Wróżby na Andrzejki

Wróżby andrzejkowe rozpowszechnione są w niemal całej Europie. Za ich patronów uznano świętych, których wspominano w ten przedadwentowy czas: św. Katarzynę (gr. „czysta”, „dziewicza”) patronującą młodym mężczyznom i św. Andrzeja (gr. „męski”), patrona  dziewcząt. 24 listopada w wigilię św. Katarzyny na wróżby zbierali się mężczyźni, a 29 listopada, w wigilię św. Andrzeja, dziewczęta. Same wróżby dotyczące przyszłego życiowego partnera były bardzo podobne, lecz to wróżby dziewcząt były bardziej interesujące, bo mogli być na nich obecni panowie, więc śmiechu i żartów nie brakowało. Andrzejkowe wróżenie często też połączone było z tańcami, gdyż Andrzejki były ostatnią okazją do tańca przed adwentem. Z czasem tylko 29 listopada zaczęto spotykać się na wspólne wróżenie i to św. Andrzej pozostał patronem wróżb i zabaw.

wrozba

Oto najprostszy sposób na sprawdzenie, jak będzie nazywać się nasza druga połówka: wystarczy w wigilię patrona włożyć pod poduszkę kilka karteczek z wypisanymi imionami ewentualnych parterów, a rano wyciągnąć  jedną z nich. Z Andrzejkami najbardziej kojarzy się wróżenie z wosku. Wystarczy naturalny wosk lub świeca, zapałki, miska z wodą i lampka bądź latarka, dzięki której rzucimy cień woskowego kształtu na jasną ścianę.

Co przydać się może na Andrzejki? Najważniejszy jest dobry humor :) Przydadzą się wcześniej przygotowane sposoby na wróżby miłosne, świece, szklana kula, karty do wróżenia, z których w prosty sposób można odczytać przyszłość. Przyda się wiedza o czytaniu z dłoni, numerologia, nawet astrologia. Znakomicie sprawdzą się tu talie kart anielskich, gdyż często na samych kartach zapisane jest znaczenie przesłania. W CzaryMary.pl znajdziesz wiele inspiracji do wróżenia!

Więcej podpowiedzi na andrzejkowe wróżby, również z podpowiedziami na sposób interpretacji kształtów zastygłego wosku, znajdziesz w poniższym artykule:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...