POTĘGA WYBACZANIA – ANA HOLUB – RECENZJA KSIĄŻKI

Potega_wybaczania_frontCzy zastanawiałeś się kiedykolwiek ile tak naprawdę znaczy dla Ciebie wybaczenie? Książka „Potęga wybaczania” Any Holub to kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci uwolnić się od negatywnych emocji i w wprowadzi Cię w tajniki procesu uzdrawiania. O swoich odczuciach na temat książki opowiada poniżej Łukasz Woźniak.

Wybaczanie to jedno z kluczowych zagadnień dla każdego, kto stara się świadomie rozwijać pod względem duchowym. Nie mówi się o tym tak często, a jednak to coś bardzo ważnego. Mamy przecież tyle do wybaczenia, zarówno innym, jak i sobie (!). Najczęściej jednak niechęć oraz uraza przeważają i trudno nam jest ruszyć naprzód.

Cóż, z odpowiednim podejściem, wybaczanie może stać się łatwiejsze i o wiele bardziej skuteczne. Książką, która wspaniale omawia ten temat, jest niedawno wydana „Potęga Wybaczania” autorstwa terapeutki Any Holub.

Proces wybaczania przedstawiony jest tutaj w dziesięciu krokach. Choć na początek może się on wydawać przytłaczający, autorka omawia wszystko w bardzo zrozumiały, harmonijny sposób. Nie traktuje tematu powierzchownie – sięga naprawdę głęboko w to, skąd biorą się pewne urazy oraz jak je uzdrowić. Ponadto, przytacza lekcje, jakich nauczyła się przez własne doświadczenia. W rezultacie metody tu opisane są sprawdzone i użyteczne.

Prawdziwe, głębokie wybaczenie przynosi nam uzdrowienie, spokój i wolność. Wybaczając, możemy odciąć się od dawnych energii i emocji, a patrząc z duchowej i psychologicznej perspektywy, jest to bardzo istotne. Czasami przecież nosimy w sobie rany z dawnych związków czy osobistych doświadczeń i czujemy się z nimi po prostu źle (nawet jeśli zepchnęliśmy je głęboko w podświadomość), a co gorsza, możemy przenosić negatywne schematy na obecne sytuacje.

woman-breathing-on-mountain

Wniosek? Czas wreszcie pożegnać się z przeszłością i wybaczyć. Nasze społeczeństwo ma tendencję do rozpamiętywania minionych błędów oraz do obwiniania za każdą najmniejszą rzecz. Skutek jest taki, że coraz więcej w nas odosobnienia i złości (którą później ukierunkowujemy na najgorsze z możliwych sposobów). Pierwszym krokiem – jak sugeruje Ana Holub – jest właśnie podjęcie intencji o uwolnieniu się.

Autorka proponuje nam tutaj przechodzenie przez „sesje wybaczania”, mające przebiegać według wspomnianych wyżej dziesięciu kroków. Jednocześnie jednak, książka ta inspiruje do wybaczania na bieżąco – w różnych codziennych sytuacjach mamy do tego przecież sporo okazji. Kiedy więc odczuwamy w swoim sercu gniew, żal czy urazę, możemy od razu przypomnieć sobie o sile miłości oraz wybaczenia – i tę siłę wykorzystać!

Czytanie „Potęgi Wybaczania” było dla mnie uświadamiające. Dowiedziałem się, jak mogę lepiej podchodzić do tego tematu i jak dotrzeć do źródła niektórych problemów. Wybaczanie to naprawdę głęboki proces – to nie tylko pozorne naprawienie relacji, lecz przede wszystkim praca wewnętrzna. Wybaczanie nie jest też oznaką słabości lub wyrażeniem zgody na pewne czyny ze strony innych – to raczej manifestacja decyzji, że nie chcemy już być pod wpływem przeszłości, lecz wolimy zagłębić się w ocean miłości oraz wolności.

Wierzę, że gdyby więcej ludzi nauczyło się wybaczać, wszyscy bylibyśmy szczęśliwsi. Naprawdę nie potrzebujemy niezdrowych więzi z tym, co należy już do przeszłości. Dlatego też szczerze polecam książkę „Potęga Wybaczania” wszystkim, którzy pragną się uwolnić, wnieść w swoje życie więcej spokoju i ruszyć naprzód bez zbędnego bagażu.

Książkę „Potęga Wybaczania” można zakupić tutaj, w sklepie CzaryMary. Dostępna również w formie ebook.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...