Dziady – słowiański obrzęd zaduszny

Zbliża się czas, w którym będziemy odwiedzać groby zmarłych bliskich i wspominać ich życie. Temu poświęcone były słowiańskie obrzędy Dziadów. Dziadom, czyli naszym przodkom, powinniśmy oddać należną im cześć. Chodzi o zachowanie ich w swojej pamięci i podziękowanie za podarowanie nam tej możliwości, że sami możemy żyć, i to w takim świecie, na który oni pracowali.

Podczas Dziadów zapraszano dusze zmarłych przodków do wspólnego posiłku i symbolicznie dzielono się z nimi pokarmem. Poniżej znajdziesz kilkuminutowy film przedstawiający taki obrzęd. Akurat pokazuje on Dziady Wiosenne, które nawet obecnie są na Białorusi dniem wolnym od pracy (film ma napisy w języku angielskim, po kliknięciu na ikonę z napisami pojawi się tłumaczenie… na język rosyjski.

Dziady to nasi zmarli przodkowie. Na filmie widać rozdzielenie – Dziady to zmarli mężczyźni z rodu, tu wspominani są podczas kolacji w Wielki Piątek, na stole również znajduje się 12 potraw. W Sobotę Wielkanocną rano upamiętniane są zmarłe kobiety w rodzie, ten obrzęd zwany jest Babami.

Dziady obchodzono kilka razy do roku, w czasie równonocy i przesileń:

  • równonoc marcowa: 20-21 marca,
  • przesilenie czerwcowe 20-21 czerwca,
  • równonoc wrześniowa: 22-23 września;
  • przesilenie grudniowe 21-22 grudnia,

najlepiej w dniu Pełni Księżyca związanej z danym miesiącem. Jesienią Dziady obchodzi się w noc z 31 października na 1 listopada. Chrześcijaństwo powiązało słowiańskie święto Dziadów (albo inaczej Święto Przodków: Dziady i Baby) z dniem Wszystkich Świętych. Zostały nazwane Świętem Zmarłych i przesunięte na dzień 2 listopada.

dziady

Pokarmy dla duchów zmarłych i maski (kraboszki) je symbolizujące – Dziady 2009, RKP, Chram Mazowiecki. Źródło: Wikipedia

W dalszym ciągu palimy dla naszych zmarłych świece-znicze i ofiarujemy im kwiaty. Ogień jest światłem, które rozprasza ciemności, jest symbolem Życia i przeciwieństwem śmierci. W niektórych rejonach wciąż składana jest ofiara z pokarmu – miodu i chleba – oraz dymu ze spalania ziołowego kadzidła. Dym świec i kadzidła jest nośnikiem, którym nasza modlitwa – dziękczynienie czy wyrażanie żalu i smutku – kierowana jest do Nieba.

Ważne są odwiedziny grobów naszych przodków i pamięć o tych, którzy odeszli. Jeśli masz więc możliwość odwiedzenia grobów rodziny w tym czasie, zrób to, w końcu żyjesz dzięki nim i należysz do ich dziedzictwa.

 

Zobacz także:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...