Mit o Demeter i Persefonie w Misteriach Eleuzyjskich, greckim święcie plonów

Równonoc Jesienna, zwana także sabatem Mabon, przynosi zmianę pory roku, jest też świętem drugich zbiorów. Mabon celebrowany jest jako festiwal poświęcenia i umierającego boga, oddaje się także cześć Słońcu oraz żyznej ziemi. W czasie jesiennej równonocy Słońce wchodzi w znak Wagi. Waga i równonoc jesienna oznaczają czas zbiorów tego, co urosło w ciągu ostatniego roku, oraz chwile na uczciwe przyjrzenie się temu, czemu trzeba pozwolić odejść.

W czasie święta Mabon dziękuje się za zbiory i ofiary poniesione przez innych po to, aby zapewnić przetrwanie. W wielu kulturach kilka mitów porusza ten sam motyw. Dziś opowiem o jednym z nich – Misteriach Eleuzyjskich.

W starożytnej Grecji Misteria Eleuzyjskie były sakralnymi świętami plonów. Chociaż archeologom i historykom udało się poskładać w całość niektóre praktyki tego święta, wciąż sporo z nich pozostało niewyjaśnionych, w tym także to, dlaczego tak wiele części z tych uroczystości osnute było tajemnicą. Podstawą Misteriów była historia Demeter i jej córki Persefony (Kory).

Demeter

Płaskorzeźba Demeter, bogini urodzaju; 440 r p.n.e.

W tej opowieści Pluton zakochał się w Persefonie, więc porwał ją, kiedy ta się bawiła, i zabrał do królestwa Hadesu. Demeter, dowiedziawszy się o zaginięciu córki, zaczęła szukać jej na całej ziemi. Kiedy w końcu powiedziano jej, że to Pluton uwięził jej dziecko, zrozpaczona Demeter sprawiła, że na ziemi nic nie chciało rosnąć.

Zeus zdał sobie sprawę, że ludzie głodują i zaczynają umierać, postanowił więc ustąpić i zaczął domagać się od Plutona, aby ten uwolnił Persefonę. Niestety, córka Demeter, przebywając w piekle, zjadła sześć nasion owocu granatu, a ponieważ spożyła pokarm umarłych, stała się częścią tego królestwa, co według prawa natury uniemożliwiało wzniesienie się do świata żywych.

435px-FredericLeighton-TheReturnofPerspephone(1891)

Frederick Leighton, Zwrócenie Persefony, 1891.

Demeter pozostawała nieugięta i nie chciała się zgodzić na to, by cokolwiek mogło wyrosnąć na ziemi. Zeus za pomocą swojego posłańca Hermesa wynegocjował częściowe uwolnienie Persefony – w ten sposób córka Demeter powracała na ziemię każdej wiosny i odchodziła na jesień, aby rządzić umarłymi u boku swojego męża.

Święta Wielkich Misteriów odbywały się raz na cztery lata w Eleusis i trwały dziewięć lub dziesięć dni. Zawsze rozpoczynały się podczas pełni księżyca, przed jesienną równonocą.

Częścią uroczystości był orszak, podczas którego rolnicy trzymali święty kosz na uświęconym wozie, krzycząc „Chwała Demeter”.

Wiele znanych symboli tradycji Misteriów Eleuzyjskich, takich jak zboże i nasiona, jest również symbolami nowoczesnych pogańskich zbiorów i tradycji misteriów.

Jeśli zechcesz zwrócić się do Demeter z prośbą o błogosławieństwo posiłku, który przygotujesz w czas jesiennej równonocy, posłuż się słowami:

Matko zbóż, matko ziarna, Demeter, 
Chwała tobie!
Wielka matko, błogosławiona matko,
pobłogosław ten pokarm jako my błogosławimy Ciebie!

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...