$VmVjdG9yIGlsbHVzdHJhdGlvbiBvZiBhIHNldCBvZiBoYW5kLXBhaW50ZWQgdmVnZXRhYmxlcywgZnJ1aXRz$$$MA==$MA==$MA==$MA==$dmVjdG9ycy9vYmplY3RzL2Zvb2Q=$MA==$MA==$MA==$MQ==$MA==$MQ==$MA==__|111111111111111111111111111111111111101111|

To ostatnie bardzo mi odpowiada, ponieważ osobiście staram się ograniczyć chemiczne składniki w moim życiu do minimum – a to obejmuje również suplementy diety i lekarstwa. Preferuję polegać na tym, co naturalne i proste. Takie też są wskazówki, jakich udziela nam Joseph Mercola. Większość z nich naprawdę przypadła mi do gustu. Przykładowo: „Jedz więcej warzyw, Włącz do diety zdrowe tłuszcze, Nie korzystaj z technologii tuż przed snem, Ćwicz krótko lecz intensywnie, Wychodź na dwór boso i wystawiaj skórę na Słońce”. Wszystko to naprawdę wspiera działanie naszego organizmu, a w efekcie sprawia, że stopniowo pozbywamy się różnorakich dolegliwości, a zyskujemy więcej energii i siły.

Autor Siły Zdrowych Nawyków przedstawia nam dziewięć głównych „zasad leczenia”. Podobało mi się, że na początku i końcu każdego rozdziału zostały zebrane najważniejsze informacje – można więc szybko odnieść się do treści, jeśli będziemy chcieli coś sprawdzić lub sobie przypomnieć.

Naturalnie, nie musimy od razu obracać naszego życia o 180 stopni – najtrwalsze zmiany to te, którym pozwolimy stopniowo się rozwijać. Możemy wprowadzać je w nasze życie po kolei, bądź wybierać to, co jest najpotrzebniejsze dla nas samych. Autor zachęca do dostosowania tych zasad do siebie, tak aby był to nasz własny „plan naturalnego leczenia”. Ponadto, w ostatnim rozdziale znajdziemy również „10 składników osiąganego celu”, czyli bardzo cenne wskazówki odnośnie wprowadzania zdrowych, pozytywnych zmian w nasze życie.

Książka „Siła Zdrowych Nawyków” podobała mi się, bo autor przedstawił tu kilka faktów, których nigdy wcześniej nie słyszałem. Niektóre z nich były dla mnie mniej przydatne (przykładowo, autor w proponowanym jadłospisie umieszcza mięso; co prawda sugeruje on jedzenie wyłącznie organicznego mięsa od zwierząt karmionych trawą, ale ja sam wolę pozostać przy innych źródłach naturalnego białka). Za to inne wskazówki zacząłem stosować regularnie i bardzo mi one odpowiadają.

Polecam tę książkę jako uzupełnienie przydatnej wiedzy na temat tego, co jest dla nas zdrowe, a co nie. Szczególnie zachęcam do jej przeczytania tych, którzy interesują się zdrowym trybem życia i chcą nauczyć się nowych, dobrych nawyków.

Książkę „Siła zdrowych nawyków” można zakupić tutaj, w sklepie CzaryMary.pl

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...