[28.09] Zaćmienie Superksiężyca

28 września 2015 r. o godz. 4:52 nastąpi pełnia Księżyca. Zwana jest Pełnią Księżyca Żniwiarzy, bowiem przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi już wraz z zachodzącym Słońcem, co dawniej pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym blasku. Nie będzie to jednak taka „zwykła” pełnia. Nie dość, że to druga z trzech pełni Księżyca nazywanych Superpełniami (podczas pełni z 29 sierpnia, 28 września i 27 października odległość dzieląca Ziemię i Księżyc jest najmniejsza w ciągu roku, a tarcza Księżyca – jaśniejsza o około 30% i większa o blisko 14% niż zwykle), to w jej czasie nastąpi pełne zaćmienie Księżyca.

W czasie superpełni 28 września będziemy mogli oglądać całkowite zaćmienie Księżyca.

blog_moon

Ostatnie pełne zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce mogliśmy obserwować w czerwcu 2011 roku. Kolejne całkowite zaćmienie naszego satelity zobaczymy u nas dopiero w lipcu 2018. Zaćmienie Superksiężyca jest jednak o wiele rzadsze -kolejne tego typu zjawisko będziemy mogli podziwiać w Polsce dopiero za 28 lat!  

Podczas zaćmienia Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii, a nasza planeta przesłania światło słoneczne padające na Księżyc, który na chwilę powinien przestać być dla nas widoczny. Jednak zamiast tego Księżyc przybierze czerwoną, krwawą barwę, a to dzięki promieniom słonecznym odbitym od ziemskiej atmosfery. To właśnie one podświetlą ciemną tarczę Księżyca w fazie maksymalnego zaćmienia.

ksiezyc_blog

Wpływ Superpełni będzie bardziej dla nas bardziej odczuwalny. Możemy czuć się bardziej pobudzeni emocjonalnie, doświadczać zaburzeń snu lub przeciwnie – mieć bardzo wyraźne sny. W czasie zaćmienia Księżyca nie są wskazane żadne działania magiczne. Jeśli jednak czujesz się gotowy i dasz radę utrzymać koncentrację i płynnie dopasować się do zmieniających się faz Księżyca w czasie zaćmienia, zaklęcie będzie niezwykle szybkie w swojej realizacji. W końcu zaćmienie Księżyca to jakby pełen cykl lunarny w pigułce ;)

Jeśli zdecydujesz się na oglądanie tego niezwykłego zjawiska, nastaw budzik na środek nocy z najbliższej niedzieli na poniedziałek: początek zaćmienia Superksiężyca będzie 28 września o godzinie 3:08 nad ranem.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...