Zbliża się sabat Samhain

Już najwyższy czas zabrać się za przygotowania do kolejnego magicznego święta! W nocy z 31 października na 1 listopada obchodzony jest sabat Samhain. Często nazywany jest on Nowym Rokiem Czarownic, gdyż to na sabacie Samhain kończy się i rozpoczyna obrót Koła Życia. To święto wyznacza początek pory zimowej. To też czas, w którym przychodzą w odwiedziny zmarli przodkowie, dla których przygotowywana jest specjalna niema uczta i palone są światła świec, które mają wskazać im drogę. Bardzo to podobne do tradycji Dziadów, prawda?

Kościół Katolicki przesunął dzień wspominania naszych przodków na 2 listopada, czyniąc 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Zwykle jednak to 1 listopada właśnie – jeśli mamy taką możliwość – odwiedzamy groby i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Wciąż obchodzimy to święto w podobny sposób.

Noc z 31 października na 1 listopada jest też czasem celebrowana poprzez zabawy Halloween. Straszliwe przebrania mają swoją genezę w przekonaniu, że wraz z duszami naszych zmarłych, przez zasłonę oddzielającą nasze światy, podążają przeróżne byty – dobre i złe – które swobodnie poruszają się tej nocy po naszym świecie. Celtowie przebierali się wówczas za zwierzęta lub złowrogie stwory, by uchronić się przed porwaniem przez złe duchy, albo złe czarownice ;)

Niezależnie od tego, który sposób świętowania nadchodzącego święta jest Ci bliższy, sposoby na jego celebrację znajdziesz w szóstej już książce z serii Sabaty autorstwa Diany Rajchel: Samhain. Rytuały, przepisy i zaklęcia na początek pory zimowej.

Skorzystaj też z naszych podpowiedzi, by zebrać akcesoria magiczne odpowiednie na sabat Samhain >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...