6 najczęstszych snów które przyśniły się każdemu.

Od zarania dziejów ludzie zastanawiają się nad znaczeniem i symboliką snów, które były dla nich wielką zagadką. Podczas interpretacji snów odgadujemy znaczenie symboli z jakimi mamy do czynienia podczas snu. Sny powstają zazwyczaj na skutek przeżytych sytuacji i emocji.

Jung uważał, że sny są rzecznikiem wewnętrznym człowieka. Zajmowanie się snami jest jakby spotkaniem z istotą posiadającą całą wiedzę nieświadomości zbiorowej na temat typowych motywacji człowieka.

Sny

Kiedy mamy powtarzające się sny to znak od naszej podświadomości, że chce nam coś przekazać. Podobnie jest, jeśli w naszych snach powtarza się jakiś temat. I tak oto najczęstszym motywem wspólnym dla wielu ludzi są:

Wypadające zęby
W wielu kulturach na przestrzeni dziejów zakorzeniło się przekonanie na temat związku snu o wypadających zębach ze śmiercią. Już starożytni Grecy wierzyli, że sen o wypadającym spróchniałym zębie ostrzega przed utratą kogoś z najbliższego otoczenia. Jeśli zaś ząb spowijała krew, oznaczało to śmierć kogoś z rodziny. Jamę ustną kojarzono z domem. Górna szczęka to osoby o wyższym statusie w rodzinie, dolna – te o niższym. Zęby po prawej stronie oznaczają mężczyzn, po lewej – kobiety. Te z frontu to ludzie młodzi, kły to osoby w średnim wieku, a trzonowce – starcy
Według Zygmunta Freuda sny o zębach mogą mieć związek ze sferą seksualną śniącego i jego ukrytymi pragnieniami. Świadczą również o podświadomych obawach związanych z utratą kontroli lub oznaką życia w poczuciu zagrożenia.
Oczywiście nie wszystkie sny o zębach mają złowrogie znaczenie. Mogą pojawić się kiedy np. intensywnie myślimy o wizycie u dentysty albo stanie swojego uzębienia.

Zagubienie się
Sen o błąkaniu się i niemożności odnalezienia drogi, wskazuje na to że w realnym życiu zmagamy się z wieloma problemami i wyzwaniami pojawiającymi się na naszej drodze samopoznania. Sen odzwierciedla stan frustracji, zawstydzenia, zmieszania i ogólnego niezadowolenia z życia i samego siebie. Targają nami wątpliwości związane z właściwym postępowaniem. Należy jednak pamiętać, że te kryzysy i załamania w życiu oznaczają kulminacyjny moment naszego wzrostu duchowego.

Nagość
Zazwyczaj po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania, a potem powraca w okresach zmian, spadku pewności siebie itp.
Sny o nagości wskazują na to, że próbujemy przyjąć nową tożsamość w obliczu zmieniających się okoliczności życiowych, a my nie jesteśmy pewni, że poradzimy sobie z nimi.
Jeżeli we śnie:
– będziemy wytykani palcami – w życiu czujemy dyskomfort psychiczny z powodu uwagi, jaką na siebie ściągamy wbrew naszej woli.
– nikt nie zauważa naszej nagości to oznacza, że poczucie niepewności w życiu jest nieuzasadnione.
– czujemy się dobrze ze swoją nagością – nadszedł czas na zmiany w życiu, na które jesteśmy już gotowi, albo że dobrze czujemy się ze swoją osobą.
– ludzie są oburzeni naszą nagością – zbyt otwarcie wyrażamy myśli, co wzbudza czyjś niesmak.
Dla Freuda sny o spadaniu i zgubieniu się kojarzył (zwłaszcza u kobiet) z lękiem przed utratą dziewictwa i płodności, u mężczyzn zaś obawą przed impotencją. Nagość w miejscu publicznym oznacza odwagę, aby się obnażyć, pragnienie łamania zasad i osiągniecie dziecięcej swobody.
Jung twierdził, że ubrania to symbol Jaźni, który pokazujemy światu. Jeżeli we śnie jesteśmy nadzy, to być może dowiedzieliśmy się o sobie więcej, niż jest to akceptowane przez społeczeństwo.

Bycie ściganym
To nieprzyjemny sen charakterystyczny dla wieku dziecięcego, który miewają również dorośli. Ucieczka przed czymś przerażającym świadczy o tym, że w naszym życiu jest coś, co nas przytłacza, czego unikamy i z czym boimy się stanąć twarzą w twarz. Być może jest to konieczność podjęcia decyzji na którą jeszcze nie jesteśmy gotowi. Sen może dotyczyć drzemiących w nas uczuć budzących lęk, przed którymi bezskutecznie próbujemy uciec. Warto się wtedy zastanowić się nad tym czego oczekuje od nas prześladowca i odnieść to do codziennego życia.
Freud uważał, że ucieczka dotyczy lęku przed swoim popędem seksualnym, przed którym człowiek ucieka, ale tak naprawdę chce być schwytany i zniewolony.
Jung twierdził, że sny wyłaniają się z naszej zbiorowej nieświadomości i sięgają okresu prymitywnego (ucieczka przed dzikimi zwierzętami). Mogą dotyczyć również ucieczki przed mroczną stroną psychiki śniącego.

Spadanie
Każdy z nas miał go nie raz. Oznacza lęk przed utratą kontroli nad pewnym aspektem naszego życia oraz bezradność z tego powodu. Zazwyczaj budzimy się tuz przed upadkiem.
Sen o o spadaniu zwiastuje okres zmian, poprzedzany często zwątpieniem we własne siły i poczuciem braku kontroli.
Kolejnym znaczeniem może być przeżywany przez śniącego konflikt wewnętrzny.
Upadek ze znacznej wysokości oznacza, że otoczenie ma wobec nas zbyt wyśrubowane wymagania lub przeciwnie – to my zbyt wiele wymagamy od innych.
Spadanie do wody oznacza, że poddajemy się uczuciom, mamy duże potrzeby seksualne.
Upadek na ziemię – szukamy w życiu twardego punktu oparcia.
Spadanie bez końca – poczucie bezradności, bezsilność oraz nerwowość.
Freud uważał, że w przypadku kobiet sny o spadaniu oznaczają ochotę na poddanie się erotycznej pokusie lub obawę przed tym, że otoczenie odbiera je jako rozwiązłe.
Jung kojarzył te sny ze zbliżający się okresem odrodzenia lub utratą poczucia własnej wartości.

Latanie
Motywy związane z lataniem pojawiają się w naszych snach bardzo często. Mogą mięć pozytywny lub negatywny wydźwięk.
Szczęśliwy sen świadczy o tym, że udało nam się odnieść sukces i jesteśmy z siebie dumni. Być może też czujemy, że w nasze życie wtargnęła nuda – i w ten sposób nasza podświadomość zachęca nas do poszukania nowej pasji.
Nieszczęśliwy sen o lataniu wskazuje na nasze poczucie niepewności lub strachu przed utratą gruntu pod nogami lub ciążącym na nas obciążeniu.
Ucieczka w powietrze przed niebezpieczeństwem świadczy o uciekaniu przed rzeczywistością zbyt brutalną, monotonną lub skomplikowaną.
Freud odnosi je do czasów dzieciństwa – huśtanie się oraz zjeżdżanie przynosiły wtedy przyjemne doznania o zabarwieniu seksualnym. Sny o lataniu traktował jako objaw pożądania, pragnienia bycia z drugą osobą.
Junga latanie wiązał się z osiągnięciem wyższej świadomości oraz uwolnieniem się od rzeczy, które do tej pory nas ograniczały.

Na szczęście nawet z koszmarów sennych można wyciągnąć coś pozytywnego dla siebie. Odpowiednio zinterpretowane stają się pretekstem do głębszego poznania siebie, zrozumienia swoich kompleksów, ograniczeń czy lęków, a co za tym idzie – pracy nad nimi.  Zatem życzę nie tylko kolorowych snów :)

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...